reklama

Jezioro

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-08-17
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788328037212
Liczba stron: 352

Ocena: 4.89 (9 głosów)
Inne wydania:

Zbrodnia sprzed wielu lat i zimnowojenna historia. Kolejne dochodzenie Erlendura Sveinssona...

Islandia. Kleifarvatn, jezioro znajdujące się niedaleko dawnej bazy armii amerykańskiej, od jakiegoś czasu się kurczy. Jest wiosna, na odsłoniętym dnie zostaje znaleziony szkielet z dziurą w czaszce. Ku swemu zdziwieniu policjanci odkrywają, że do ludzkich szczątków przywiązane jest tajemnicze urządzenie. Po szczegółowych badaniach okazuje się, że to aparatura nasłuchowa, wyprodukowana w latach 60. XX wieku w Związku Radzieckim. 

Erlendur i jego ludzie prowadzą żmudne śledztwo. Kryminalna fabuła z wątkiem szpiegowskim przypomni o grozie totalitaryzmu i o bezbronności krajów pozostających w strefie wpływów wielkich mocarstw, krajów takich jak Islandia.

Kup książkę Jezioro

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Hydrozagadka   Co sprawia, że ubywa wody w jeziorze Kleifarvatn? To zagadka, która nurtuje hydrologów islandzkich. Badająca problem kobieta odnajduje w mule pozostałym po jeziorze, ku swemu zaskoczeniu, szkielet z dziurą w czaszce. Nie jest to, oczywiście, przyczyna znikania wody, ale kolejna tajemnica jeziora, którą przyjdzie wyjaśnić. Na miejscu odkrycia nietypowego znaleziska pojawia się ekipa śledcza z komisarzem Erlendurem Sveinssonem na czele. I tu sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, bowiem po wydobyciu szkieletu zszokowani policjanci zauważają, że do ciała denata przywiązane zostało tajemnicze urządzenie. Rozpoczyna się żmudne śledztwo, które odpowiedzieć ma na pytanie, w jaki sposób nastąpiła śmierć mężczyzny. Czy było to samobójstwo, czy też - morderstwo. Sprawa komplikuje się coraz bardziej, gdy okazuje się, że tajemniczy szkielet przytwierdzony został nie do zwykłej skrzyni, a do radzieckiego urządzenia szpiegowskiego z czasów zimnej wojny.   Równolegle z wątkiem kryminalnym rozwijać zacznie się wątek szpiegowski, a słuchacz cofnie się do lat sześćdziesiątych XX wieku i odwiedzi uniwersytet w Lipsku, gdzie będzie miał okazję poznać bohaterów rozgrywającego się dramatu. Śledząc historię pozytywnie nastawionych do świata studentów, m.in. Hannesa, Thomasa, Emila, Lotara, czy Ilony, stanie się świadkiem dramatycznych wydarzeń, bezwolnym ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Jezioro

Avatar użytkownika - katarzynabletek
katarzynabletek
Przeczytane:,

Trup z szafy potrafi wypaść nawet po wielu latach. Te konkretne zwłoki, z książki, ukazały się przypadkowym oczom, kiedy drastycznie obniżył się poziom wody w jeziorze Kleifarvatn. Tkwiły na dnie całe lata, obciążone radzieckim sprzętem szpiegowskim. Aparatura przygniatała je dosłownie i w przenośni, jako symbol zdrady i hańby, coś na podobieństwo publicznie ścinanych włosów kochanek nazistów, czy wozu z gnojem, na którym tryumfalnie wywieziono Jagnę z "Chłopów".

W szóstej części serii o komisarzu Erlendurze Sveinssonie autor opowiada nam na przemian dwie historie: o rzeczywistości zimnej wojny w Lipsku oraz współczesną, o śledztwie w sprawie trupa z dna jeziora. Na odpowiedź na pytanie, czy wątki mają wspólne rozwiązanie, musimy poczekać, bo opowieść toczy się niespiesznie, czasem wręcz flegmatycznie. Jeśli ktoś liczy na nagłe zwroty akcji, dramaty i sensacje, srogo się rozczaruje. W "Jeziorze" nikomu nigdzie się nie spieszy. Dodatkowo Erlendur, tknięty przeczuciem (a raczej wewnętrznym przymusem, odzywającym się co jakiś czas) angażuje się w dawną sprawę, która obchodzi właściwie tylko jego i pewną kobietę ze sklepu z nabiałem. Rozgrzebuje stare rany i drażni tych, którym od początku kariery nie chce się przykładać. Zwłaszcza "leniuszka Nielsa", dorobkiewicza chwalącego się udaną rodziną. Nielsów znajdziemy sporo i dzisiaj, takich od-do, byle do wypłaty, mistrzów spychologii. Takich, których partactwo przyłożyło się do niejednej ludzkiej tragedii, za to im samym wygodnie się żyje.

