Jeż Jerzy. Dzieła zebrane tom 3

Postać, stworzona przez Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, zawsze była głosem młodego pokolenia, a autorzy znani z bezlitosnego wyśmiewania naszych narodowych wad i słabości. Przygody Jeża Jerzego to historie o piętnowaniu głupoty, nietolerancji i ksenofobii. Bohater konfrontował się m.in. ze skinami, niekompetentnymi dziennikarzami, pazernymi politykami, mafią, a nawet samym Szatanem.

W tomie trzecim ,,Jeża Jerzego" znajdują się albumy ,,Człowiek z blizną", ,,Jeż Jerzy musi umrzeć", ,,Dokument", a także dodatkowe ilustracje, szkice, alternatywne okładki, czy krótki komiks w którym Jeż Jerzy spotyka Ratmana!

,,Najważniejsze, że mamy Jeża. Ten Jeż jest nasz, tak jak Małpa była tamtych. Ten Jeż wyrósł na naszej trawie, unosił się na naszych chmurach, krwawił tak jak my, uciekał przed tym samym i z tego samego się brechtał, leżał pod naszą ławeczką, uderzał do naszych panien. A jak go wywiózł taki jeden w kominiarce do lasu, to wrócił do miasta. Też byśmy wrócili." - fragment wstępu Michała Śledzia Śledzińskiego.

Informacje dodatkowe o Jeż Jerzy. Dzieła zebrane tom 3:

Jeż Jerzy. Dzieła zebrane tom 3 - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2021-08-24, Ocena: 6, Przeczytałem,

Tytułowy Jeż Jerzy to kultowa postać rodzimego komiksu, którą potrafi docenić naprawdę wielu miłośników tego rodzaju popkultury. Dla wielu osób jest on prawdziwą „gwiazdą”. Niestety nadal kolczasty bohater nie osiągnął szczytu możliwości swojej popularności. Jeszcze trochę mu brakuje, aby zrównać się poziomem rozpoznawalności z takimi tuzami jak: Kajko, Kokosz, Kapitan Żbik, Tytus, Romek i oczywiście A’Tomek. Wszystko jednak jest na dobrej drodze, a biorąc pod uwagę jego stosunkowo „młody wiek”, przyszłość maluje się w naprawdę pozytywnych barwach. Pomocne w wypromowaniu go do miana „supergwiazdy” są wydania zbiorcze jego przygód, które pojawiają się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu.

Na trzeci tom zbiorczych przygód Jeża Jerzego, składają się trzy oddzielne historie: „Człowiek z blizną”, „Jeż Jerzy musi umrzeć” i „Dokument”. Całe trio to gargantuiczna dawka absurdalnego poczucia humoru, niesamowita porcja satyry, treści przełamujące poprawność polityczną, teksty, od których potrafią zwiędnąć uszy czy sceny zdecydowanie klasyfikujące się do ograniczeń 18+. To jednak zaledwie wierzchołek tego, co w swoich komiksach umieścili Rafał Skarżycki (scenarzysta) i Tomasz „Lew” Leśniak (rysunki). Jak mało kto potrafili oni bowiem z tej absurdalnej popkulturowej mieszanki wydobyć dodatkowo naprawdę ciekawy i niebywale trafny obraz przełomu wieku osadzony w swojskich realiach.

Cała recenzja na:

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2021-07-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Czekaliśmy, czekaliśmy, czekaliśmy i oto dziś się doczekaliśmy zbiorczego, trzeciego już wydania komiksowych opowieści o Jeżym Jerzu! Nakładem Kultury Gniewu ukazał się właśnie najnowszy tom tej serii, na który to składają się trzy historie - „Człowiek z blizną”, „Jeż Jerzy musi umrzeć” oraz  „Dokument”.  I jak to z kultowym już dziełem Rafała Skarżyckiego i Tomasza "Lwa" Leśniaka po prostu jest, tak i tym razem czeka nas fascynująca wyprawa do komiksowego świata absurdu, groteski, rubasznego humoru i spojrzenia poprzez pryzmat krzywego zwierciadła na nas i nasz kraj. Zapraszam do poznania recenzji tej pozycji.

Jako słowo się rzekło, mamy tu do czynienia z trzema znakomitymi opowieściami o niezwykłych losach tytułowego bohatera, który tradycyjnie wikła się w mniejsze lub większe - ale zazwyczaj raczej to drugie, kłopoty. A charakter tych historii oscyluje wokół czarnej komedii, przygodowej sensacji z elementami fantastyki i odważnych nawiązań do oceny naszej współczesnej codzienności, ukazanej tu właśnie pod płaszczem absurdu, groteski i głupoty, którą cechuje jednak piekielnie inteligentne poczucie humoru Rafała Skarżyckiego...

"CZŁOWIEK Z BLIZNĄ" - to bardzo rozbudowana i złożona na polu fabularnej relacji historia z Jeżem Jerzym i znanym nam doskonale rosyjskim najemnikiem - Pietią Pawłowem, w rolach głównych. Oto rosyjski żołnierz i zabójca otrzymuje zlecenie na pewnego człowieka, co wydaje się rzeczą niezwykle prostą w realizacji. Tyle tylko, że za sprawą niefortunnego zbiegu okoliczności i niewyparzonego pyska, ochroniarzem ów celu zostaje nie kto inny, jak Jeż Jerzy! I tak też rozpoczyna się przedziwna rywalizacja, która nie może się dobrze zakończyć... Jest ciekawie, sensacyjnie, ale też i bardzo politycznie na polu żartu, co osobiście wielce sobie cenię.

"JEŻ JERZY MUSI UMRZEĆ" - to powrót do krótkich mini historii z Jeżem w roli głównej, gdzie to mamy przyjemność poznać perypetie Jurka z pewną damą lekkich obyczajów, jego próby oszukania komorniczego nakazu spłaty zaległości, dramatyczne okoliczności porwania przez wyznawców kultów Majów, którzy chcą złożyć go ofierze celem uniknięcie apokalipsy..., czy też chociażby konfrontację z samy szatanem, który szykuje miejsce dla Jurka w swoim piekielnym przybytku! To klasyka tej serii, moc uśmiechu, liczne zwroty akcji oraz krótkie i napakowane akcją wątki, czyli dokładnie wszystko to, za co kochamy ten cykl.

"DOKUMENT" - na koniec mamy zaś najbardziej zaskakującą odsłonę tego dzieła, czyli swoistą analizę osobowości, pochodzenia i życia Jeża Jerzego, opartą na archiwalnych materiałach i zeznaniach osób, które go znają. I tak też mamy okazję poznać tu w formie tytułowych dokumentów krótkie historie z Jerzym w roli głównej, które były pierwotnie publikowane na łamach "Świerszczyka" i innych magazynów, przed rokiem 2000. A działo się tam oj działo, by wspomnieć choćby o walce Jerzego z Draculą, spotkaniu z Yetim, próbie rozwikłania zagadki upadku meteorytu tunguskiego, czy też nieświadomym uratowaniu polskiego rządu przed mocą radioaktywnego hot-doga... To znakomity pomysł na konwencję tej relacji, wiele emocji i sentymentalne wzruszenia dla tych, którzy zaczytywali się w tych historiach przed laty...

Jeż Jerzy zachwyca nas swoim charakterem, luzacką osobowością, nieco chamskim obyciem, ale też i poczuciem sprawiedliwości względem tych, którzy nie zasługują na krzywdę z rąk skinheadów, polityków, czy też policji. Oczarowuje nas niezmiennie również ten przedziwny świat - na wpół realistyczny w swoim obrazie Polski sprzed kilkudziesięciu i kilkunastu lat, na wpół fantastyczny, baśniowy i rodem z powieści grozy. I wreszcie bawi nas zaserwowany tu humor, który nie uznaje żadnych świętości, wyśmiewa wszystko i wszystkich oraz przekracza wyraźnie granice przyzwoitości, co nota bene cieszy i bawi nas najbardziej!

Tradycyjnie też doskonale przedstawia się ilustracyjne oblicze tej pozycji, o które zadbał oczywiście Tomasz Leśniak. Otóż oddał on w ręce czytelników niezwykle klimatyczne, pociągnięte lekką, ale też i surową kreską, a do tego bardzo charakterystyczne w swej karykaturalnej postaci, rysunki. Do tego mamy tu także mocne kolory z przewagą ciemniejszych barw, które wspólnie z konturami i bardzo udanym kadrowaniem, tworzą niepowtarzalny charakter tej opowieści. Kolejny też raz autor ten potwierdza to, że należy do czołówki najlepszych rysowników komiksów w naszym kraju.

Słowem podsumowania - "Jeż Jerzy. Dzieła zebrane. Tom 3", to kolejna znakomita niespodzianka dla miłośników tej kultowej serii, ale też i okazja do poznania jej przez nowe pokolenia czytelników. Poza tym jest to naprawdę dobra, przyjemna i porywająca rozrywka, gdyż w mej ocenie nie ma lepszego pomysłu na komedię, aniżeli śmiech z nas samych i naszej codzienności. A tego na stronach tego komiksu z pewnością nie brakuje. Tym samym nie pozostaje mi nic innego, aniżeli zachęcić was gorąco do sięgnięcia po te piękne wydanie niniejszego zbioru, który to z pewnością przyniesie wam moc zabawy, przyjemności i śmiechu!

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-06-29, Ocena: 4, Przeczytałem,

KOLCZASTA KLASYKA

Po dłuższej przerwie w końcu dostajemy trzeci zbiorczy tom przygód Jeża Jerzego. I jest to tom ważny z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że mamy tu do czynienia z naprawdę świetnym komiksem dla dojrzałych czytelników, lubiących dobry humor, nie bojących się wulgaryzmów czy ceniących satyrę. Ale poza tym dostajemy ostatnie trzy albumy wydane swego czasu przez Egmont (poza towarzyszącym filmowi „Jeż Jerzy na urwanym filmie”), w tym część zerową, przedstawiającą nam najwcześniejsze przygody pyskatego jeża. A wszystko to w zbiorczym tomie, który powinien znaleźć się na półce każdego miłośnika polskich komiksów.

Gadający jeż z ciągotami do używek i pięknych dziewczyn powraca. Jeździ na deskorolce, klepie mordy dresom, spotyka różne indywidua. Tym razem musi zmierzyć się z powrotem pewnego znajomego, a nawet samego księcia ciemności. A to zaledwie początek!