Jestem mordercą

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2021-06-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381955249
Liczba stron: 360
Język oryginału: polski

Ocena: 4.6 (10 głosów)

Stoję jeszcze chwilę nad nieruchomym ciałem, dysząc i tkwiąc w tym wyjątkowym stanie między niebem a piekłem, między życiem a śmiercią.

Czuję się bogiem.

Zrobię wszystko, by się nim stać.

OPOWIEŚĆ Z PRZERAŻAJĄCEJ PERSPEKTYWY MORDERCY.

Prawdziwa historia jednego z najbardziej bestialskich seryjnych morderców świata. Dewianta, który zadrwił z biegłych psychiatrów i wymiarów sprawiedliwości kilku państw. Uwodzicielskiego psychopaty, ulubieńca mediów oraz elit towarzyskich. Poety śmierci.

PRAWDA OKAŻE SIĘ BARDZIEJ PRZERAŻAJĄCA OD FIKCJI.

Mam na imię Jack, Jack Unterweger, miło was poznać.

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Kup książkę Jestem mordercą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Jestem mordercą

Stoję jeszcze chwilę nad nieruchomym ciałem, dysząc i tkwiąc w tym wyjątkowym stanie między niebem a piekłem, między życiem a śmiercią. Czuję się bogiem. Zrobię wszystko by się nim stać.

Opowieść z przerażającej perspektywy mordercy.

Prawdziwa historia jednego z najbardziej bestialskich seryjnych morderców świata. Dewianta, który zadrwił z biegłych psychiatrów i wymiarów sprawiedliwości kilku państw. Uwodzicielskiego psychopaty, ulubieńca mediów oraz elit towarzyskich.

Książka bardzo specyficzna, wymagająca skupienia podczas czytania. Jak dla mnie od początku zbyt zawiła i ciężko do odnalezienia się podczas skoków czasowych. Historia ciekawa z punktu widzenia mordercy psychopaty.

Czy sięgnęłabym po nią drugi raz? Nie wiem, jak dla mnie zbyt chaotyczna. Zdecydowanie wole książki wojenne tego autora. Oceniłam książkę 7/10 ze względu, że historia ma potencjał i jest bardzo ciekawa. Być może czytałam to w nieodpowiednim czasie i nie mogłam się skupić na niej na tyle aby wydobyć z niej wszystko co najlepsze.

Autora nie skreślam i na pewno sięgnę po jego kolejną pozycję.

Link do opinii

Dzisiaj będzie trochę brutalnie, a to za sprawą książki pod tytułem "Jestem mordercą" Maxa Czornyja. Będzie jeszcze brutalniej, jeśli Wam powiem, że książka ta opisuje prawdziwą historię jednego z seryjnych morderców świata. Jeśli lubicie takie klimaty, to zapraszam na recenzję!

Pewnej nocy Jack Unterweger morduje młodą kobietę, dusząc ją ramiączkiem od stanika. Po tym incydencie trafia do więzienia na 16 lat. W tym czasie przechodzi wewnętrzną przemianę, dzięki działaniom resocjalizacyjnym. Ukończył kurs pisania i oprócz tego pisze wiersze, sztuki teatralne, bajki dla dzieci oraz ukazuje się jego wielkie dzieło pod tytułem "Czyściec". Dzięki jego osiągnięciom dostaje liczne przepustki, aby uczestniczyć w spotkaniach autorskich. Unterweger w końcu zostaje uznany za wzór resocjalizacji i zostaje warunkowo zwolniony z więzienia. Po wyjściu na wolność zyskuje sławę i często bywa na salonach. Po jakimś czasie dopuszcza się kolejnych okropnych czynów...

W książce występuje narracja pierwszoosobowa prowadzona z perspektywy Jacka Unterwegera. Jak wspomniałam na wstępie, jest ona oparta na faktach. Napisał ją adwokat i pisarz Max Czornyj, który zapoznając się z aktami sprawy tego mordercy, opisał jego losy. Książkę czyta się bardzo szybko, liczy ona 360 stron, ja przeczytałam ją w dwa dni. Rozdziały są krótkie, są między nimi nawet wplecione wiersze Unterwegera. Z racji, że żył on w latach 1950-1994, w książce występuje wiele przeskoków w czasie. Na początku jest prolog, w którym można zauważyć, że morderca ten jest sławną osobą. Następnie w pierwszym rozdziale cofamy się w czasie, ponieważ zostało w nim opisane pierwsze zabójstwo Unterwegera, od którego wszystko się zaczęło. W późniejszych rozdziałach cofamy się do dzieciństwa mordercy, które ukształtowało jego osobowość. Następnie akcja dzieje się chronologicznie, opisana została młodość głównego bohatera, jego życie w więzieniu, oraz po jego warunkowym zwolnieniu. Dokładnie zostały opisane zbrodnie, jakich dopuścił się Unterweger, tak więc występuje wiele drastycznych scen. Był on bardzo ciekawą osobą. Swoim charakterem oszukał nawet biegłych psychiatrów, wymiar sprawiedliwości, a także wiele kobiet, które nie potrafiły mu się oprzeć. Czytając książkę, aż mi trudno było w to uwierzyć, że mógł dopuścić się tylu okropnych morderstw...

