Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek

Za drzwiami alkowy, czyli fakty i mity o romansach polskich królów.

Czy Zygmunt II August faktycznie zmarł bezpotomnie? Czy Henryk Walezy był homoseksualistą? Czy Jan III Sobieski dochowywał wierności Marysieńce? Ile prawdy jest w opowieściach o królewskich faworytach i nieślubnych dzieciach? Marek Teler w książce „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” obnaża całą prawdę o miłostkach polskich władców.

Królewskie romanse od zawsze budziły mnóstwo plotek, w których zwykle więcej jest sensacji niż faktów. Wiele metres i bastardów zapisało się trwale na kartach historii, o niektórych jednak trudno znaleźć choćby wzmiankę. Kto dzisiaj wie, kim była Angelika Francose, Krystyna von Osterhausen, Konstancja Szwanowa (Żwanowa) czy Barbara Bronowska? Nazwiska tych osób niewiele nam mówią, a tymczasem były one blisko związane z polskimi monarchami. Marek Teler przedziera się przez genealogiczną plątaninę, aby dotrzeć do tych mniej znanych historii.

Wśród z nich znajdziemy dzieje Diany di Cardony, która rzekomo stała się przyczyną bezpłodności Zygmunta II Augusta zarażając go syfilisem. Jednocześnie dowiemy się o dwóch domniemanych córkach tegoż króla. Przeczytamy o homoseksualnych skłonnościach Henryka Walezego, którego serce skradła kobieta – Marie de Clèves. Poznamy historię oszusta Mathieu de Brisaciera - rzekomego syna Jana III Sobieskiego oraz dwójki spośród licznych nieślubnych dzieci Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odkryjemy także tajemnicze okoliczności śmierci ostatniej kochanki Augusta II Mocnego.

Autor w swojej książce przybliża postaci mniej znanych metres i pozamałżeńskich potomków polskich władców. Próbuje odkryć prawdę w gąszczu pogłosek i pomówień. Pokazuje monarchów nie tylko jako polityków i wodzów, ale także jako zwykłych ludzi, targanych wieloma namiętnościami.

Publikację „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” i inne ciekawe e-booki historyczne można znaleźć w sklepie portalu Histmag.org na stronie: oraz w dobrych sieciach sprzedaży.

Informacje dodatkowe o Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2017-04-18
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-65156-12-9

Kup książkę Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek

Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek - opinie o książce

Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego
Marek Teler0
Okładka ksiązki - Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego

Kazimierz Wielki był jedynym synem Władysława Łokietka, nigdy też nie doczekał się syna z legalnego małżeństwa. W jego życiu było zaś wiele ciekawych kobiet...

Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci
Marek Teler0
Okładka ksiązki - Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci

Ina Benita to bez wątpienia jedna z najbardziej tajemniczych i intrygujących przedwojennych aktorek. Gwiazda kina i kabaretu tamtego okresu, a także scenarzystka...