Klasa pani Czajki

Tom 1 cyklu Klasa pani Czajki

"Klasa Pani Czajki" to osadzona we współczesnych realiach opowieść o paczce gimnazjalistów zmagających się ze szkolną codziennością i problemami okresu dorastania. Trzy lata z życia młodzieży to historie młodzieńczych przyjaźni, rodzących się pasji i szkolnych miłości. Pisana współczesnym stylem, ale z tradycyjnym przesłaniem, przypomina najlepsze książki dla młodzieży starej pisarskiej szkoły Niziurskiego czy Bahdaja, w nienachalny sposób i z dużą dawką humoru przekazującej nieprzemijające wartości, takie jak przyjaźń czy honor.

Bohaterów "Klasy Pani Czajki" poznajemy na początku pierwszej klasy i śledzimy ich losy przez trzy burzliwe gimnazjalne lata. Różni ich wiele - zainteresowania, stan majątkowy, uroda i temperament. Łączy jedno - wszyscy są uczniami klasy, której wychowawczynią jest polonistka Barbara Czajka - osoba surowa, ale bardzo sprawiedliwa.

Mocną stroną książki jest autentyczność poruszanych problemów młodzieży, wiarogodna typologia postaci i młodzieżowych zachowań, dająca młodym czytelnikom możliwość pełnej identyfikacji. Pokazany w książce punkt widzenia młodych ludzi na szereg problemów, również społecznych, czyni z niej forum wymiany poglądów nastolatków i antidotum na życiowe bolączki. Istotną rolę pełni też umiejscowienie fabuły na Saskiej Kępie w Warszawie, z precyzyjnym określeniem miejsc, w których rozgrywa się akcja, co nadaje wartko toczącej się historii swojskości i lokalnego kolorytu. Humor i typowy młodzieżowy folklor dodatkowo uatrakcyjniają książkę, czyniąc z niej lekturę "do czytania".

Pierwsze wydanie powieści rozeszło się w nakładzie ponad 30 tysięcy egzemplarzy i znalazło się na liście bestsellerów "Wprost" jako jedyna pozycją dla młodzieży polskiego autora. Książka w wielu szkołach omawiana jest jako lektura uzupełniająca. Wokół strony internetowej autorki www.piekarska.net zawiązał się jej fanklub, z ponad 200 tys. odwiedzin miesięcznie. W wielu bibliotekach dla młodzieży książka jest najchętniej wypożyczaną powieścią. Przez nauczycieli oceniania jest jako pozycja, która ma szansę wzbudzić miłość do książek nawet u największych książkowych malkontentów.

Informacje dodatkowe o Klasa pani Czajki :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2008-04-15
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
Język oryginału: Polski

Kup książkę Klasa pani Czajki

Klasa pani Czajki - opinie o książce

Książka opowiada o problemach współczesnych problemach nastolatków w szkole i poza szkołą.Bohaterami są Małgosia,Kamila,Maciek,klasowa gwiazda Kaśka,Michał oraz Kinga.Są oni wychowankami pani Barbary Czajki surowej ale rozsądnej polonistki.Przeżywają oni radości,smutki oraz rozczarowania.mają mnóstwo przygód które czasami nie kończą się najlepiej.Myślę,że tą książkę należy przeczytać.Książka bardzo mi się podobała.
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-09-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku,
Jak to miło powrócić do czasów gimnazjum które mam już dość dawno za sobą. Od dawna planowałam przeczytanie tej książki i wreszcie się doczekała swojej kolei. Niektóre fragmenty były mi już znajome a to za sprawą publikacji ich w gazecie dla gimnazjalistów. Bohaterowie książki właśnie wchodzą w okres młodzieńczych miłości, buntów i przyjaźni. Każda z opisanych tu osób jest inna. Dwa Michały jeden czarny drugi biały są tak różni od siebie. Czarny Michał to taki cwaniaczek natomiast biały Michał można powiedzieć że jest taki przeciętny jednak ma w sobie to coś co zjednuje mu ludzi. Mateusz natomiast z racji swojego apetytu nazwany został odkurzaczem. Najwięcej jednak uwagi autorka poświęciła Małgosi, Kamili, Kindze, Kaśce, Maćkowi.
Avatar użytkownika - martagorzyk
Przeczytane:2014-08-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Ulubione,
Dzika
Małgorzata Karolina Piekarska0
Okładka ksiązki - Dzika

Do klasy Rafała trafia Alicja. Od razu budzi jego zainteresowanie. Próbuje ją lepiej poznać, jednak dziewczyna jest nieufna. Ma złe doświadczenia...

Syn dwóch matek
Małgorzata Karolina Piekarska0
Okładka ksiązki - Syn dwóch matek

Książka o zagładzie Zamojszczyzny przez pryzmat losów Jana Tchórza, dziś emerytowanego gospodarza we wsi Borowina Starozamojska. Wtedy 2,5-letniego chłopca...