"Jestem mordercą" jest świetnym kryminałem opisującym prawdziwą historię, którą pochłonęłam w dwa dni. Jack Unterweger nie był mi wcześniej znany, wiec czytając tę książkę, byłam w wielkim szoku jego czynów i tego, w jaki sposób stał się sławny. Jeśli lubicie mocne thrillery lub kryminały oparte na faktach, z pewnością książka ta przypadnie Wam do gustu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

Max Czornyj w opartej na faktach powieści „Jestem mordercą” wciela się w postać seryjnego mordercy, Jacka Underwegera zwanego „dusicielem z Wiednia”. Prócz niej na mojej półce czekają „Zimny chirurg” i „Bestia z Buchenwaldu”, obie również sięgające do faktycznych, mrożących krew wydarzeń i emocji ich sprawców. Czytaliście którąś z nich? Polecacie?

Jack Underweger jest postacią złożoną i w tej złożoności przerażającą. Z jednej strony bezwzględnym mordercą, potworem dającym upust swoim mrocznym żądzom, z drugiej, po napisaniu książki o swojej resocjalizacji wręcz celebrytą wielbionym przez media i tłumy. Jak udawało mu się zwodzić tyle osób?

Z kart powieści wyłania się obraz psychopaty, narcystycznego manipulatora, skutecznie i latami oszukującego wszystkich wokół. Czy kierowane w jego stronę uwielbienie i fakt, że udawało mu się unikać wykrycia, nie było dla niego równie ważne, jak sam akt zabójstwa? Czuł się bogiem i z tej nadanej samemu sobie władzy nad życiem i śmiercią korzystał bez skrupułów.

Autor nie przedstawił jedynie faktów, a wszedł w umysł mordercy. To przerażające i dojmujące doświadczenie. Odrazą napawało mnie jego samouwielbienie i poczucie wyższości w obliczu popełnianych brutalnych morderstw, a o niewysłowionej przyjemności, wręcz ekstazie z przyglądania się uchodzącemu z ofiar życiu, czytałam z olbrzymim trudem.

To historia warta poznania i z pewnością nie po to, by dołożyć kolejną porcję sławy zwyrodnialcowi, który na to nie zasługuje, ale uświadomić sobie poziom i zakres manipulacji. Zrozumieć, że nawet idole, których wpływom ulegamy w przeświadczeniu o ich wyjątkowości, autentyczności i szczerości, mogą kryć drugą, mroczną naturę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AniaK_ka1
AniaK_ka1
Przeczytane:2021-10-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

[ RECENZJA ]

Max Czornyj "Jestem mordercą"
Wyd. Filia

Jack Underweger po skazaniu za brutalne morderstwo trafia na zasłużoną karę do więzienia. Podczas odsiadki tworzy książkę "Czyściec", opisując w niej swoją autobiografię.
Zdobywa nią sławę i przychylność społeczeństwa.
Przekonując o odbytej pokucie, przeżyciu rachunku sumienia i odrodzenia na nowo, okazuje skruchę i wychodzi na wolność.
Trauma i okrutne przeżycia z lat dzieciństwa, wywierają ogromny nacisk i uraz w umyśle młodego Jacka. Mając dużą umiejętność podejścia psychologicznego innych ludzi, po odzyskaniu wolności, morderca kontynuuje swoje dzieło i dopuszcza się zbrodni na 11 ofiarach. Każda z nich to pani lekkich obyczajów. Underweger czuję się bezkarny i niczym Bóg decyduje o życiu i śmierci.
Sposób zabójstwa oraz sporządzone w domu notatki stają się częścią wielu dowodów jego winy.
Tym razem jednak mimo dużego wpływu i manipulacji ludźmi, nie udaje się Jackowi pozostać bezkarnym. Ponownie staje on przed obliczem sądu.
Podziela on lód swoich ofiar w obawie o powtarzalność przeżywanych kolejnych dni, miesięcy i lat za kratkami.
Psychologiczna opowieść oparta na faktach. Pamiętnik i zwierzenia zwyrodnialca, który sam wierzy we własną niewinność.
Do końca podtrzymuje swoje racje i pozostaje dumny.
"Jestem mordercą" pozwala na poznanie i zagłębienie się w umysł seryjnego mordercy. Jego życie, myśli, czyny, motywy oraz plany. Obnaża przed czytelnikiem otulone w tajemnice makabryczne zbrodnie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2021-09-15, Ocena: 4, Przeczytałam,

Max Czornyj w kolejnej powieści „Jestem mordercą” zabiera nas w umysł Jacka Unterwegera. Nie miałem pojęcia o  czym będzie powieść, nie mam zwyczaju poznawania przed „konsumpcją” bo to psuje mi smak i zabawę. Ciężka i męcząca była na tyle, że byłem gotowy odłożyć. Po prostu byłem zmęczony tym przeintelektualizowanym mordercą, który bawił się w pana życia i śmierci. Postanowiłem trochę poczytać w internecie na temat Jacka Unterwegera, a trochę znaleźć można. Wtedy minęła mi złość na autora, że wpuścił mnie w maliny. Cyppek czy Kolanowski to był inny kaliber. To osobnicy w prosty sposób wyrażający swoje uczucia i potrzeby. Dusiciel z Wiednia, poeta, kochany przez tłumy bożyszcze. Ubierający w jakąś chorą ideę zwykłą potrzebę mordowania podpartą niskim poczuciem wartości i skrzywdzenia jest męczący. Aż dziw mnie bierze, że tak długo wodził za nos organa. Nie tyle wina autora, bo przecież to tylko świadczy o jego dobrej pracy, co ja nie trawię typków ubierających zwykłe czyny w płaszczyk pokryty medalami. Jestem zwolennikiem nazywania rzeczy po imieniu. A może to ówczesne społeczeństwo zdawało sobie sprawę kim tak naprawdę jest Jack? Potrzebowało go, brakowało im kogoś ponad, upiornie chorego. Społeczeństwo potrzebowało intelektualnej rozrywki proponowanej przez Jacka, wykreowało idola i modę. Stworzyło mordercę?

Link do opinii

Po raz kolejny dzięki serii Filia na Faktach możemy poznać zło z krwi i kości. Ty razem Max Czornyj przedstawia sylwetkę Jacka Unterwegera, austriackiego pisarza i seryjnego mordercy, zwanego również Dusicielem z Wiednia.

Powieść prowadzona jest z perspektywy Jacka. To on jest narratorem, dzięki temu zagladamy niejako do myśli mordercy i razem z nim analizujmy i czujemy. Ten zabieg sprawia, że poznajemy osobowość Jacka. Jest to osobowość narcystyczna, chce być ubóstwiany i wielbiony przez tłumy.

Max Czornyj wykonał niezwykłą robotę. Musiał przeanalizować wiele dokumentów aby pisać w ten sposób. W książce znajdziemy również oryginalne zapisy rozmów i zapisy z policyjnego śledztwa.

Jak seryjny morderca stał się sławnym i wielbionym pisarzem? A może to pisarz stał się seryjnym mordercą?

Na to pytanie szukajcie odpowiedzi w książce.
Polecam

Link do opinii

Kolejna dobra książka Maxa Czornyja. W "Jestem mordercą" poznajemy historię Jacka Unterwegera - seryjnego mordercy. Czornyj  bardzo dobrze wcielił sie w rolę, opisując emocje, uczucia i wszystkie poczynania Jacka. Historia bardzo mnie zaciekawiła. 

Książki Czornyja są brutalne tutaj tez tak będzie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2021-11-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2021,

Przyznam szczerze, że jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora, ale po tej książce mam nadzieję przeczytać przynajmniej kilka z jego publikacji.

Lubię książki pisane na faktach, a ta właśnie do takich należy. Sfabularyzowany dokument odnoszący się do jednego z najgroźniejszych seryjnych morderców prostytutek pozwolił mi zagłębić się zarówno w psychikę tego człowieka jak i świadomość społeczną, jaką sobie wypracował zachowując się jak dwie różne osoby.

Z jednej strony, miły, sympatyczny, zawsze elegancki i szarmancki, a z drugiej bezwzględny, bezuczuciowy i szalony.

