Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego

Kazimierz Wielki był jedynym synem Władysława Łokietka, nigdy też nie doczekał się syna z legalnego małżeństwa. W jego życiu było zaś wiele ciekawych kobiet, o których dziś mało kto pamięta, a w tamtych czasach odgrywały one ważną rolę na dworze i w polityce dynastycznej ostatniego Piasta na polskim tronie.

Niezłomna matka Jadwiga kaliska. Ambitna siostra Elżbieta – matka Ludwika Węgierskiego. Aldona Anna, Adelajda i Jadwiga – żony, które nie dały mu męskiego potomka. Elżbieta i Kunegunda – córki, które zostały żonami władców sąsiadujących księstw. Wreszcie Krystyna Rokiczana i Estera – kochanki, które trafiły do królewskiego łoża (a pierwsza została nawet jego morganatyczną żoną). Wszystkie te kobiety wpływały na życie, politykę oraz legendę jednego z najwybitniejszych władców Polski.

Postać Kazimierza Wielkiego w ostatnim czasie znów stała się popularna. Spróbujmy spojrzeć na niego nie tylko jako na władcę, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”, ale także jako człowieka i mężczyznę – pełnego namiętności, którego życie prywatne obfitowało w dramatyczne wydarzenia. Historię w końcu tworzą ludzie, którzy często niewiele różnią się od nas samych…

Lektura obowiązkowa dla miłośniczek i miłośników popularnego serialu telewizyjnego opowiadającego o Kazimierzu Wielkim!

Marek Teler – dziennikarz, popularyzator historii, bloger. Współpracownik portalu historycznego Histmag.org i czasopisma „Focus Historia”. Interesuje się między innymi historią kobiet oraz genealogią. Autor popularnego e-booka: „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek”.

Informacje dodatkowe o Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego:

Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2020-10-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Jak każdy wie Kazimierz Wielki lubił seks, ale w przeciwieństwie do wielu władców nie przeszkodziło mu to być dobrym królem.
W książce Marka Telera możemy przeczytać nie tylko o żonach i kochankach króla Kazimierza, ale także o jego córkach, wnuczkach, siostrach, a także o kobietach, z których zdaniem się liczył (matce Jadwidze i siostrze Elżbiecie).
Autor nie pogłębił zbytnio tematu i raczej to historia w wersji pop, ale dobrze mi się czytało, więc polecam.

Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia
Marek Teler0
Okładka ksiązki - Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia

Konkursy piękności odbywały się już w czasach starożytnych, lecz międzynarodową popularność zdobyły dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. To właśnie...

Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej
Marek Teler0
Okładka ksiązki - Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej

Marek Teler w oparciu o nieznane źródła odkrywa tajemnice przedwojennych gwiazd kina i estrady. Błyskotliwe kariery wielu z nich legły w gruzach wraz z...