Uzdrawiające fikcje. Poetyka psychoterapii Freud, Jung, Adler

Wnikliwa analiza psychoanalizy dokonana przez Hillmana, który stawia podstawowe pytanie: ,,Czego tak naprawdę chce dusza?". Po czym, z właściwą sobie przenikliwością i humorem odpowiada: ,,Chce ona fikcji, które uzdrawiają".

W swojej książce przekonuje: ,,Nasza refleksja musi zwrócić się ku literaturze psychoanalitycznej jako literaturze. Sugeruję niniejszym, iż to właśnie refleksja literacka jest prymarnym trybem umożliwiającym nam rozumienie tam, gdzie jesteśmy pozbawieni wiedzy, nieświadomi, ślepi w odniesieniu do danego przypadku, ponieważ nie dokonaliśmy w nim rozróżnienia jego głównego subiektywnego czynnika - Bogów, którzy są zawsze obecni w naszej pracy analitycznej."

James Hillman (1921-2011) - amerykański psycholog, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli, uczeń C.G. Junga, dyrektor programowy Instytutu C.G. Junga w Zurychu uważany za najoryginalniejszego ,,heretyka" szkoły jungowskiej, twórca tzw. psychologii archetypowej; wykładał na Yale University, Syracuse University, University of Chicago i University of Dallas (na którym był współzałożycielem Dallas Institute for the Humanities and Culture); autor ponad dwudziestu książek. W języku polskim, nakładem wydawnictwa Laurum dotychczas ukazały się ,,Kod duszy" i ,,Re-wizja psychologii".

Informacje dodatkowe o Uzdrawiające fikcje. Poetyka psychoterapii Freud, Jung, Adler:

Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2016-09-23
Kategoria: Psychologia

Kup książkę Uzdrawiające fikcje. Poetyka psychoterapii Freud, Jung, Adler

Uzdrawiające fikcje. Poetyka psychoterapii Freud, Jung, Adler - opinie o książce

Re-wizja psychologii
James Hillman0
Okładka ksiązki - Re-wizja psychologii

Jedna z nielicznych książek XX wieku, która rzeczywiście traktuje o psycho-logii, czyli poznaniu, rozumieniu i służbie duszy we wszystkich jej aspektach...

Miłość do wojny
James Hillman0
Okładka ksiązki - Miłość do wojny

,,Właściwe zrozumienie zniewalająco potężnej ludzkiej fascynacji wojną może nigdy nie było równie ważne i istotne co dziś. Miłość do wojny to drastycznie...