jest / jestem (wiersze wybrane 1960 / 2020)

„jest / jestem (wiersze wybrane 1960 / 2020)” – to pierwsza tak obszerna książka Krystyny Miłobędzkiej zbierająca teksty z sześćdziesięciu lat twórczości poetki, od debiutu po wiersze ostatnie.

Krystyna Miłobędzka – laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej 2020 za całokształt twórczości – nazywana jest mistrzynią, „jednym z najważniejszych poetyckich głosów współczesności”, „alchemiczką słowa”. Jej wiersze, od lat cenione przez krytykę literacką, dziś ważne są także dla kolejnych pokoleń czytelników, którzy odkrywają tę poezję dla siebie.

Książka „jest / jestem” na ponad czterystu stronach pokazuje niezwykły poetycki dorobek Krystyny Miłobędzkiej: sześć dekad pisania – od pierwszej książki poetyckiej po zapisy z lat ostatnich. Czytelnik ma tu okazję przyjrzeć się mapie nieustannych poszukiwań – własnego języka, siebie w języku, słów tożsamych z przeżyciem.

Książka „jest / jestem” ukazuje się w 2020 roku, w którym przypada sześćdziesięciolecie debiutu poetyckiego Krystyny Miłobędzkiej i mija pięćdziesiąt lat od wydania pierwszego tomu wierszy. Tom przygotował i opracował Jarosław Borowiec.

Krystyna Miłobędzka – poetka, autorka sztuk teatralnych i prac teoretycznych poświęconych teatrowi dziecka. Debiutowała w roku 1960 cyklem „Anaglify”, pierwszy tom poetycki „Pokrewne” wydała w 1970 roku. Opublikowała również: „Dom, pokarmy” (1975), „Wykaz treści” (1984), „Pamiętam” (1992), „Imiesłowy” (2000), „Po krzyku” (2004), „gubione (2008). Jej sztuki teatralne zostały zebrane w książce „Gdzie baba siała mak” (2012). Wydała także zbiór szkiców o teatrze dziecka „W widnokręgu Odmieńca” (2008). Laureatka m.in.: Nagrody im. Barbary Sadowskiej (1992), Nagrody Fundacji Kultury (1993), Nagrody Ministra Kultury (2001), Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2009), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS za całokształt twórczości, a także Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza (2020).

Informacje dodatkowe o jest / jestem (wiersze wybrane 1960 / 2020):

Wydawnictwo: Wolno
Data wydania: 2020-12-01
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-953756-9-9

Kup książkę jest / jestem (wiersze wybrane 1960 / 2020)

jest / jestem (wiersze wybrane 1960 / 2020) - opinie o książce

Po krzyku
Krystyna Miłobędzka0
Okładka ksiązki - Po krzyku

Wiersze Krystyny Miłobędzkiej niczemu nie służą. Wiersze Krystyny Miłobędzkiej niczego nie uczą. Wiersze Krystyny Miłobędzkiej zapierają dech w piersiach...

Zbierane
Krystyna Miłobędzka0
Okładka ksiązki - Zbierane

Na tom "Zbierane" (1960-2005) składają się wszystkie wiersze Krystyny Miłobędzkiej z ostatnich 45 lat opublikowane w cyklu: "Anglify"...