Kolory zła. Biel

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2021-05-05

Tom 3 cyklu Kolory Zła

Pewnego zimowego poranka z okna sopockiej kamienicy skacze studentka prawa. Ślady na jej ciele wskazują, że przed śmiercią młoda kobieta była krępowana i duszona. Na miejsce zdarzenia przybywa prokurator Leopold Bilski, który po sprawie w Kartuzach wrócił do Trójmiasta. Tropy wiodą do środowiska nocnych klubów, które kryją mroczne pragnienia i tajemnice głęboko osadzone w przeszłości.

Trzeci tom mrocznej serii Kolory zła.

Kup książkę Kolory zła. Biel

Opinie o książce - Kolory zła. Biel

"Biel" to trzecia część cyklu "Kolory zła", tak mnie wciągnęła, że znowu zarwałam pół nocy. Było jednak warto, gdyż i tak nie mogłabym zasnąć nie poznawszy jej zakończenia.

Gdy prokurator Bilski zostaje wezwany do wydaje się zwykłego samobójstwa studentki, która wyskoczyła z okna, wracają wspomnienia z dzieciństwa; zabójstwo ojca (milicjanta), ale gdy okazuje się, że studentka przed skokiem z okna była podduszana i gwałcona, sprawa nie jest już taka prosta. Okazuje się, że jego ojciec w czasach PRL-u prowadził śledztwo w podobnej sprawie, to wszystko jakby się zazębiało, lecz trudno posklejać w całość. To całe, dwutorowe śledztwo jest bardzo intrygujące, gdyż Bilski chcąc rozwiązać zagadkę samobójstwa studentki, jednocześnie chciałby dowiedzieć się dlaczego zginął jego ojciec, i kto się przyczynił do tego.

Bardzo polecam cały cykl.

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2021-07-10, Ocena: 4, Przeczytałam,

Małgorzata Oliwia Sobczak trzecim kolorem zła, „Bielą” zabiera nas tym razem w świat sprzedajnych glin prostytucji okresu PRL-u. Tym razem prokurator Leopold Bilski musi zmierzyć się z tajemniczą śmiercią ojca, kapitana milicji. Legendą tworzoną w głowie prokuratora tyle lat. Koniec powieści niezwykle emocjonujący, udało się autorce stworzyć klimat zagrożenia i śmierci. Mało co i bym się nabrał, choć przyznam, była chwila zwątpienia. Więcej nie mogę napisać bo bym najzwyczajniej w świecie spalił pracę autorki. A prace wykonała solidną. Jak sama przyznaje, przygotowała się zapoznając się z wydawnictwami traktującymi o tamtych latach czy posiłkując się fachowcami z różnych dziedzin. Można by napisać, że lekcję odrobiła solennie. I się opłaciło. Wyszła całkiem zgrabna trójmiejska powieść w równym tempie akcji bez zbędnych osobistych tragedii bohaterów.

Po doskonałej „Czerwieni” musiałam natychmiast sięgnąć po dwie kolejne części. Jestem zachwycona i przekonana, że nieprędko przeczytam coś równie dobrego.

„Biel” jest brutalna, dosadna – porachunki mafijne, prostytucja, haracze i wymuszenia – to główne tematy. Jest też tajemnica sprzed lat, dwutorowa narracja, wszystko rewelacyjnie napisane.

Polubiłam prokuratora Bilskiego i mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy 😉

Polecam Waszej uwadze cały cykl „Kolory zła” – spójna, ciekawa historia, wiele wątków, wzruszeń i szybszego bicia serca. To jedna z lepszych serii kryminalnych, jakie miałam okazję czytać!

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2021-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Trzecia a zarazem ostatnia część serii "Kolory zła" z Leopoldem Bilskim w roli głównej. Bez dwóch zdań przyłączam się do tych, którzy uważają, że Małgorzata Oliwia Sobczak odwaliła kawał dobrej roboty. Jednocześnie uważam, że jest to jedna z najlepszych serii kryminalnych jakie czytałam.

Leopold Bilski musi rozwikłać zagadkę tajemniczego samobójstwa młodej dziewczyny. Ślady na jej ciele wskazują, że przed śmiercią była duszona i krępowana. Nasuwają się pytania czy ktoś jej pomógł a może została do tego zmuszona ?
Bilski rusza tropem, który prowadzi go mrocznych zakamarków Trojmiasta.

Autorka poraz kolejny udowodniła, że potrafi stworzyć kryminał "z krwi i kości". Mamy tutaj perfekcyjnie skonstruowaną intrygę, brutalne morderstwa, tajemnice i świetnie wykreowanych bohaterów, a to wszystko sprawia, że od książki nie sposób się oderwać.

Ogromne brawa dla autorki za stworzenie fenomenalnej trylogii. Czekam na kolejne książki, które mam nadzieję, będą równie dobre jak Kolory Zła.

Nie zwlekajcie tylko czytajcie!

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-05-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

Każda z części „Kolorów zła” wyróżnia się intrygującą, dopracowaną fabułą, ale #biel w moim odczuciu to najlepszy tom trylogii. Mogę więc stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, że autorka bardzo dobrze zaczęła, ale z jeszcze większym przytupem kończy historię prokuratora Leopolda Bilskiego.

Biel jest symbolem czystości i niewinności, jednak pod pierzynką śniegu skrywają się trójmiejskie brudy, mafijne okrucieństwa, władza, chciwość, prostytucja, brutalność i śmierć. Leopold Bilski próbuje wyjaśnić tajemnicze samobójstwo studentki, ale wraca też do niewyjaśnionej śmierci swojego ojca przed wielu laty. Tym razem dociekanie prawdy przy bieżącej sprawie, może się okazać równie niebezpieczne jak odgrzebywanie przeszłości. Czy uda mu się odkryć skrzętnie skrywane tajemnice?

Autorka wciągnęła mnie w intrygę skomplikowaną i budzącą ogromne emocje, sięgając w głąb ludzkiej psychiki i odkrywając mrok skrywany przed oczami innych. Mrok, któremu dają upust w ukryciu ci, których nigdy byśmy o to nie posądzali. Pisząc lekkim, ale wyrazistym językiem, trafia do mnie bezbłędnie zarówno opisami, jak i naturalnością dialogów. Znakomite zwieńczenie trylogii.

Zaskoczyło mnie nieco jedynie zakończenie powieści. Spodziewałam się, biorąc pod uwagę całokształt, że autorka przypisze głównemu bohaterowi inny los. Nie znaczy to, że jestem zawiedziona, ale myślę, że dodałoby to realizmu i wyrazistości, choć zdania pewnie byłyby podzielone.

„Czerwień”, „Czerń” i „Biel”. Te wyraziste kolory świetnie oddają odwagę z jaką autorka traktuje tematy trudne i bolesne. Ich intensywność odzwierciedla mocny i dosadny styl autorki, a połączone tworzą znakomitą trylogię kryminalną, którą gorąco Wam polecam.

Na tę książkę czekałam z niecierpliwością. Czytałam ,,Czerwień" oraz ,,Czerń" i wpadłam jak śliwka w kompot.

Leopold Bilski, który znów jest w Trójmieście zostaje wezwany do samobójstwa. Jakkolwiek młoda dziewczyna wyskoczyła z okna sama, to ślady na jej ciele wskazują iż w ciągu ostatnich dni musiało ją spotkać coś bardzo złego. Na pewno doszło do próby duszenia oraz była krępowana.

Ta część trylogii powaliła mnie na kolana🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥 Tym samym zapewniam Was, że zakończenie serii po prostu wymiata. Autorka prowadzi nas przez mroczny świat Trójmiasta, pełen brutalności, bezwzględności i seksu. Razem z Leopoldem Bilskim odkrywamy powoli kulisy samobójstwa młodej kobiety oraz tajemnice z przeszłości. Wszystko kieruje śledztwo do środowiska nocnych klubów a one odkrywają przed nami swoje drugie dno.

Tej książki się nie czyta, nią się żyje. Czułam tak wiele emocji, począwszy od niepokoju poprzez strach a na koniec wręcz panikę. Autorka rewelacyjnie poprowadziła fabułę, dzięki temu czytelnik ma swoje podejrzenia ale również zostaje zaskoczony.
Retrospekcje w tej książce to istny majstersztyk 🔥 Wszystko jest wprost idealnie przemyślane, z rozmysłem dawkowane, ubarwione klimatem PRL-u... Jak dla mnie to po prostu kryminalna perełka.

@malgorzataoliwiasobczak to nazwisko, które gwarantuje rozrywkę czytelniczą na najwyższym poziomie. Tutaj nic nie zostaje zostawione przypadkowi, tu każde słowo ma swój sens. Wszystko dopracowane w najmniejszym szczególe, łącznie z tym jak sukcesywnie podnosić czytelnikowi adrenalinę. Dla mnie @malgorzataoliwiasobczak jest Królową polskiego kryminału. Każdą kolejną książkę kupuję w ciemno i tak jest od ,,Czerwieni". Wiem, że nie poczuję się zawiedziona a wręcz przeciwnie, Autorka znów mnie w jakiś sposób zaskoczy. Mam gwarancje świetnej książki i mocnych emocji.

Jedyny poważny, bardzo poważny minus tej serii to to, że się skończyła 🥺
Ja pokochałam pióro Autorki już w pierwszym tomie. Z każdym kolejnym kocham coraz bardziej. Dostałam rewelacyjny kryminał, który mogę Wam polecić.
Jeśli nie czytaliście i ta przygoda dopiero przed Wami to bardzo zazdroszczę.

Tak to dzisiaj!! Premiera perełki od @wydawnictwo_wab

Przyznać się szybko, kto na nią czekał?? Ja oczywiście tak.

Była "Czerwień", była "Czerń", przyszedł czas na "Biel". Kolory zła. Seria ochów, achów i ja się z tym absolutnie zgadzam.

Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem talentu @malgorzataoliwiasobczak . To była po prostu uczta czytelnicza. Fabuła świetna, od której ciężko się oderwać, trzyma w napięciu do samego końca, bohaterowie wyraziści. I te emocje. To było coś. A wszystko dopracowane jest na najwyższym poziomie. Po prostu bomba.

Seria, która zawładnęła moim umysłem i zostanie w nim jeszcze bardzo, bardzo długo.

Takie kryminały to mogę czytać i wiem, że żadna minuta nie byłaby zmarnowana.

Jeśli jeszcze jej nie znacie, to musicie szybko nadrobić. Nie będziecie żałować.

"Normalność to łatka, pod którą zawsze ukrywa się ułomność".

"Portowa dzielnica. Wszystko ma słony smak. Słone włosy, słona skóra. Słony wiatr. Lucciola, Lucciola, Lucciola. Ktoś woła, woła mnie poprzez wiatr". Ten kultowy kawałek Maanamu już chyba zawsze będzie mi się kojarzył ze "słonym" klimatem ostatniej części serii "Kolory zła". Części, w której przenikają się teraźniejszość i przeszłość, ukazując tym samym złożoną naturę człowieka.

Małgorzata Oliwia Sobczak to pochodząca z Trójmiasta pisarka, absolwentka kulturoznawstwa i dziennikarstwa. W 2015 r. wydała postmodernistyczną baśń pt. "Mali, Boli i Królowa Mrozu", a w 2017 r. powieść obyczajową "Ona i dom, który tańczy". "Biel" to ostatni tom trylogii pt. "Kolory zła".

Studentka prawa popełnia samobójstwo skacząc z okna sopockiej kamienicy. W toku śledztwa okazuje się, że przed śmiercią była duszona. Prokurator Leopold Bilski w poszukiwaniu osoby, która przyczyniła się do śmierci kobiety, przenika do środowiska trójmiejskich nocnych klubów, prostytutek i klimatów BDSM. W międzyczasie bohater próbuje uczęszczać na nakazane mu sesje z psychologiem i pogodzić się z tym, że Anna Górska znalazła sobie nową miłość.

Trójmiasto w ostatnim czasie nie ma najlepszej prasy w naszym kraju i z pewnością "Biel" nie przyczyni się do odwrócenia tego trendu. Ostatnia część trylogii autorki to bowiem ukazany z przerażającą autentycznością, przestępczy świat Trójmiasta z miejscami, do których normalny człowiek raczej nie zagląda. Śledztwo Leopolda Bilskiego wkracza na tereny zakazane, w których oprócz szeroko rozumianej prostytucji, czytelnik odnajdzie także swoiste seksualne perwersje, nazwane w książce "odpałami". Tereny w których panuje jedna zasada: "wszystko możesz, nic nie musisz". I trzeba przyznać, że odmalowanie tego specyficznego środowiska, wyszło autorce nadzwyczaj dobrze, co świadczy o głębokim researchu poruszanego tematu.

Małgorzata Oliwia Sobczak w kolejnej odsłonie losów Bilskiego, prowadzi akcję w postaci dwóch planów czasowych, a mianowicie roku 2015 i 1988. Taka podróż ze współczesnej Polski do tej ze schyłku PRL-u niesie ze sobą interesującą, literacką scenerię. Autorce udało się wykreować klimat tamtych czasów pokazując, że Polska Ludowa miała swój urok i jak mawia jeden z bohaterów "Bieli": "Nic nie było tam czarne i białe. Rzeczywistość spowijała szarość, można było się w niej pławić i czerpać garściami".  Poza tym sam zabieg retrospekcji powodujący zawieszenie akcji, wprowadza napięcie i wzmaga ciekawość czytelnika.

Jest w "Bieli" interesujące śledztwo, klimatycznie podana warstwa obyczajowa, zarówno ta dotycząca współczesności, jak i przeszłości, a także takie smaczki, jak wątek epigenetyki, czy też stresu traumatycznego. Od tej książki nie da się uciec, podobnie jak od przeszłości, która dogania jej bohaterów. Małgorzata Oliwia Sobczak w mistrzowskiej formie pokazuje, że biel również może być mroczna i tajemnicza, a zło czai się tuż obok nas. Znakomita robota!

"Cóż, nigdy nie wierz kurwom i przyjaciołom".

Pewnego zimowego poranka z okna kamienicy wyskakuje młoda dziewczyna.
Na miejsce przybywa prokurator Bilski, a podczas oględzin zwłok okazuje się, że denatka była wcześniej krępowana i duszona.

Tropy wiodą do środowiska nocnych klubów, które kryją w sobie wiele tajemnic.
Również tych z przeszłości.

Czy prokuratorowi uda się rozwikłać wszystkie zagadki i znaleźć odpowiedzi na pytania kłębiące się w jego głowie?

Nie czytałam poprzednich części, ale w niczym mi to nie przeszkodziło, aby zatopić się w bagnistej toni Bieli.
Wokół mnie wirowały trupy, a mrok tajemnic zasłaniał ścianę prawd, które z czasem wypływały na powierzchnię budząc coraz większe zdziwienie.

Ta historia była znakomita, a doskonale skonstruowana zagadka porwała mnie ze sobą od początku i trzymała aż do samego zakończenia.
W książce mamy też wyraziste postaci, szczególnie pana Bilskiego, który w drobiazgowy i inteligentny sposób starał się dojść do rozwiązania zagadki , a wprowadzone retrospekcje powoli zazębiały się z teraźniejszością tworząc jedną, okrutną całość.

Bardzo mi się ta książka podobała, dlatego z czystym sumieniem mogę ją Wam polecić.

Avatar użytkownika - magducha
magducha
Przeczytane:2021-07-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytane 2021,
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2021-07-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020, 26 książek 2020,
Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2021-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2021,

Po Czerni i Czerwieni, wiedząc, że kolejna część ukaże się niebawem nie mogłam się wprost doczekać. Seria Kolory Zła to oddzielne historie, których jednym z głównych bohaterów jest prokurator Leopold Bilski, mężczyzna dociekliwy, nieprzebierający w środkach i dążący do celu, po przysłowiowych trupach. Szkoda, że ta seria kończy się, bo dawno nie czytałam tak wciągającego kryminału.

Mimo powagi i dramatyzmu fabuły autorka potrafi w bardzo malowniczy sposób przekazać chwilę danego wątku, bardzo realistycznie opisując miejsce zdarzenia czy postacie biorące w tym zdarzeniu udział.

Książka od pierwszych stron przykuwa uwagę i trudno jest się oderwać od treści.

Autorka umieściła fabułę w różnych okresach czasowych. Mamy tutaj śledztwo prowadzone w roku 2015, po czym przenosimy się do roku 1988 i tak na przemian.

Mnie ta książka przyciągnęła szczególnie, dlatego, że większość zdarzeń została umiejscowiona w Trójmieście, czyli tu, gdzie znam wiele wymienionych w książce miejsc. Dla kogoś, kto zna Trójmiasto z lat osiemdziesiątych to ciekawa „wycieczka” do przeszłości.

Bardzo realistycznie pokazany jest nie tylko świat przestępczy Gdyni, Gdańska czy Sopotu, ale i powrót do normalnej rzeczywistości tamtego okresu. Wiele z tych miejsc już nie istnieje, dlatego z sentymentem je sobie przypomniałam i z przyjemnością „poznałam” te inne.

Ciekawie prowadzone śledztwo przez prokuratora Leopolda Bilskiego to część fabuły tej książki, którą uzupełnia prowadzone przed laty śledztwo tragicznie zmarłego, a właściwie zamordowanego Miłosza Bilskiego – ojca Leopolda.

Autorka bardzo wnikliwie ukazuje korupcję milicji i udział tak zwanych stróżów prawa w zatuszowywaniu przestępstw mających miejsce w latach 80.

Muszę przyznać, że nie ma tutaj czasu na nudę. W książce cały czas coś się dzieje, nie ma tak zwanego „wodolejstwa” dla zwiększenia objętości książki, wszystko jest konkretne i intrygujące, a opisy miejsc czy zdarzeń bardzo realistyczne.

Chociaż wiadomo, że to fikcja literacka, to dzięki (moim zdaniem) porządnemu rozeznaniu tematu i researchowi różnych dziedzin od sportu, a konkretnie gry w hokeja po drobiazgowo przedstawione czynności śledcze, fabuła nabiera rysów autentyczności.

Myślę, że wielu miłośników polskiego kryminału będzie pod wrażeniem ukazania tego gatunku literatury, przez tak młodą osobę.

Bieżąca sprawa dotycząca zagadkowego samobójstwa studentki, intrygująco łączy się z dochodzeniem prowadzonym przed laty, a dotyczącym morderstwa prostytutki.

Autorka odważne zgłębia się w mroczne zakamarki Trójmiasta, skupiając uwagę na branży erotycznej, seks biznesie i mafii, zahaczając o kontakty „starej władzy” z tym światem.

Polecam bardzo gorąco nie tylko tę część trylogii, ale i pozostałe książki. Każda z nich to oddzielna historia więc nie ma obawy, że ktoś pogubi się w wątkach.

Myślę, że w tej powieści niejednego czytelnika przyciągnie zarówno mroczna fabuła, pełna sekretów, jak i świat trójmiejskiej mafii, a także powrót do nieznanych młodym czytelnikom czasów PRL.

Szelest
Małgorzata Oliwia Sobczak0
Okładka ksiązki - Szelest

Dziennikarka Alicja Grabska dostaje zlecenie przetestowania mobilnej aplikacji ,,Place to Rest", prowadzącej do zagadkowych miejsc na mapie Trójmiasta...

Kolory zła. Czerwień
Małgorzata Oliwia Sobczak0
Okładka ksiązki - Kolory zła. Czerwień

W połowie lat 90. w Sopocie dochodzi do tajemniczej zbrodni... Ginie dziewczyna, a jej ciało zostaje przez sprawcę nietypowo okaleczone. Osiemnaście lat...

Kwestia winy
Znieczulenie
Everest
Sangma Francis
Everest
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska