Kanał i inne opowiadania

Zbiór opowiadań o Powstaniu Warszawskim autorstwa Jerzego Stefana Stawińskiego – najwybitniejszego polskiego scenarzysty, twórcy polskiej szkoły filmowej.

Napisane z niezwykłą precyzją, oszczędnie operujące słowem, za to wstrząsające w wymowie opowiadania Stawińskiego zebrane w niniejszym tomie przedstawiają: tragiczną historię polskich żołnierzy w czasie przygotowań do Powstania Warszawskiego oraz po jego upadku (Godzina „W”, Kanał); los tych, którzy przeżyli i dostali się do niemieckiego obozu jenieckiego (Ucieczka); tragikomiczną powstańczą historię warszawskiego cwaniaka Dzidziusia Górkiewicza (Węgrzy); dramat ludzi, którzy w obliczu kończącej się wojny nie mają ani dokąd wrócić, ani co ze sobą zrobić (Casalarga).

W książce tej po raz pierwszy drukiem ukazuje się głośna, niepublikowana dotąd sztuka Ziarno zroszone krwią – dramatyczny zapis ostatnich dni lipca 1944 roku odsłania kulisy politycznego i wojskowego konfliktu wśród polskich oficerów oraz polityków podczas podejmowania decyzji o wybuchu powstania w Warszawie.

Pisząc, myślałem obrazami. Wszystkie moje opowiadania były refleksami moich przeżyć. Nie wymyślałem przecież niczego, miałem te wydarzenia przed oczami (...) Ambicją wielu pisarzy jest pisanie niefilmowe. Kiedy pisałem „Kanał”, nie myślałem zupełnie o filmie, chciałem opisać najbardziej tragiczny wypadek mojego życia. Jerzy Stefan Stawiński

Informacje dodatkowe o Kanał i inne opowiadania:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2010-06-09
ISBN: 978-83-7648-407-5

Kup książkę Kanał i inne opowiadania

Kanał i inne opowiadania - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2015-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Jedno opowiadanie znane z filmu, inne znane mniej, ale jednak nieustannie wokół tego samego tematu: Powstanie Warszawskie i późniejsze losy żołnierzy, których wojna zaniosła w odległe kraje. I ten nieustanny dylemat: wrócić do kraju, w którym już są bolszewicy, czy może pozostać na obczyźnie, gdzie również nie jest się mile widzianym.
Młodego Warszawiaka zapiski z urodzin
Jerzy Stefan Stawiński0
Okładka ksiązki - Młodego Warszawiaka zapiski z urodzin

Pomysł niniejszej powieści jest prosty i przez to znakomity: bohater wspomina swoje urodziny ograniczając się do dat 1938, 1939, 1943, 1944. Otrzymujemy...