Kłopoty z historią

Publicystyką historyczną zajmuję się już 10 lat. W okresie tym napisałem kilkadziesiąt tekstów dotyczących rozmaitych wydarzeń z najnowszej historii. Znaczną część z nich opublikowałem w nieistniejącym już "Życiu", ale dostęp do innych artykułów - dla osób spoza wąskiego grona naukowców, którzy bywają w specjalistycznych bibliotekach - jest bardzo utrudniony. Także i ci ostatni nie zawsze pamiętają, co kto napisał 10 lat temu. Tematyka prezentowanych artykułów jest ściśle związana z moimi naukowymi zainteresowaniami. Są to więc teksty dotyczące spraw polsko-żydowskich w XX wieku ze szczególnym naciskiem na związane z tym kontrowersje. Szczególnie dużo miejsca poświęciłem sprawie książki Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi", którą, co zawsze podkreślałem, można bardziej traktować jako przejaw intelektualnej patologii, niż poważne dzieło naukowe.Drugi, znacznie ważniejszy obszar moich poszukiwań, to kwestie związane z komunizmem, historią Polskiej Partii Robotniczej i Polski Ludowej. Piszę więc o KPP w latach 30., partyzantce komunistycznej, a także ludziach wykreowanych przez PRL. Zbiór artykułów uzupełniają teksty dotyczące częstych problemów, przed którymi staje naukowiec zajmujący się XX wiekiem. Oddając tę książkę do druku mam nadzieję, że jej lektura będzie doświadczeniem przyjemnym, kształcącym i ciekawym. Tego Państwu i sobie ze szczerego serca życzę (Ze wstępu Autora)Piotr Gontarczyk (ur. 1970), absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, studiował również historię. W 2003 roku obronił pracę doktorską na temat Pol-skiej Partii Robotniczej. Wspólnie z Markiem Janem Chodakiewiczem i Leszkiem Żebrowskim opublikował trzytomowy wybór "Tajne oblicze GL-AL", "PPR. Dokumen-ty" (1997-1999), autor książek: "Pogrom? Zajścia polsko-żydowskie w Przytyku 9 mar-ca 1936 r. Mity, fakty, dokumenty" (2000), "Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy 1941-1944" (2003) oraz "Tajny współpracownik "Święty". Dokumenty archiwalne spra-wy Mariana Jurczyka" (2005). Autor kilkudziesięciu artykułów i rozpraw naukowych, publikował w "Rzeczpospolitej", "Życiu", "Gazecie Polskiej", "Najwyższym Czasie", "Naszym Dzienniku", "Polityce", "Gazecie Wyborczej", "Wprost", "Tygodniku Solidarność", "Glaukopisie", "Zeszytach Historycznych WiN", "Dziejach Najnowszych" oraz "Biuletynie IPN"

Informacje dodatkowe o Kłopoty z historią:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Kłopoty z historią

Kłopoty z historią - opinie o książce