Narracja książki jest w pierwszej osobie, narratorem i zarazem głównym bohaterem jest mężczyzna, który opowiada o swoim życiu komuś, może jakiejś kobiecie?

Unterweger pierwszy raz został skazany za zamordowanie swojej dziewczyny Margaret Schaefer, i chociaż dokonał okrutnej zbrodni tłumacząc się, że dziewczyna przypominała mu patologiczną matkę, trudniącą się prostytucją, kobietę która zostawiła go pod opieką patologicznego dziadka, to w 1976 roku trafił za kratki. Czas w więzieniu wykorzystał na napisanie kilku opowiadań, sztuk teatralnych i książkę autobiograficzną. Mimo uznania go za psychopatycznego mordercę, sadystycznie podchodzącego do swoich ofiar wśród wielu osób, zwłaszcza kobiet uważany był za przystojnego, szarmanckiego mężczyznę, pokrzywdzonego przez los.

Był człowiekiem o dość specyficznej osobowości, mocno narcystycznej czasami histerycznej, ale niestety z dominującym sadyzmem w zachowaniu, zwłaszcza w momentach, kiedy coś nie było po jego myśli.

Kiedy został zwolniony z więzienia nie obawiał się spotkań z czytelnikami i... fanami. Był już osobą dość sławną, pokazywaną zarówno na spotkaniach autorskich jak i w telewizji, jako w pełni zresocjalizowany. Pokazując siebie jako żałosny efekt wychowania przez patologicznego dziadka i lata spędzone w domach dziecka, wzbudzał wśród wielu ludzi prawdziwe współczucie.

Niestety wkrótce po zwolnieniu z więzienia wrócił do zabijania kobiet, zwłaszcza prostytutek, robił to jednak w taki sposób, że nikt nie podejrzewał go o te zbrodnicze zapędy, wykorzystując to, że policja wiedeńska była mało doświadczona w ściganiu seryjnych morderców.

Sam Unterweger korzystając ze swojej sławy zaczął pisać artykuły rzekomo oparte na wywiadach z prostytutkami sprytnie kamuflując to co robił naprawdę. Jako podstawę swoich artykułów obrał tezę, że Austria niechybnie doczekała się seryjnego mordercy. Był tak pewny siebie, że nie zauważył, kiedy wszystko zaczęło się układać przeciwko niemu, a policja zarówno wiedeńska jak i amerykańska kojarzyć pewne fakty związane z obecnością ,,dziennikarza" w miejscach popełnianych zbrodni.

Kiedy został wydany nakaz aresztowania, mężczyźnie udało się uciec za granicę.

Po skończeniu książki zaczęłam szukać w Internecie wiadomości na temat Jacka Untewegera. I jestem w szoku, jak bardzo potrafił on manipulować ludźmi.

Polecam tę książkę zwłaszcza miłośnikom dobrych kryminałów. Jest trochę drastycznie, trochę szokująco, ale z pewnością nie jest nudno. Ktoś mi powiedział, że jest to jedna z najsłabszych książek tego autora, dla mnie to była petarda czytelnicza.

Link do opinii

Świetnie napisana książka, w której fikcja literacka miesza się z prawdziwymi wydarzeniami, mającymi swój finał w latach 90. ubiegłego wieku. Spojrzenie na świat oczami mordercy kobiet, który z całych sił starał się ukazać światu swoje nowe - rzekomo - zresocjalizowane oblicze. Kolejny morderca, który bywał na salonach, miał swój fanclub i rzesze zakochanych w nim dziewcząt.
Muszę przyznać, że jest coś fascynującego w tego typu książkach. Na prawdę miło się czyta a jeszcze milej się przy nich myśli. Polecam

Link do opinii
Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2022-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Spirytystka
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Spirytystka

Mortalista powraca. Śmierć nie pozwala o sobie zapomnieć. Nigdy. W okolicach Krakowa grasuje wynaturzony morderca. Policja dociera do niego dzięki wskazówkom...

Sezon drugi
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Sezon drugi

CHCIWOŚĆ PROWADZI PROSTO DO PIEKŁA. POWINNIŚMY TO WIEDZIEĆ. Uwaga! Takiego reality show jeszcze nie było! Premiera już w najbliższy piątek. Tego nie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Jest wiek, w którym kobieta musi być piękna, by być kochana, i jest wiek, w którym kobieta musi być kochana, by być piękna


Więcej
Recenzje miesiąca
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy