Julian i Irena Tuwim dzieciom

Wybór wierszy i opowiadań dwojga znanych i lubianych autorów, wzbogacony wspaniałymi ilustracjami Adama Pękalskiego. Zbiór zawiera najbardziej znane teksty Juliana Tuwima takie jak "Słoń Trąbalski", "Ptasie radio", "Okulary", "Lokomotywa", utwory Ireny Tuwim, w tym "Marka Wagarka" czy "Co okręt wiezie", które na stałe zapisały się w pamięci małych czytelników, oraz fragmenty wspomnień Juliana i Ireny dotyczących ich dzieciństwa.

Informacje dodatkowe o Julian i Irena Tuwim dzieciom:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2012-11-07
ISBN: 978-83-10-12270-4

Kup książkę Julian i Irena Tuwim dzieciom

Julian i Irena Tuwim dzieciom - opinie o książce

Wszyscy znają bajkową twórczość rodzeństwa Tuwimów. Nie wyobrażam sobie, aby w Polsce istniał ktoś, kto nie słyszał o zapominalskim Słoniu Trąbalskim, Hilarym i jego zagubionych okularach, czy też wiecznie wagarującym Marku Wagarku. Te opowieści są nieodłączną częścią dzieciństwa każdego z nas i nawet będąc starszymi czytelnikami, chętnie sięgamy po te sielskie treści. Tuwimowie magicznie przywołują przyjemne, szkolne wspomnienia.

Książka "Julian i Irena Tuwim dzieciom" jest w moim odczuciu przeznaczona nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale i tych starszych, pozornie dorosłych. Jest zbiorem nie tylko prozy i wierszy twórczego rodzeństwa, ale także i ich wspomnień z dzieciństwa. Te ostatnie mogą okazać się dla małego czytelnika zbyt ciężkie, ponieważ nie brakuje w nich trudniejszych słów, których choć większość została wyjaśniona w przypisach, to budziły zakłopotanie na twarzy mojej małej siostrzenicy. Dlatego też doczytałam wspomnienia sama (fragmenty są świetnie dobrane, ukazane oczami Ireny i Juliana), a z małą przeszłyśmy niemal od razu do bajek.

Opowieści podzielono na kilka części, w zależności od treści i autora. Pierwsza z nich wita nas zabawnym wierszykiem Juliana Tuwima o wcześniej wspomnianym Hilarym, który zdaje się być najbardziej znanym wśród maluchów. Kolejna jest całkowicie przeznaczona historii Marka Wagarka spod pióra Ireny Tuwim, w trzeciej wracamy do wierszy "Julka". Czwarta to magiczna opowieść "O pingwinie Kleofasku" i jego niesamowitym amulecie, w następnej trafiamy na kolejne wiersze, m.in. moją ukochaną "Lokomotywę". I tak dalej. Twórczość rodzeństwa przeplata się ze sobą, tworząc niesamowitą całość, od której nie sposób się oderwać. Już pierwszego dnia przerobiłyśmy z małą połowę książki, ponieważ nie potrafiłam jej odmówić - mała z prawdziwą fascynacją pochłaniała kolejne twory Tuwimów, a ja zdarłam sobie nieco gardło, zabawiając się w bajarza.

Poza twórczością Tuwimów, ogromnym atutem tej publikacji jest niezwykle barwna oprawa graficzna. Ilustracje Adama Pękalskiego niewiarygodnie oddają klimat opowieści rodzeństwa Tuwimów i tym samym wzbogacają ich treść. Chwilami dość surrealistyczne, oryginalne, zabawne, przykuwające wzrok - te słowa chyba najlepiej je charakteryzują. Mała zakochała się w kotku z wierszyka ?Kotek? (prawdziwa kociara), mnie za to uwiodły słodkości z ?Dyzia marzyciela? (prawdziwy łakomczuszek).

