Już nigdy Pan nie będzie smutny

Przesycona magicznym realizmem i humorem, trzymająca w napięciu powieść autora Pacjentki z sali numer 7 – jednej z najszerzej komentowanych książek zeszłego roku. Polskie wydanie jednocześnie z francuskim. „U autora Pacjentki z sali numer 7 cudowność życia zawsze zwycięża i pozwala zacząć wszystko od nowa”. „LE MONDE” BAPTISTE BEAULIEU, młody, pełen empatii i poczucia humoru lekarz, w powieści Pacjentka z sali numer 7 opisał siedem dni życia szpitala. Walki o życie i zdrowie pacjentów i rozmów z chorymi, które okazują się czasami ważniejsze niż medycyna. Nowa powieść Już nigdy Pan nie będzie smutny to też historia siedmiu dni walki o życie jednego człowieka. Kiedyś Doktor miał marzenia. Kochał swoich pacjentów, w każdym widział dobro, a jak go nie znajdował, to szukał usprawiedliwienia. Teraz ma czterdzieści lat i nie umie już leczyć. Umarła jego ukochana żona, a on stał się chodzącym smutkiem. Doktor postanawia popełnić samobójstwo dziś wieczorem… Nieoczekiwane ekscentryczna starsza dama proponuje mu pakt: on da jej siedem dni, a ona odwiedzie go od samobójstwa. Kim jest? Skąd wie? Dlaczego i jak chce go ratować? – te pytania będziemy razem z Doktorem zadawać sobie do końca książki… Przez kolejne dni dama, w kolejnych bajecznych wieczorowych kreacjach będzie odkrywać przed nim sens życia, wystawiając Doktora na najbardziej drastyczne, szokujące, wzruszające, czasami wręcz sadystyczne próby. „Zawsze możesz powiedzieć NIE osobie, którą się stałeś, a dzięki nadziei zmienić się po to, by spotkać prawdziwego siebie” – mówi mu na koniec. A koniec jest nieoczekiwany, podniosły, dramatyczny i piękny. Tak jak cała powieść o cudowności życia, które musi zwyciężyć i pozwolić zacząć wszystko od nowa.

Informacje dodatkowe o Już nigdy Pan nie będzie smutny:

Już nigdy Pan nie będzie smutny - opinie o książce

Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2017-05-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2017, Mam,
Książka lekka z nutką humoru. Pełna przemyśleń o życiu i jego sensie. Moim zdaniem nie jest to książka, która odmieni czyjś światopogląd, niemniej może skłonić do refleksji.
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2015-04-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Są takie momenty w życiu każdego człowieka, kiedy ma dość. Kiedy nic nie ma już sensu, a wszystkie barwy tracą swoją intensywność. Nagle wszystko staje się szare i nijakie. Nic już nie cieszy, nic nie satysfakcjonuje, wszystko przestaje mieć swój dawny urok. W takim stanie zastaje Starsza dama Doktora-Który-Kochał-Swoją-Żonę. I jak na złość, postanawia go z tego stanu wypędzić i raz na zawsze pokazać, że warto żyć.

Jak można przejść metamorfozę od dobrego i pełnego empatii Doktora do pozbawionego jakiejkolwiek siły życiowej Doktora-Który-Nie-Chce-Żyć (podobają mi się te nazwy w książkach Baptiste'a!)? To banalnie proste - wystarczy życiowa tragedia, która wywiera tak ogromny wpływ na nasze życie, że nie umiemy sobie z nim poradzić. Pomyślicie - przecież to nie koniec świata, każdemu ktoś umiera. Owszem. Tylko dla każdego z nas jest to bardzo indywidualna sprawa. Twój mózg Czytelniku z pewnością ma osoby, które wypełniają wszystkie jego komórki wielką miłością. Tak było z naszym Doktorem. Kochał swoją żonę miłością bezwarunkową. Co gorsze - ma wyrzuty sumienia, że to z jego winy ona odeszła. Że mógł coś zrobić. Jest przecież lekarzem. Tu tkwi problem - nie ma nic gorszego dla naszego umysłu niż wmawianie sobie naszej winy tam, gdzie nie powinniśmy. Niestety, obwinianie się jest naturalne dla ludzkiej natury (nie liczę psychopatów) i ciężko się od niego uwolnić, bo sami nie umiemy z tego wybrnąć.

Czy dama Suknia-Wieczorowa uświadomi Doktorowi, że warto żyć? Czy faktycznie ma cudowne moce, które odgadują myśli Doktora? A może po prostu decyduje się nie pozostać obojętna, tam, gdzie większość z nas byłaby? Postać starszej damy jest niesamowita. Pomijam fakt, że ubiera się genialnie i ekscentrycznie, to większość jej kwestii przywołuje uśmiech na twarz. Choć sama niewątpliwie dźwiga swoją przeszłość, to jednak chce pomóc komuś, kto nie radzi sobie ze swoją. To przynosi nadzieję - że być może tacy ludzie istnieją i być może, gdy będziemy tego potrzebować, znajdzie się na naszej drodze ktoś, kto wyciągnie do nas rękę i nie zostawi na pastwę naszych czarnych myśli.

Baptiste Beaulieu w ,,Pacjentce z sali numer 7" pokazał Czytelnikowi, jak trudnym jest zawód lekarza, który przyzwyczaja się do swoich pacjentów i nie traktuje ich jak kolejnego kawałka mięsa, za który mu płacą. To była wzruszająca podróż przez krótkie momenty kończącego się życia, która wiele nauczyła, zarówno lekarza, jak i pacjentkę. Dodała otuchy i napełniła wrażliwością. ,,Już nigdy Pan nie będzie smutny" to druga książka z repertuaru tego młodego francuskiego lekarza, który fenomenalnie umie złapać kontakt ze swoim Czytelnikiem. Porusza w swoich książkach tak trudne tematy jak choroba, nieuleczalność i śmierć, ale umie zrobić to w taki sposób, że po lekturze tej książki mamy lżejsze serce niż mieliśmy wcześniej. Ogromna doza poczucia humoru, bohaterowie, którzy są niezwykle wyraziści i specyficzna narracja powodują, że książki Beaulieu pochłania się w jeden wieczór i żałuje się, że to koniec. Mam ogromną nadzieję, że będą kolejne, bo to naprawdę wyjątkowe pozycje w medycznej literaturze.