Kaprysik. Damskie historie

Książeczka ,,Kaprysik. Damskie historie", z pięknymi zdjęciami z archiwum bohaterek, jest o sprawach niewielkich, i format też ma niewielki. Akurat do damskiej torebki. Ale do męskiej kieszeni pasuje także. Mariusz Szczygieł jest jednym z bardziej znanych polskich reporterów. W zeszłym roku za książkę ,,Gottland" - opowieść o XX-wiecznej historii Czech - uzyskał wyróżnienie wyjątkowe: niezwykle prestiżową European Book Prize 2009 - nagrodę Unii Europejskiej za najlepszą europejską książkę roku, przyznawaną w Brukseli.

Informacje dodatkowe o Kaprysik. Damskie historie:

Kaprysik. Damskie historie - opinie o książce

Avatar użytkownika - nasturia
nasturia
Przeczytane:2015-09-15, Przeczytałam,

Słuchać – prosta rzecz. Wystarczy nie krzywić się, że czyjeś życie jest nie takie, jakbyśmy chcieli. (Pisanie – czyli zajmowanie ludziom czasu – jest już o wiele trudniejsze).

Mariusz Szczygieł potrafi słuchać. Niewątpliwie historie opowiadane przez mamę i ciotki, pracownice pralni hotelu „Pod Basztą” w Złotoryi, wpłynęły na tę umiejętność. W niewielkim zbiorze reportaży Kaprysik. Damskie historie dziennikarz przedstawia pięć niesamowitych historii kobiet niezwykłych. Ale kiedy czytelnik zagłębia się w nie, pochyla nad każdą z nich, zaczynają nabierać głębszego znaczenia.

Janina Turek przez ponad pół wieku prowadziła statystykę swojego życia. Bo jak inaczej nazwać codzienne zapisywanie każdej czynności, każdego napotkanego, przypadkowo lub nie, człowieka? Całe swoje życie zamieściła w 728 zeszytach, odnotowując ilość zjedzonych posiłków, obejrzane reklamy w telewizji, przeczytane książki, co składa się na podstawę naszego istnienia, którą jest bezwiedne krzątactwo każdego z nas. Janina Turek zaczaiła się na swoją codzienność.

Anna od wielu lat fotografuje się w szczecińskiej pracowni fotograficznej pana Sylwestra. Kiedyś sama, teraz z dziećmi. Zawsze przychodzi przygotowana, ma wymyślne kreacje, rekwizyty, każde zdjęcie ma „mówić”. Na każdym zdjęciu pani Anna jest naturalna, patrzy prosto w obiektyw, szczerze. Cała uroda tych zdjęć bierze się z niekonieczności.

W dalszej części tego niewielkiego zbioru reportaży, które swoją premierę miały na przestrzeni kilku lat w Wysokich Obcasach, poznajemy kolejne kobiety, nie mniej ciekawe od dwóch pierwszych. Każda z nich na swój sposób stara się ubarwić rzeczywistość, w której się znalazła. Oswoić samotność i znaleźć sens w prozie zwykłego dnia.

Niebagatelne znaczenie dla jakości opisanych historii ma znaczenie ich autor – Mariusz Szczygieł. Delikatnie, choć dociekliwie pyta, zgłębia szczegóły, szuka przyczyn. Oddaje hołd kobietom, ich naturze i stara się zgłębić niezgłębione, bo przecież najlepsze miejsce na namiot jest zawsze trochę dalej.

Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2014-10-23, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Zaciekawiające historie. Każda opowieść bardzo różna od poprzedniej. Opowieści dotyczą historii z życia różnych kobiet. Uzupełnione są zdjęciami.
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-01-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Przepiękne historie, i wcale nie tylko dla kobiet!!! Uwielbiam pióro Mariusza Szczygła, jest tak powalająco proste, szczere, że trafia do serducha. Podobnie jak historie kobiet, a może raczej historie mężczyzn, którzy spotkali wspaniałe (ich zdaniem!!!) kobiety. Zauroczyła mnie osobiście historia zatytułowano "Dowód"... Piękny dowód Miłości Ryśka dla Małgosi:) Cudowne historie, zachęcam, nie ujawniając wzruszających momentów (znanych poniekąd tu i ówdzie osób). Polecam!!!
Avatar użytkownika - nutka
nutka
Przeczytane:2014-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Świat na kółkach. Traktor - zmienione
Okładka ksiązki - Świat na kółkach. Traktor - zmienione

Książeczka z kółkami to doskonała zabawka dla każdego dziecka. Książeczka spięta rzepem to wspaniała zabawka, otwarta - opowiada ciekawą historyjkę i zawiera...

Lucky Luke. Dwudziesty pułk kawalerii
Okładka ksiązki - Lucky Luke. Dwudziesty pułk kawalerii

To album autorstwa mistrzów komiksu: Morrisa i Goscinnego. Lucky Luke, legenda Dzikiego Zachodu, nie ma chwili spokoju. Zostaje poproszony przez rząd Stanów...