Kod duszy. W poszukiwaniu charakteru człowieka i jego powołania

,,Niezwykle mocno przemawiająca do wyobraźni, potężna wizja (...) stanowiąca zapowiedź prawdziwego renesansu ludzkich wartości".

- Thomas Moore, autor W trosce o duszę i The Re-Enchantment of Everyday Life

James Hillman (1921-2011) - amerykański psycholog, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli, uczeń C.G. Junga, dyrektor programowy Instytutu C.G. Junga w Zurychu uważany za najoryginalniejszego ,,heretyka" szkoły jungowskiej, twórca tzw. psychologii archetypowej; wykładał na Yale University, Syracuse University, University of Chicago i University of Dallas (na którym był współzałożycielem Dallas Institute for the Humanities and Culture); autor ponad dwudziestu książek, m.in.City and Soul (2006), Archetypal Psychology (2004), A Terrible Love of War (2004), The Force of Character and the Lasting Life (2000), Healing Fiction (1994), The Dream and the Underworld (1979), Re-Visioning Psychology (1975), Suicide and the Soul (1964) (wyd. pol. Samobójstwo a przemiana psychiczna, Warszawa 1996).W Polsce kwartalnik ,,Kronos" (nr 3/2007) opublikował kilka innych krótkich tekstów Hillmana wraz z komentarzami; tłumaczenie jednego z wykładów Hillmana ukazało się w dwumiesięczniku ,,Gnosis" (nr 6/1993).

Niektórzy nazywają to ,,geniuszem". Inni mówią o tym ,,duch", ,,daimon", a nawet ,,anioł stróż". O ile jednak filozofowie i psychologowie od Platona do Junga zwracali przede wszystkim uwagę na tę fundamentalną esencję naszej indywidualności, nasza nowoczesna kultura odmawia przyjęcia do wiadomości tego, że od urodzenia w każdym z nas znajduje się unikalna, uformowana dusza, która, kształtując nas, sama również jest przez nas kształtowana.

W tej oto niezwykłej bestsellerowej książce James Hillman przedstawia wspaniałą, nową wizję naszego ja, którego nie określają nasze rodzinne relacje ani nasza mentalność ofiary. Czerpiąc przykłady z biografii tak różnych znanych osobistości jak Ella Fitzgerald czy Mohandas K. Gandhi, James Hillman twierdzi, że nasz charakter jest naszym losem/przeznaczeniem, i pokazuje, w jaki sposób nasza dusza, jeśli tylko ma ku temu sposobność, może zaznaczać swoją obecność i domagać się dla siebie uznania już nawet w bardzo młodym wieku. W rezultacie otrzymujemy coś w rodzaju wnikliwie przemyślanej i niezwykle pomocnej mapy drogowej umożliwiającej nam zrozumienie naszej prawdziwej natury oraz otwierającej przed nami oszałamiające spektrum możliwych wyborów  - od tego, w jaki sposób wychowujemy nasze dzieci, przez wybór drogi naszej kariery zawodowej, sposób i charakter naszego zaangażowania w relacje z innymi ludźmi, do osiągania jak najlepszych wyników w wybranej przez nas dziedzinie i jak najlepszego radzenia sobie w życiu w naszych nieustannie zmieniających się czasach.

,,[Autor] postuluje wspaniały rodzaj wymagającego i odważnego indywidualizmu, który, z pomocą naszego wewnętrznego daimona (czy może anioła stróża), może zatriumfować nad wszelkimi przeciwnościami losu".

- ,,Washington Post Book World"

Informacje dodatkowe o Kod duszy. W poszukiwaniu charakteru człowieka i jego powołania:

Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2014-05-23
Kategoria: Psychologia

Kup książkę Kod duszy. W poszukiwaniu charakteru człowieka i jego powołania

Kod duszy. W poszukiwaniu charakteru człowieka i jego powołania - opinie o książce

Samobójstwo a dusza
James Hillman0
Okładka ksiązki - Samobójstwo a dusza

Samobójstwo to wyjście z życia czy wejście w śmierć? Czym kieruje się człowiek, który za chwilę z własnej woli odejdzie z tego świata? I co dokładnie...

Uzdrawiające fikcje. Poetyka psychoterapii Freud, Jung, Adler
James Hillman0
Okładka ksiązki - Uzdrawiające fikcje. Poetyka psychoterapii  Freud, Jung, Adler

Wnikliwa analiza psychoanalizy dokonana przez Hillmana, który stawia podstawowe pytanie: ,,Czego tak naprawdę chce dusza?". Po czym, z właściwą...