Bardzo podoba mi się drugi wątek, choć jest gorzki i przygnębiający. Arnaldur Indriðason umiejętnie oddał nastrój panujący wśród studentów z Lipska. Nikomu nie można ufać, trzeba się liczyć z każdym słowem, bo nigdy nie wiadomo, do czyjego ucha dotrze. Jako absolwentce takich a nie innych studiów, temat socjalizmu, inwigilacji, tworzenia Wspólnego Wroga, nastawiania społeczeństwa przeciwko sobie (włącznie z bliskimi - wystarczy wspomnieć radziecki wzór dla młodzieży, Pawkę Morozowa) jest mi dobrze znany. Trudno pogodzić się ze świadomością, że tak łatwo manipulować ludźmi. Widzimy to zresztą dzisiaj. Te same motywy, ten sam język, ta sama skuteczność. Historia lipskich studentów jest pełna goryczy, dobitnie pokazuje świat bez przyjaźni, w którym nie ma miejsca na miłość ani na myślenie. Samodzielne myślenie. Kiedy ktoś otwiera oczy i zaczyna widzieć zakłamanie władzy, automatycznie staje się outsiderem. Osaczony. Samotny. Wreszcie, złamany jak bohater kafkowskiego "Procesu".

"Jezioro" podobało mi się jeszcze bardziej niż "W bagnie", o ile można mówić o podobaniu się w przypadku czegoś, co finalnie przygnębia. Chętnie wysłałabym autora na jakieś słoneczne wakacje do ciepłych krajów, żeby zobaczył piękno świata i szklankę do połowy pełną. Z drugiej strony, nie mamy wcale tak wielu pisarzy tworzących tak dobre, porządne, rzetelne książki, więc... może niech dalej siedzi w tej zimnej, wietrznej i szarej Islandii?

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2020-04-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-06-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

To moje drugie spotkanie z tym pisarzem i też udane! Na islandzkim jeziorze, którego objętość z roku na rok się zmniejsza, kobieta robiąca pomiar odkrywa zwłoki. Sprawę przejmuje Erlendur i prowadzą ciężkie i trudne śledztwo. Zwłoki są przywiązane do aparatury radzieckiej, więc sprawa sięga lat zimnej wojny. Zaczynają śledzić wątek istnienia islandzkich szpiegów, docierają do studentów z Lipska. W tej książce biegnie równolegle wątek z czasów socjalizmu, jak ingilowane i sprawdzane było społeczeństwo, zwłaszcza wśród studentów w Lipsku, jak wyglądało "pranie mózgów" młodych ludzi, przerażająca niedaleka przeszłość. Ta książka nie jest zwykłym kryminałem, mamy tu o wpływie totalitaryzmu na zwykłych ludzi a także dużo na temat szpiegostwa. Jestem zachwycona, uwielbiam takie książki, że przeszłość łączy się z przyszłością. Zbrodnia dokonana przed laty znajduje rozwiązanie w teraźniejszości.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2019-02-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Taka sobie... Z jednej strony dość ciekawa zagadka kryminalna i cała historia, jednak kompletnie nie wyłapałam tego "Przeczucia" pana śledczego. Współcześnie znaleziono w jeziorze mocno przeterminowanego truposza. Wszystko wskazuje na to, że ostanie dni jego żywota przypadały jakieś 30 lat temu. Policja bada więc tropy zaginięć z tamtego okresu i wybiera najprawdopodobniejszych kandydatów. Szczególnie jedno zaginięcie budzi czujność policjantów, bo nie dość że śledztwo zostało przeprowadzone dość niedbale, to jeszcze wiele wskazuje na to, że zaginiony ukrywał swą prawdziwą tożsamość.

Link do opinii
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2018-07-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2017-11-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek w 2017 r.,
Inne książki autora
Hipotermia
Arnaldur Indriason0
Okładka ksiązki - Hipotermia

Fascynacja śmiercią, zaginieni bez wieści, rodzinne piekło... - stylowy, ciemny kryminał islandzkiego mistrza! Nikt nie ma wątpliwości, że Maria popełniła...

Zimny Wiatr
Arnaldur Indriason0
Okładka ksiązki - Zimny Wiatr

Arnaldur Indri?ason - najsłynniejszy islandzki pisarz kryminałów! Nazywany ,,islandzkim Henningiem Mankellem". Autor m.in. powieści z Erlendurem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje