Kobiety kresowe

Matki, patriotki, bohaterki.

Portrety kobiet nierozerwalnie związane z burzliwą historią Polski.

Oto wspomnienia siedmiu niezwykłych pań zamieszkujących Kresy dawnej II Rzeczpospolitej, a obecnie tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy. Ich dramatycznie losy wpisane w gwałtowne dzieje Kresów. Obrazują wielki hart ducha i głęboko wpojony patriotyzm.

Szanując ojczyznę, kobiety kresowe starały się one zawsze pielęgnować pamięć i łączność z ojczyzną. Za to, że nigdy nie wyparły się polskości i wiary, wielokrotnie spotykały je szykany i prześladowania. Wytrwały jednak na przekór wszelkim przeciwnościom.

Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.

,,Do Rzeczy"

Informacje dodatkowe o Kobiety kresowe:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2015-09-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Kobiety kresowe

Kobiety kresowe - opinie o książce

Ciekawa, podonie zaresztą jak Dziewczyny kresowe. Chociaż historie przedstawione w ksiażce są dramatyczne nie da sie obok nich przejść obojętnie.

Ciekawa książka. Niektóre losy są tak wstrząsajace i wzruszajace, że długo o nich myślałam. Generalnie warto się z nimi zapoznać.

Poznałam losy kresowych dziewczyn, teraz przyszedł czas na kobiety. Każda z nich jest inna, ale połączyło je jedno - trudne losy, uwikłanie w bieg zdarzeń mających miejsce w XX i XXI wieku a jednocześnie niezłomność. Najlepiej obrazuje to końcowa wypowiedź jednej z bohaterek tego tomu: "Życie nauczyło mnie, że za polskość trzeba cierpieć i płacić".

Spotkania z kilkoma kobietami, które z różnych powodów musiały opuścić rodzinne domy. Poznajemy życie na przedwojennych Kresach, tułaczkę i trudności bytowe podczas zsyłki. Pokazują też przykłady ludzi, którzy w tych okrutnych czasach pomagali innym, często ryzykując wolność, a nawet życie, pomagali potrzebującym. Opisują tajną i jawną zesłanych o zachowanie świadomości narodowej, kultury i wiary.

Wołyń. Krwawa epopeja Polaków Tom I
Marek A. Koprowski0
Okładka ksiązki - Wołyń. Krwawa epopeja Polaków Tom I

Wstrząsające wspomnienia bezpośrednich świadków tragicznego losu Polaków na Wołyniu Wołyniacy doświadczyli strasznych i dramatycznych wydarzeń...

Wołyń zapomniany. Tragiczne losy Polaków na sowieckiej Ukrainie
Marek A. Koprowski0
Okładka ksiązki - Wołyń zapomniany. Tragiczne losy Polaków na sowieckiej Ukrainie

Dzieje Polaków na Wołyniu to nie tylko historia ukraińskich rzezi. To zdecydowanie dłuższa i bogatsza epopeja pisana potem i łzami. Pisana krwią zamordowanych...