"Julianem i Ireną Tuwim dzieciom" będzie zachwycony każdy, niezależnie od wieku. To piękne wydanie w twardej oprawie może służyć młodemu czytelnikowi jako poznanie jednych z najpiękniejszych polskich bajek, a dorosłemu pomoże powrócić do beztroskich czasów. To także książka idealna na prezent, jest doprawdy przecudowna!

Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2015-09-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Wierszyki Juliana Tuwima zna każde dziecko. I każdy dorosły. Od najmłodszych lat przewijają się przez nasze życie rymowanki o panu Hilarym, co zgubił okulary, czy o panu Tralalińskim i jego kotku Tralalotku. Nie każdy jednak wie, że siostra Juliana, Irena, też ma w swoim dorobku bardzo ciekawe pozycje dla maluchów, chociaż głównie zajmowała się tłumaczeniem i dzięki jej pracy polskie dzieci mogły poznać Kubusia Puchatka, czy Mary Poppins. A co autorstwa pani Ireny możemy przeczytać w naszej książce? Na pewno opowiadanie "O pingwinie Kleofasku", które w przystępny sposób przybliża najmłodszym problem niewoli, jaką dla zwierząt jest zamknięcie w zoo, czy w cyrku. Poza tym jest to ciepła opowieść pełna miłości, czułości, która niewątpliwie przekazuje pozytywne wartości młodemu czytelnikowi. Autorka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie i cieszę się, że moja córka miała okazje poznać opowieść o pingwinku, jego rodzinie i przyjaciołach. Kolejnym wartym odnotowania utworem pani Ireny, jest wiersz o Marku Wagarku. Okazało się, że w utworach rymowanych siostra naszego poety czuje się też bardzo dobrze. Znalazłam w historii małego wagarowicza wszystko, co powinien zawierać utwór dla dziecka - proste zdania, ciekawą historię i morał. Sympatycy Tuwima przeczytają tutaj wszystko, co kochają i z czym koniecznie trzeba zapoznać swoje potomstwo. Sympatyczne wierszyki o ptakach ("Ptasie plotki", "Ptasie rado", "Mowa ptaków"), o niesfornych dzieciach ("Zosia Samosia", "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci", "Gabryś), czy o niezwykłych zjawiskach ("Cuda i dziwy", "Rok i bieda", "Mróz"), to pozycje obowiązkowe na spotkania z książką przed snem. Nie zabrakło też "Lokomotywy", która sapała i dyszała, "Rzepki", z którą nie mogło sobie poradzić pół rodziny z pokaźnym zwierzyńcem, czy skocznego wierszyka o dwóch Michałach, którzy tańcowali i tańcowali, aż popadali... Zbiór utworów rodzeństwa Tuwimów wydany przez Naszą Księgarnię jest przepięknie ilustrowaną książką, dlatego moja córka sięga po nią z przyjemnością i każdego wieczoru domaga się czytania swoich ulubionych wierszyków. Idealne na prezent dla najmłodszych, bo przyciąga solidnym wykonaniem i paletą przyjaznych barw, odpowiednie dobraną czcionką, a także tematycznie ułożonymi utworami. Na pewno godna polecenia pozycja, przy której będą się dobrze bawić i starsi, i młodsi czytelnicy.
Wielka księga wierszy. Abecadło rymów
Julian Tuwim0
Okładka ksiązki - Wielka księga wierszy. Abecadło rymów

Księga zawiera najpiękniejsze wiersze Juliana Tuwima:od Abecadła do Zosi Samosi. To klasyka polskiej poezji- niezbędna w dziecięcej biblioteczce. "Stoi...

Wiersze dla dzieci
Julian Tuwim0
Okładka ksiązki - Wiersze dla dzieci

"Lektura obowiązkowa" dla dzieci oraz rodziców: znane od pokoleń i ciągle lubiane utwory Juliana Tuwima ze znakomitymi, pobudzającymi wyobraźnię...