Kara i nagroda

Wieś w górach, jeszcze niedawno zamieszkiwana przez czeskich Niemców. I bohaterowie, których życie zostało z tym miejscem w jakiś sposób związane. Jozef i Tereza, rodzeństwo z rusińskiej rodziny, oraz Lise, żona komunistycznego dygnitarza powieszonego za zdradę, trafiają tu niedługo po wojnie. Kto z nich za karę, a kto w nagrodę?

Kara i nagroda to historia opowiedziana z perspektywy czterech postaci, które różnią się pochodzeniem, wykształceniem i wiekiem. Autorka kreśli stosunki czesko-niemieckie, a także relacje osobiste, erotyczne, społeczne i rodzinne, ukazując całą tragedię XX wieku – od II wojny światowej aż po dziś. Wojna, wysiedlenie Niemców, lata 50., tzw. „normalizacja” i początki kapitalizmu w latach 90. – wszystko to pozostawia na bohaterach bolesny ślad. Zagubieni, pełni traum, pozbawieni korzeni i tożsamości, bezustannie ranią się nawzajem.

Powieść była nominowana do najbardziej prestiżowej czeskiej nagrody literackiej, Magnesia Litera, oraz zdobyła drugie miejsce w ramach austriackiej Wielkiej Nagrody dla Literatury Wschodnioeuropejskiej.

Informacje dodatkowe o Kara i nagroda:

Wydawnictwo: Amaltea
Data wydania: 2021-05-13
Tłumaczenie: Anna Maślanka

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Kara i nagroda

Kara i nagroda - opinie o książce

Miało być ambitnie i z rozmachem, wyszło poplątanie z pomieszaniem, za którym trudno nadążyć.

Bardzo ciekawy pomysł, ciekawe miejsce i czas akcji, bohaterowie przeróżni, niebanalni, a jednak coś mnie uwierało. Być może to brak chronologii, nie sposób zorientować się, w którym roku jesteśmy i o co chodzi. Wulgarność i dosadność, które miały chyba stanowić o wysokim poziomie dzieła mnie raziły i sprawiały, że odechciewało się czytać dalej.

Nie porwała mnie ta wielowątkowa i wielowarstwowa powieść, w której prawie wszyscy bohaterowie cierpią. Nie potrafią kochać, uwikłani w trudną historię, podejmują dziwne decyzje, żyjąc z traumami i bólem egzystencjalnym.

Pomysł świetny, wykonanie, wg mnie, mocno przekombinowane.

Avatar użytkownika - manuela_orkan
manuela_orkan