Jestem legendą

“Jestem legendą”, jedna z najważniejszych dwudziestowiecznych powieści o wampirach, regularnie pojawia się w pierwszych dziesiątkach przygotowywanych przez krytyków list najlepszych dzieł grozy. Tę trzecią książkę w dorobku Richarda Mathesona początkowo reklamowano jako fantastykę naukową, ponieważ, mimo iż powstała w 1954, jej akcja rozgrywa się w roku 1976, czyli w przyszłości. Matheson, piszący w surowym, niemal dokumentalnym stylu, był jednym z pierwszych autorów, którzy potrafili przekonać czytelnika, że nieumarli mogą się czaić nie tylko w odległym gotyckim zamku, ale i w chłodni miejscowego supermarketu. Wypływ, jaki wywarł na całe pokolenie autorów bestsellerów, w tym Stephena Kinga i Deana Koontza, którzy czytali go we wczesnej młodości, można określić mianem, cóż… legendarnego.

„Myślę, że autorem, który wywarł na mnie największy wpływ jako na pisarza, jest Richard Matheson. Książki takie, jak „Jestem legendą”, stały się dla mnie inspiracją.” - Stephen King

Robert Neville to genialny naukowiec, jednak nawet jemu nie udało się opanować straszliwego wirusa, którego nie można powstrzymać ani wyleczyć i który... został stworzony ludzką ręką.

Neville, z niewiadomego powodu odporny na działanie wirusa, jest ostatnim żyjącym człowiekiem w mieście – kiedyś zwanym Nowym Jorkiem... – a być może nawet na świecie. Jednak nie jest sam.

Otaczają go „Zarażeni” – ludzie, którzy na skutek epidemii zmienili się w mięsożernych mutantów zdolnych do funkcjonowania jedynie w ciemnościach, pożerających i zarażających wszystko i wszystkich na swojej drodze.

Ostatnie trzy lata Neville buszował po okolicy w poszukiwaniu pożywienia i zapasów, systematycznie wysyłał w eter wiadomości, wierząc, że dotrą one do innych ocalałych. Jednak Zarażeni cały czas czają się w mroku, obserwują każdy jego ruch i czekają, aż zrobi jeden śmiertelny błąd.

Będąc jedyną nadzieją ludzkości, Neville ma już tylko jeden cel: znaleźć sposób na odwrócenie działania wirusa. Chce do tego wykorzystać własną, odporną na chorobę krew, na którą jednak wciąż polują Zarażeni.

Neville wie, że potwory mają nad nim przewagę, a jego czas nieubłaganie dobiega końca.

Informacje dodatkowe o Jestem legendą:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2008-02-06
ISBN: 978-837480-071-6

