K-PAX

Kiedy w Instytucie Psychiatrii na Manhattanie zjawia się nowy pacjent, nikt nie przypuszcza, że uda mu się odmienić życie zarówno pensjonariuszy, jak i personelu. Nazywa siebie "prot" i w niczym nie przypomina chorych, z jakimi zetknął się leczący go psychiatra: szeroko i otwarcie opowiada o planecie, z której przybył na Ziemię, o swoich podróżach na Ziemi, jest komunikatywny i tak sugestywny, że w końcu nawet lekarz zaczyna mieć wątpliwości... Pierwsza część trylogii, żywa, dowcipna, świetnie napisana książka stawiająca pytania, które od pokoleń dręczą człowieka: kim jesteśmy? skąd przychodzimy? dokąd zmierzamy? Na jej podstawie nakręcono film pod tym samym tytułem ze znakomitym Kevinem Spaceyem w roli prota.

Informacje dodatkowe o K-PAX:

K-PAX - opinie o książce

Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Przyjemna, trochę filozofii, układu planetarnego, anomalii i... Jak Prot odpowiada na pytania zadawane przez Doktorka, ile w tym ironii pod jego adresem. Miodzio.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2016-09-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
kingaczyta.blogspot.com Instytut Psychiatrii, Nowy Jork. Psychiatra Gene Brewer podejmuje się leczenia mężczyzny, który uznaje, że nazywa się prot i pochodzi z planety K-PAX. Szybko okazuje się, że pacjent ten będzie dla lekarzy prawdziwym wyzwaniem. Ciężko mi napisać wiele o tej książce, bo zrobiła na mnie duże wrażenie, ale trudno mi ująć to jakoś w słowa, by nie zdradzić za dużo, a o to tu łatwo, bo książka jest króciutka. Lubię powieści psychologiczne, lubię analizować skomplikowane i chore umysły, więc ten tytuł zdecydowanie do mnie trafił, a postać prota mnie zafascynowała. Prot to naprawdę świetnie wykreowana postać. Mężczyzna jest tajemniczy i cholernie przekonywujący w swoich opowieściach. W pewnym momencie sama już nie wiedziałam, czy ma urojenia, czy faktycznie pochodzi z innej planety. Jego historia mnie zafascynowała i w swojej głowie już miałam obraz planety K-PAX. Ciekawa sprawa jest też z autorem, bo po skończeniu lektury myślałam, że jest prawdziwym psychiatrą - tak bardzo realistycznie to wszystko zostało opisane. Okazuje się jednak, że Gene Brewer zrobił z siebie jednego z bohaterów, by tę historię właśnie uwiarygodnić. I przyznać muszę, że mu się to udało. Okazuje się także, że to nie koniec prota, bo autor stworzył trylogię. Ja na pewno sięgnę po kolejne tomy, chcę też obejrzeć film na podstawie pierwszej części - "K-PAX"
Avatar użytkownika - PaniKaP
PaniKaP
Przeczytane:2010-02-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 2010,
Genialna książka. Czytałam ją z zapartym tchem. Świetne opisy sesji terapeutycznych i samego życia w szpitalu psychiatrycznym. Nie sposób nie polubić Prota i jego stylu bycia. Żałuje tylko że nie sięgnęłam po książkę przed obejrzeniem filmu. Mimo to, czytało mi się ją bardzo dobrze.
Avatar użytkownika - magdkos
magdkos
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Fantastyczna. rewelacyjna. Urocza-jeśli tak można powiedzieć o książce. Znakomita. Zjadliwa!!:) Pokochałam Prota całym sercem, trudno mi się z nim rozstać dlatego liczę na to ,że resztę trylogii znajdę w bibliotece ! i to jak najszybciej!
Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2020-12-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2020, przeczytane,

Świetna, świeża, ponadczasowa. Niezwykle wciągająca historia i tajemnica głównego bohatera, jak i wszystkie wątki poboczne i historie współpacjentów oraz obraz życia płynącego w szpitalu psychiatrycznym. Nie ma nudy nawet w jednym fragmencie. Każdy powinien przeczytać.

Avatar użytkownika - Sinister
Sinister