Jedyne ocalałe

Myślisz, że najgorsze masz już za sobą?

Świat nazywa je ,,ocalałymi". Jako jedyne przeżyły, mimo że wszyscy inni wokół nie mieli tyle szczęścia. Przeszły przez koszmar, który odcisnął na nich nieusuwalne piętno. Lisa, Samantha i Quincy. Nie znają się osobiście, lecz łączy je trauma oraz ciężar bycia ocalałymi. Codziennie próbują zapomnieć o masakrze, która stała się ich udziałem.

Quincy - głównie dzięki przepisanym przez psychiatrę lekom - nawet się to udaje. Ma troskliwego chłopaka, prowadzi popularny blog cukierniczy, mieszka w pięknym mieszkaniu. Ma również stałe wsparcie Coopa - policjanta, który przed dziesięcioma laty uratował jej życie. Wydaje się, że zostawiła przeszłość za sobą. Do czasu...

Kiedy Lisa zostaje znaleziona martwa w wannie, na progu mieszkania Quincy pojawia się Samantha i losy ocalałych się krzyżują.

Zaczyna się wyścig z czasem. Co oznacza tajemnicza wiadomość, którą przed śmiercią zostawiła Lisa? Czego naprawdę chce Samantha? Czy po latach Quincy odnajdzie w sobie siłę, by sięgnąć w głąb swoich wspomnień? Czy odnajdzie tam odpowiedzi na pytania, których miała nadzieję nigdy sobie nie zadać?

Informacje dodatkowe o Jedyne ocalałe:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2024-03-13
Tytuł oryginału: Final Girls

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Jedyne ocalałe

Jedyne ocalałe - opinie o książce

Quincy jako jedyna przeżyła tragedię w Pine Cottage, z tamtego momentu nie pamięta zbyt wiele. Wie, że pojechała ze znajomymi do domku w lesie by świętować urodziny przyjaciółki, pamięta również jak uciekała boso przez las w zakrwawionej sukience i napotkała policjanta Coopa. To on ją uratował i strzelił do tego, co zabił wszystkich jej przyjaciół. Od tamtej chwili ma z Coopem bliski kontakt, spotykają się od czasu do czasu, on się nią opiekuje i dba o jej bezpieczeństwo.

Quincy ułożyła sobie życie na nowo, zajęła się pieczeniem i właśnie o tej tematyce prowadzi bloga. Mieszka razem ze swoim chłopakiem, który jest prawnikiem. Kobieta stara się jakoś funkcjonować, bo nie sposób jest zapomnieć o tym co ją spotkało.

Po tym co się stało w Pine Cottage dziennikarze okrzyknęli ją jako „Jedyna ocalała”. Do tego grona należą równie Samantha Boyd, oraz Lisa Milner . Pewnego dnia policjant Coop chce się spotkać z Quincy by przekazać jej wiadomość, otóż jedna z ocalałych, Lisa Milner nie żyje.

Czy jedyna ocalała popełniła samobójstwo? Kto stoi za morderstwami w Pine Cottage? Oraz czy Quincy ma szansę przypomnieć sobie, to co się tam wydarzyło?

Po książki autora sięgam już w ciemno. Mam już kilka jego powieści za sobą i wiem, że się nie zawiodę. W tym przypadku również jest oczarowana tą historią.

Każda postać jest dopracowana w każdym najmniejszym szczególe. Bardzo polubiłam główną bohaterkę, jedyne co mnie w niej denerwowało to, że pozwala sobą tak manipulować. To jak zaprzyjaźniła się z Samanthą muszę przyznać, że na wiele jej pomysłów, aż zaciskałam zęby z nerwów. Z drugiej jednak strony domyślam się, co mogła czuć Quincy. W ciągu kilku godzin straciła wszystkich przyjaciół, zwyczajnie mogła potrzebować kogoś, kto będzie jej towarzyszył i przede wszystkim będzie w stanie ją zrozumieć, bo sam przeszedł coś podobnego. Główna bohaterka też chciała sama być oparciem dla Samanthy, chciała by miała kogoś na kim może polecać i komu może ufać.

W tej historii na czytelnika czeka ogrom tajemnic i sekretów do odkrycia, co tylko potęguje chęć dalszego czytania, by wreszcie dowiedzieć się jak to się wszystko zakończy.

Ogromne brawa dla autora za stworzenie tak nieprzewidywalnej fabuły. Powiedzieć, że nie spodziewałam się takiego zakończenia, to za mało. Nawet mi do głowy nie przyszła taka opcja. Całą książkę przeczytałam z zapartym tchem i dosłownie chłonęłam tę historię.

Jeżeli wśród was są osoby, które nie znają twórczości Rileya Sagera, a lubią czytać kryminały to koniecznie musicie sięgnąć po jego książki. To jak potrafi wywieść czytelnika w pole, to nie wielu autorów tak potrafi (przynajmniej pośród tych, których ja czytałam). Ta historia była wyśmienita i ja już wiem, że po kolejną książkę również sięgnę bez zastanowienia.

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-03-19, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Jedyne ocalałe” to wznowienie debiutu autorstwa Riley'a Sagera, w którym zręcznie żongluje czasem i perspektywą, aby stworzyć opowieść o przetrwaniu i pamięci.

Sager opowiada nam historię o Quincy Carpenter, kobiecie, która jako jedyna przeżyła masakrę w Pine Cottage, stając się przez to częścią niechcianego "klubu ocalałych". Quincy po tym wszystkim, co ją spotkało próbuje prowadzić normalne życie i poradzić sobie z traumą, która ją prześladuje.

Czy tym kobietom może przytrafić się coś jeszcze gorszego?

Autor przeplata teraźniejszość z przeszłością, rzeczywistość z koszmarem tworząc wiarygodną historię. Porywa nas w wir intryg i najmroczniejsze zakamarki ludzkiego umysłu. Drażliwa przeszłość wraca tu regularnie, przypominając o najbardziej traumatycznych chwilach tytułowych bohaterek, trzech różnych, które w pojedynkę przetrwały niewyobrażalny koszmar. Każda z nich w pewien sposób oszukała makabryczne przeznaczenie i każda próbuje egzystować w medialnym żniwie budzącego grozę wybawienia.

Debiutancka powieść Riley’a Sagera niewątpliwie wyróżnia się na tle kolejnych jego książek. Jest intrygująca i nasączona niepewnością, jednak odczuwanie jest mniej mroczna i nieco mniej szalona. Autor prowadzi nas w niej w nieco utartym przez siebie schematem początkowo wprawiając nas w realne przerażenie, by następnie wyciszyć poziom napięcia, zmuszając nas tym samym do obserwacji toczącej się gry psychologicznej oraz bacznego przyglądania się gestom, by na sam koniec, ponownie zdarzyć nas przenikliwym, choć nieco przewidywalnym, złem.

„Jedyne ocalałe” to wciągający thriller, który fabularnie jest dość rozciągnięty w czasie. Zasysa w otchłani przez dotknięte brutalnością szczeliny ludzkiego umysłu oraz obiektywnie mocne, wręcz drastyczne epizody przywoływanych nieustannie wspomnień. To świetna lektura dla każdego, kto lubi thrillery lub pióro Riley’a Sagera. Bardzo mi się podobała, choć nieco mniej niż historia w „Tylko ona została”.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @wydawnictwomova (współpraca reklamowa) 🩷.

Avatar użytkownika - cupofchapters
cupofchapters
Przeczytane:2024-03-11, Ocena: 4, Przeczytałem,

Trudno przewidzieć do czego jesteśmy wstanie się posunąć w kryzysowej sytuacji zwłaszcza gdy stawką jest własne istnienie. Z całą pewnością jednak nic nie byłoby już takie samo jak przedtem. Przetrwanie niesie swoje konsekwencje.

Trzy różniące się od siebie kobiety łączą ze sobą traumatyczne przeżycia. Ujście z życiem podczas brutalnych morderstw można nazwać łutem szczęścia jednak miano jedynych ocalałych odbija się w ich głowach jak echo.

Podświadomość Quincy postanowiła wymazać z pamięci tamtą feralną noc do czasu gdy do jej codzienności nie wkrada się inna z ocalałych.

Przez powłokę spokoju zaczynają przebijać się bolesne wspomnienia. Depczą po piętach doprowadzając na skraj wytrzymałości by w końcu wyłożyć karty na stół.

Prawda okazuje się bardziej szokująca niż początkowo zakładałam jednocześnie boleśniejsza dla samych bohaterek historii.

Autor w dobrym stylu wyprowadził mnie w pole lawirując pomiędzy pozornie poukładanym życiem, a gnębiącą psychikę trauma z przeszłości.

Wizja zwycięstwa nad śmiercią przysłania ludziom nieco prawdziwy obraz rzeczywistości. Sager skrupulatnie pokazuje, że to łatka ofiary wiedzie prym w życiu ocalałych.

Zbierane z kolejnych stron książki dowody i nakładające się na nie wydarzenia skutecznie mieszały mi w głowie w poszukiwaniu prawdy.

Nie jest to napewno najlepsza z historii Riley Sager ale napewno warta uwagi.

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2024-04-05, Ocena: 5, Przeczytałem,

??

Jedyne ocalałe to stworzony przez media pseudonim nadany trzem kobietom, które cudem uszły z życiem z trzech różnych krwawych masakr. Choć mają ze sobą niewiele wspólnego, ich waleczność, odwaga lub po prostu szczęśliwy traf sprawiły, że w oczach świata są widziane jako członkinie jednego klubu - ocalałych.