Kup książkę Jestem legendą

Jestem legendą - opinie o książce

Avatar użytkownika - agoosiaczek
agoosiaczek
Przeczytane:2013-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Richard Matheson zmierzył się z mitem wampira i wampiryzmu, przystosował go do współczesnych realiów, nadając mu cechy choroby i próbując wytłumaczyć zjawisko od wieków budzące trwogę. To, co zapewnia jego książce miejsce wśród powieści kultowych, to nowatorski pomysł na fabułę, realistyczne oddanie stanu psychicznego Roberta Neville'a oraz zakończenie, którego się absolutnie nie spodziewamy. ,,Jestem legendą" wydano po raz pierwszy ponad pół wieku temu, jednak jej treści są aktualne również dziś. Oprócz tematyki wampirów mamy tu także (a może przede wszystkim?) rozważania o samotności, istocie życia, tym, co tak naprawdę motywuje nas do codziennego wstawania z łóżka i wykonywania czynności umożliwiających nam dalszą egzystencję. A wszystko to opisane prostym stylem, za pomocą zwyczajnych słów i krótkich zdań. Aż kusi, aby myśl ,,utwór mający niewiele ponad 200 stron, skupiony wokół życia wewnętrznego bohatera a jednocześnie poruszający tak wiele uniwersalnych kwestii" ubrać w słowa. Ekranizowano ją kilkukrotnie, motyw żywych trupów toczonych dziwną chorobą wykorzystano w kulturze w każdy możliwy sposób, sam autor już za życia stał się legendą w świecie literatury i filmu. Książka Richarda Mathesona ,,Jestem legendą" w pełni zasługuje na miano kultowej. Zachęcam do zapoznania się z nią.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2015-09-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Recenzja opublikowana także na blogu: kingaczyta.blogspot.com Robert Neville jest jedynym człowiekiem, który przeżył zarazę zmieniającą ludzi w wampiry. Mężczyzna dzień w dzień wykonuje te sam czynności, które pozwalają mu przeżyć w obecności zarażonych; zabezpiecza swój dom, pali ciała wampirów i patrzy na zegarek, by wrócić do domu o odpowiedniej porze. Doskonale też zdaje sobie sprawę, że każdy, nawet najmniejszy błąd, może go kosztować życie. Ta książka to znakomity obraz samotności i jej skutków w życiu człowieka. Robert przez lata po zarazie żył całkowicie sam, zamknięty we własnym domu. Sam jak palec. I tutaj od razu nasuwa się pytanie, czy warto jeszcze żyć. I jak żyć ze świadomością, że jest się jedynym ocalałym? Czy takie życie ma w ogóle sens? Robert stracił swoją rodzinę i przyjaciela. Nagle, z dnia na dzień, już nie miał z kim porozmawiać, zostało mu tylko jego własne towarzystwo i cztery ściany. Wizja przerażająca. Według mnie to nie jest książka, od której powinno się oczekiwać szybkości akcji, ponieważ życie głównego bohatera jest dosyć monotonne, przebiega według pewnego schematu i aż tak dużo się tutaj nie dzieje. Brakuje dynamizmu, który zazwyczaj w tego typu książkach jest obecny. Nie odczuwałam też grozy, na którą liczyłam. Jednak i tak oceniam tę pozycję wysoko, ponieważ świetnie wykreowano głównego bohatera i ukazano przede wszystkim jego emocje. Dużo tu przemyśleń Roberta, a mało akcji. Owszem, odczuwam niedosyt, bo można byłoby tę historię bardziej rozwinąć, lepiej opisać nowy świat, a tego tu niestety zabrakło.
Avatar użytkownika - lulux
lulux
Przeczytane:2015-03-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Najpierw obejrzany film (najnowsza wersja o tym samym tytule), a dopiero potem przeczytana książka, może dlatego moja opinia będzie troszkę krytyczna. Pierwszy raz stanowczo mogę powiedzieć, że książka nie spełniła moich oczekiwań. Ostatniego człowieka na Ziemi stanowczo nie pokazałabym w takim świetle, jak dla mnie to właśnie to chyba sprawiło, że nie czytałam "na pełnym gazie". Spodziewałam się także inaczej rozwiązanej sprawy z psem, co mnie osobiście zasmuciło strasznie. Patrząc z innej strony, książka napisana fajnym językiem, ciekawie rozwijana fabuła różnych wątków i ich kulminacja za każdym razem.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-03-13, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - fantastyka",
"JESTEM LEGENDĄ" to książka, którą po prostu trzeba przeczytać. Powinni to zrobić zarówno wszyscy Ci, dla których literatura fantasy jest czysta przyjemnością, jak i również wszyscy CI, którym wydaje się ona zbyt pogmatwana, dziecina, niepoważna. Być może właśnie tak książka sprawi, iż na zawsze zmienią swoje zdanie na temat literatury fantasy. Książka opowiada o jedynym człowieku, który przetrwał epidemię, w wyniku której większość ludności świata zmarła, zaś Ci którzy pozostali, przekształcili się w krwiożercze potwory. I tak oto ostatni człowiek na Ziemi - Roberta Neville przemierza w dzień ulice miast, nocami zaś stara się przetrwać, gdyż pora ta staje się wyznacznikiem królestwa bestii. Książka Richarda Mathesona stanowi nie tylko doskonałą, poruszająca i budzącą grozę rozrywkę dla czytelnika, gdyż ponadto ukazuje niemalże paradokumentalne studium ludzkiej psychiki. Psychiki człowieka, który znalazł się w sytuacji ekstremalnej, nie dającej żadnej nadziei. Wyobraźmy sobie bowiem, co może czuć jedyny człowiek na świecie..Zdecydowanie jest to absolutna klasyka i pozycja obowiązkowa dla wszystkich kochających dobrą literaturę.
Avatar użytkownika - uroboros20
Przeczytane:2015-09-03, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015, E-półka,
Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 3, Przeczytałem, Przeczytane,
Avatar użytkownika - wswiecieslow
wswiecieslow
Przeczytane:2013-04-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Richard Matheson0
Okładka ksiązki - JESTEM LEGENDĄ - PIEKIELNY DOM - CZŁOWIEK, KTÓRY NIEPRAWDOPODOBNIE SIĘ ZMNIEJSZAŁ

Pośród największych gwiazd na firmamencie horroru i fantasy niewiele błyszczy jaśniej niż Richard Matheson.      A choć wielu...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;