Julian i Irena Tuwim dzieciom

Wszyscy znają bajkową twórczość rodzeństwa Tuwimów. Nie wyobrażam sobie, aby w Polsce istniał ktoś, kto nie słyszał o zapominalskim Słoniu Trąbalskim, Hilarym i jego zagubionych okularach, czy też wiecznie wagarującym Marku Wagarku. Te opowieści są nieodłączną częścią dzieciństwa każdego z nas i nawet będąc starszymi czytelnikami, chętnie sięgamy po te sielskie treści. Tuwimowie magicznie przywołują przyjemne, szkolne wspomnienia.

Książka "Julian i Irena Tuwim dzieciom" jest w moim odczuciu przeznaczona nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale i tych starszych, pozornie dorosłych. Jest zbiorem nie tylko prozy i wierszy twórczego rodzeństwa, ale także i ich wspomnień z dzieciństwa. Te ostatnie mogą okazać się dla małego czytelnika zbyt ciężkie, ponieważ nie brakuje w nich trudniejszych słów, których choć większość została wyjaśniona w przypisach, to budziły zakłopotanie na twarzy mojej małej siostrzenicy. Dlatego też doczytałam wspomnienia sama (fragmenty są świetnie dobrane, ukazane oczami Ireny i Juliana), a z małą przeszłyśmy niemal od razu do bajek.

Opowieści podzielono na kilka części, w zależności od treści i autora. Pierwsza z nich wita nas zabawnym wierszykiem Juliana Tuwima o wcześniej wspomnianym Hilarym, który zdaje się być najbardziej znanym wśród maluchów. Kolejna jest całkowicie przeznaczona historii Marka Wagarka spod pióra Ireny Tuwim, w trzeciej wracamy do wierszy "Julka". Czwarta to magiczna opowieść "O pingwinie Kleofasku" i jego niesamowitym amulecie, w następnej trafiamy na kolejne wiersze, m.in. moją ukochaną "Lokomotywę". I tak dalej. Twórczość rodzeństwa przeplata się ze sobą, tworząc niesamowitą całość, od której nie sposób się oderwać. Już pierwszego dnia przerobiłyśmy z małą połowę książki, ponieważ nie potrafiłam jej odmówić - mała z prawdziwą fascynacją pochłaniała kolejne twory Tuwimów, a ja zdarłam sobie nieco gardło, zabawiając się w bajarza.

Poza twórczością Tuwimów, ogromnym atutem tej publikacji jest niezwykle barwna oprawa graficzna. Ilustracje Adama Pękalskiego niewiarygodnie oddają klimat opowieści rodzeństwa Tuwimów i tym samym wzbogacają ich treść. Chwilami dość surrealistyczne, oryginalne, zabawne, przykuwające wzrok - te słowa chyba najlepiej je charakteryzują. Mała zakochała się w kotku z wierszyka ?Kotek? (prawdziwa kociara), mnie za to uwiodły słodkości z ?Dyzia marzyciela? (prawdziwy łakomczuszek).

"Julianem i Ireną Tuwim dzieciom" będzie zachwycony każdy, niezależnie od wieku. To piękne wydanie w twardej oprawie może służyć młodemu czytelnikowi jako poznanie jednych z najpiękniejszych polskich bajek, a dorosłemu pomoże powrócić do beztroskich czasów. To także książka idealna na prezent, jest doprawdy przecudowna!

Informacje dodatkowe o Julian i Irena Tuwim dzieciom:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2012-11-07
ISBN: 978-83-10-12270-4
Dodał/a opinię: Dizzy

Zobacz opinie o książce Julian i Irena Tuwim dzieciom

Kup książkę Julian i Irena Tuwim dzieciom

Wiersze i wierszyki dla najmłodszych
Julian Tuwim0
Okładka ksiązki - Wiersze i wierszyki dla najmłodszych

Oto książka, którą polubi każde dziecko. Oto książka, którą chętnie przeczyta dziecku każdy rodzic. Oto zbiór najwspanialszych wierszy...

Pegaz dęba
Julian Tuwim0
Okładka ksiązki - Pegaz dęba

Długo oczekiwane wznowienie wiekopomnego dzieła Juliana Tuwima, wydanego wcześniej w niewielkim nakładzie w 1950 roku. Pegaz dęba to doskonałe świadectwo...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska