Jeszcze jeden dzień życia

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788326827143
Liczba stron: 184

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Ten kultowy reportaż to głos przeciw wszelkiej wojnie.

Ryszard Kapuściński nazywał go swoją pierwszą prawdziwą książką

Wojnę domową w Angoli, tuż przed uzyskaniem przez ten kraj niepodległości 11 listopada 1975 r., reporter opisuje przez pryzmat doświadczeń indywidualnych swoich bohaterów i własnych. To książka bardzo osobista. Nie tyle o samej wojnie, ile o zagubieniu w chaosie, bezsensowności ponoszonych ofiar, niepewności jutra. ,,Były tam takie sytuacje, że człowiek właściwie wiedział, że nie będzie już żył. I każdego dnia mówiło się z ulgą: - O, jeszcze jeden dzień z życia mam za sobą, jeszcze jeden mnie czeka. Ale już nie więcej." - pisze autor.

Gdy rozpoczęła się chaotyczna, bezwzględna walka, która przeraziła całą Europę, Kapuściński udał się do miejsca, z którego wszyscy uciekali z przerażeniem. Był tam w pewnym momencie jedynym korespondentem zagranicznym. Reporter miał świadomość, iż może to być podróż w jedną stronę, ale nie wyobrażał sobie, aby jej nie odbyć.

Równocześnie z wznowieniem książki do kin wchodzi polsko-hiszpański film pod tym samym tytułem, łączący techniki animacji i dokumentu. Reżyserzy szukają prawdy także poza książką mistrza, rozmawiając z ludźmi, których opisywał, prowadzą śledztwo na własną rękę.

FILM W KINACH OD 2 LISTOPADA

Kup książkę Jeszcze jeden dzień życia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Jeszcze jeden dzień życia

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o Ryszardzie Kapuścińskim, jednak mało kto sięga po jego reportaże.

Ja postanowiłam naprawić swój "Błąd" i przeczytałam "Jeszcze dzień życia", który opisuje wojnę domową w Angoli w latach siedemdziesiątych (i która trwała i trwała nawet po roku 2000). Przede wszystkim przez większość tego reportażu czułam się jakbym czytała zwykłą książkę z mocnym wojenno-obyczajowym wątkiem. To świadczy o klasie pisarza, którego słowa w żaden sposób nie męczą czytelnika, a wręcz wciągają jak niejedna powieść. Oczywiście przedstawiał tu sytuację, opisywał co i gdzie się działo, co myśleli i czuli ludzie, jak zachowywali się w obliczu bliskiego upadku swojego kraju. Jednak wplatał też dużo odczuć, przemysleń, które budowały klimat i pozwalały czytelnikowi na wejście w tą opowieść i wręcz stanie przy Kapuścińskim, np gdy zastanawiał się, czy podał dobre słowo patrolowi, czy może właśnie wydał na siebie wyrok śmierci.

Jeszcze dzień życia - ucieczka przed śmiercią i dziękczynienie za kolejne godziny niepewności, czy nie będą ostatnimi... z pewnością warto przeczytać (nawet jeśli ktoś nie przepada za reportażami "wojennymi", historia warta uwagi!)

Link do opinii
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2019-03-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Kapuściński mistrz

Link do opinii
Inne książki autora
Notes
Ryszard Kapuściński0
Okładka ksiązki - Notes

Tomik wierszy Ryszarda Kapuścińskiego....

Prawa natury
Ryszard Kapuściński0
Okładka ksiązki - Prawa natury

Najnowsza książka Ryszarda Kapuścińskiego to przejmujący zbiór wierszy, które słynny reporter i podróżnik - o czym nie każdy wie –...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy