Kobieta dość doskonała

Chcesz być doskonała? Musisz się bardziej postarać. Zmienić kolor włosów, odchudzić się, zlikwidować cellulit, podnieść owal twarzy. Zrobić trzypiętrowy tort i kolorowe kanapki dla dzieci niejadków. Wyprasować stos koszul. Odnieść sukces w pracy i koniecznie znaleźć czas dla przyjaciółki, którą rzucił mąż, chociaż tak się starała, zrzuciła pięć kilo, usunęła cellulit, zrobiła dermabrazję, wypełniła zmarszczki, skorygowała owal, prasowała koszule, robiła kolorowe kanapki dla dzieci niejadków, a z tortu salto mortale. To jest dla wszystkich kobiet i dziewczyn, które żyją ściśnięte własnym życiem i tym, jak bardzo wyjątkowe nie są. To jest szczere, złością pisane życie zwyczajnej Kasi, która bardzo chce być fajna i dosyć szybko orientuje się, że inne są prawa dla niej, a inne dla chłopców.

Kubryńska niczego nie udaje, nie stara się wymyślać losów i tła, tylko daje głos setkom, tysiącom kobiet, które się kiszą we własnych głowach, w swoich oczekiwaniach na własny temat, a nie mają komu o tym opowiedzieć.

Przygody Kasi to przygody bez przygód, to właśnie ta szara szmata, w której żyją kobiety. Nie ma tu akcji z XIX wieku, kryminału i reportażu. Jest treść, od której po prostu robi się lepiej. Że ktoś też tak ma. Małgorzata Halber

Dziękuję ci za tę książkę, Sylwia. Dajesz w niej piękny, ironiczny upust naszym zbiorowym, stłumionym kobiecym frustracjom. Napisałaś dla nas katharsis. Sprawiasz, że absurd i humor sytuacji samoograniczających się kobiet stają się widoczne. A to, co widać, da się zmienić. Tym razem już po swojemu. Nareszcie! Zuza Ziomecka

Często narzekamy na brak polskich odkryć. I oto jest. Największe polskie odkrycie tego roku: Sylwia Kubryńska Paulina Reiter, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”

Informacje dodatkowe o Kobieta dość doskonała:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2015-10-07
ISBN: 978-83-7976-327-6

Kup książkę Kobieta dość doskonała

Kobieta dość doskonała - opinie o książce

Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2016-11-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki w 2016, Mam,
,,Ktokolwiek stworzył ten świat, umiera ze śmiechu widząc ten kraj ,,drugorzędnych matek". A już na pewno w śmiech uderzyłyby zwierzęta, te wszystkie królowe matki w swoich ulach, gdyby się dowiedziały, że ci, którzy się nie rozmnażają, pouczają te, którym gatunek zawdzięcza istnienie. Bo one by ich nawet do ula nie wpuściły. Może zamiast religii, w szkołach powinno się po prostu puszczać filmy przyrodnicze? Może dzięki temu ludzie pojmą, kim w naturze jest Matka." Książka Kubryńskiej, to zbeletryzowana historia stłamszonej kobiecości. Opowiedziana od najmłodszych zapamiętanych, a częściowo wypartych traum przedszkolnych, aż po dorosłe borykanie się z opresyjnym patriarchatem i niezrozumiały ostracyzm ,,towarzyszek niedoli": ,,Nasza wina, nasza wina wielka, kolektywna, zbiorowa. Jeśli nawet któraś głowę podniesie i powie: winę za gwałt ponosi gwałciciel, to zaraz zerwie się jedna z drugą, i z trzecią, i ze sto pięćdziesiątą i wrzasną: nieprawda, to wina tej dziwki z dekoltem!" Sylwia Kubryńska to publicystka, kobieta wielu talentów, która od lat prowadzi bloga, a teraz zdecydowała się, by wydać swoje przemyślenia w formie papierowej. Czuć, że prócz zabawy literackiej (w najlepszym tego słowa znaczeniu, bo czyta się ją znakomicie), bije z tej publikacji potrzeba przeprowadzenia solidnej autoterapii. Nazwania problemów po imieniu, wykrzyczenia ich, wyrzucenia, przerobienia i okiełznania. Finał przynoście katharsis i to bez nuty ckliwości, bez taniego psychologizowania znanego z poradników dla nieszczęśliwych kobiet. Bohaterka Kubryńskiej nie jest nieszczęśliwa, ona po prostu jest stłamszoną fascynującą osobowością, chcącą żyć na najwyższych obrotach, bo tak została skonstruowana, ale nie mogąca, z powodu tego, ze jest kobietą i urodziła się w Polsce. Ta książka z całą pewności pomoże wielu kobietom, którą zobaczą, nie są same, pozwoli im nazwać to, co je męczyło, a czego nie potrafiły zdefiniować. Z pewnością też powinna trafić do męskiej częściej czytelników i to nie w charakterze poradnika ,,jak zrozumieć kobietę", ale gdzie robią błąd w relacjach z płcią pozornie tylko słabszą. Jak już zostało powiedziane czyta się to znakomicie, Kubryńska jest klasycznym mistrzem ciętej riposty, pisze o poważnych sprawach w sposób serio, ale wie jak stosować ironię i unikać patosu.
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
To nie mój typ książki. Przeczytałam, zapamiętałam - że każdy musi przeżyć własne życie. Być może inne kobiety - singielki, dziewczynki, nastolatki, narzeczone, matki Polki, rywalki, feministki, babcie, kobiety sukcesu, zakochane, żony - znajdą coś dla siebie i wyżej ocenią tę pozycję.

Książka bardzo mi się podobała, zebrane wszystkie teksty jakie kiedykolwiek usłyszałam, a nawet wiecej, mówione do mnie.

30 sekund
Sylwia Kubryńska0
Okładka ksiązki - 30 sekund

Transparenty. Na szybko zmontowane z kawałka kartonu, z napisanymi flamastrami hasłami. Moje ciało należy do mnie. To ja, moje serce, moje nerki, moja...

Furia mać!
Sylwia Kubryńska0
Okładka ksiązki - Furia mać!

Nowa powieść autorki bestsellerowej „Kobiety dość doskonałej”! Sylwia Kubryńska udowadnia, że jest kobiecą odpowiedzią na Ziemkiewicza, Kaczmarskim...