Lisa jako jedyna przeżyła brutalny atak na akademik, a Samantha była jedyną, która uszła z życiem podczas masakry w motelu. Quincy, główna bohaterka, pojechała do domku w lesie by spędzić weekend z przyjaciółmi. Był to ich ostatni weekend w życiu.

Po latach Quincy stara się wieść spokojne, szczęśliwe życie, które jednak pewnego dnia zakłóca pojawienie się Samanthy. Okazuje się, że powodem tej wizyty jest śmierć Lisy, trzeciej ocalałej. Stopniowo na jaw zaczynają wychodzić nowe fakty z przeszłości wszystkich kobiet.

??

Książki Sagera to dla mnie gwarancja świetnej rozrywki. Niektóre są znakomite, inne nieco absurdalne, ale zawsze bawię się przy nich wspaniale. ,,Jedyne ocalałe" co prawda nie wyszły na prowadzenie w moim rankingu książek autora, ale uważam, że była to naprawdę dobrze napisana historia. PS to debiut Sagera!

Bardzo spodobał mi się motyw jedynych ocalałych, które po latach obserwowania się z daleka stają się czymś na kształt koleżanek. Relacja Quincy i Sam na przestrzeni książki wzbudzała we mnie przeróżne emocje - od wzruszenia po niepokój.

Historia wciągnęła mnie od samego początku i choć nie czułam dreszczyku strachu w każdym rozdziale, zdarzały się momenty, które mroziły mi krew w żyłach. Autor jak zwykle pod koniec zaserwował kilka zaskakujących zwrotów akcji i zaskoczył mnie oryginalnym zakończeniem.

[współpraca reklamowa z @wydawnictwomova]

"To, co spo­tka­ło nas, nie dzia­ło się na ekra­nie. To była rze­czy­wi­stość. Nasze życie. Krew nie była sztucz­na, a sta­lo­we noże oka­za­ły się cho­ler­nie ostre."

Koszmary to jej codzienność. Dręczą, uwierają, nie dając się zagłuszyć. Quincy Carpenter jako jedyna przetrwała masakrę w Pine Cottage, w której zginęli jej przyjaciele. Przeżyła piekło, które na zawsze wyryło piętno w jej duszy. "Je­stem jak ude­rzo­ny młot­kiem gwóźdź - ule­gła, ro­ze­dr­ga­na, coraz bar­dziej grzę­zną­ca w czymś, z czego nie da się wy­rwać." W mediach okrzyknięta jedyną ocalałą, tym samym, dołączając do Lisy i Sam, dwóch innych dziewczyn, które również otarły się o śmierć. Każda z nich na swój sposób stara się poskładać swoje życie. Nigdy się nie spotkały, jednak niespodziewana śmierć jednej z nich sprawia, że w progu mieszkania Quincy pojawia się Sam, burząc pozorny spokój...

Po ostatniej książce Sager trafił na listę autorów, na których twórczości wypatruje i czekam z niecierpliwością. Automatyczne wiąże się to jednak z większymi oczekiwaniami, jednak w tym wypadku miałam na uwadze, że "Jedyne ocalałe" to wznowienie debiutu Autora. Początkowo cała akcja rozwija się niespiesznie, wprowadzając czytelników w życie, a przede wszystkim emocje Quincy. Blizny, zadane pamiętnej nocy wciąż palą, żywym ogniem, niedając o sobie zapomnieć. Odskocznią, zapewniajacą tak ważne ukojenie jest blog kulinarny, w którym dzieli się swoją pasją, jak również wspierający ukochany, na którego zawsze może liczyć. Pojawienie się Sam, znacząco zmienia dynamikę i wzbudza szereg domysłów, a także pytań dotyczących przeszłości. Atmosfera zagęszcza się z każdym kolejnym rozdziałem. Do głosu dochodzą tłumione emocje, przybliżając nas do zaskakującego finału. Tutaj muszę przyznać, że zakładałam całkowicie inny scenariusz, więc zakończenie wzbudziło moje zdziwienie, ale i podziw za tę nieprzewidywalność.

Thriller psychologiczny z gatunku tych nieodkładalnych. Polecam serdecznie.

Dom po drugiej stronie jeziora
Riley Sager0
Okładka ksiązki - Dom po drugiej stronie jeziora

,,Dom po drugiej stronie jeziora" Riley Sager, autor bestsellerowych powieści ,,Tylko przetrwaj noc" i ,,Zamknij wszystkie drzwi", wraca ze swoim najbardziej...

Tylko przetrwaj noc
Riley Sager0
Okładka ksiązki - Tylko przetrwaj noc

Dziewczyna. Morderca. Samochód. Listopad 1991 roku. George H. W. Bush jest prezydentem, w radiu leci Nirvana, a Charlie Jordan jedzie w samochodzie mężczyzny...