Jedyne ocalałe

„Jedyne ocalałe” to wznowienie debiutu autorstwa Riley'a Sagera, w którym zręcznie żongluje czasem i perspektywą, aby stworzyć opowieść o przetrwaniu i pamięci.

Sager opowiada nam historię o Quincy Carpenter, kobiecie, która jako jedyna przeżyła masakrę w Pine Cottage, stając się przez to częścią niechcianego "klubu ocalałych". Quincy po tym wszystkim, co ją spotkało próbuje prowadzić normalne życie i poradzić sobie z traumą, która ją prześladuje.

Czy tym kobietom może przytrafić się coś jeszcze gorszego?

Autor przeplata teraźniejszość z przeszłością, rzeczywistość z koszmarem tworząc wiarygodną historię. Porywa nas w wir intryg i najmroczniejsze zakamarki ludzkiego umysłu. Drażliwa przeszłość wraca tu regularnie, przypominając o najbardziej traumatycznych chwilach tytułowych bohaterek, trzech różnych, które w pojedynkę przetrwały niewyobrażalny koszmar. Każda z nich w pewien sposób oszukała makabryczne przeznaczenie i każda próbuje egzystować w medialnym żniwie budzącego grozę wybawienia.

Debiutancka powieść Riley’a Sagera niewątpliwie wyróżnia się na tle kolejnych jego książek. Jest intrygująca i nasączona niepewnością, jednak odczuwanie jest mniej mroczna i nieco mniej szalona. Autor prowadzi nas w niej w nieco utartym przez siebie schematem początkowo wprawiając nas w realne przerażenie, by następnie wyciszyć poziom napięcia, zmuszając nas tym samym do obserwacji toczącej się gry psychologicznej oraz bacznego przyglądania się gestom, by na sam koniec, ponownie zdarzyć nas przenikliwym, choć nieco przewidywalnym, złem.

„Jedyne ocalałe” to wciągający thriller, który fabularnie jest dość rozciągnięty w czasie. Zasysa w otchłani przez dotknięte brutalnością szczeliny ludzkiego umysłu oraz obiektywnie mocne, wręcz drastyczne epizody przywoływanych nieustannie wspomnień. To świetna lektura dla każdego, kto lubi thrillery lub pióro Riley’a Sagera. Bardzo mi się podobała, choć nieco mniej niż historia w „Tylko ona została”.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @wydawnictwomova (współpraca reklamowa) 🩷.

Informacje dodatkowe o Jedyne ocalałe:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2024-03-13
Tytuł oryginału: Final Girls
Dodał/a opinię: burgundowezycie

Tagi: Thrillery i suspens

Zobacz opinie o książce Jedyne ocalałe

Kup książkę Jedyne ocalałe

Ocalałe
Riley Sager0
Okładka ksiązki - Ocalałe

Kim jestem?Każdego dnia myślę, że jestem szczęściarą. W moim związku układa się doskonale, mój blog kulinarny ciągle zyskuje nowych fanów...

Tylko ona została
Riley Sager0
Okładka ksiązki - Tylko ona została

Czy odważysz się poznać prawdę o tym, co wydarzyło się tamtej krwawej nocy? ,,To nie ja ich zabiłam!"-Lenora wołała, Lecz z całej rodziny tylko ona...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;