reklama

Koniec warty

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2016-06-08
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788379857531
Liczba stron: 480
Tytuł oryginału: End of Watch
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Rafał Lisowski

Tom 3 cyklu Detektyw Bill Hodges

Ocena: 4.58 (24 głosów)
Inne wydania:

Brady Hartsfield, zabójca odpowiedzialny za masakrę w „Panu Mercedesie”, znajduje się w stanie wegetatywnym w Klinice Traumatycznych Uszkodzeń Mózgu. Zakończenie drugiego tomu trylogii sugeruje jednak, że w pokoju 217 przebudziło się coś złego – zabójca nie tylko odzyskał świadomość, lecz także zyskał nowe, śmiertelne moce, które pozwolą mu siać niewyobrażalne spustoszenie bez opuszczania szpitalnego pokoju. Emerytowany detektyw Bill Hodges i wspierająca go Holly Gibney, którzy nadal prowadzą agencję detektywistyczną, zostają wciągnięci w najbardziej niebezpieczne ze swoich dotychczasowych dochodzeń, bowiem Brady Hartsfield powraca i planuje zemstę nie tylko na Billu Hodgesie i jego bliskich, ale na całym mieście. 

Kup książkę Koniec warty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Koniec warty

Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Mam,
Brady Hartsfield, słynny zabójca, który sześć lat temu przyczynił się do masakry, wjeżdżając mercedesem w tłum ludzi, którzy stali w kolejce po pracę, przebywa w sali nr 217 Kliniki Traumatycznych Uszkodzeń Mózgu w stanie... wegetatywnym. Znalazł się tam wskutek obrażeń głowy, do których przyczyniła się Holly Gibney. Udaremniła mu przygotowany przez niego zamach na koncercie muzycznym. Pan Mercedes nie jest już w stanie, aby fizycznie zagrozić ludziom, ale kiedy w krótkim czasie dochodzi do kilku samobójstw, wśród osób będących ofiarami masakry mercedesem, Bill Hodges jest przekonany, że stoi za tym nie kto inny, tylko Brady. Obrażenia głowy pozbawiły go władzy w ciele, jednocześnie dały mu umiejętność telekinezy i wnikania w umysły innych ludzi. Psychopata latami rozwijał swoje umiejętności i teraz wraca do "świata żywych". Sieje śmiertelne żniwo. Bill Hodges, Holly Gibney i Jerome Robinson będą musieli po raz drugi go powstrzymać. Jest to trzecia część trylogii o Billym Hoges`ie. Wydaje się być bardzo przewidywalny, jeśli oczywiście znamy podstawowe chwyty fabularne Kinga. Jednocześnie pozostaje wciągający do samego końca. Nie ma się co oszukiwać - to nie jest już ten sam King, którego znamy sprzed lat. Jest on już coraz starszym człowiekiem, który zamyka swoje słabości w swoich bohaterach więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Króluje tu umieranie i śmierć. Niepokoi zwrot ku ciemności innej niż ciemność wyobrażona, bo jeśli czytamy kryminał lub thriller (jak w tym przypadku), czujemy, że nie tylko o śledztwie i szaleńcu jest ta opowieść.
Link do opinii
Avatar użytkownika - RenKa76
RenKa76
Przeczytane:2017-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam,

Spektakularne zakończenie trylogii. Podobało się. Nawet bardzo.

Link do opinii
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2016-12-22, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
kingaczyta.blogspot.com "Koniec warty" to już ostatni tom trylogii z emerytowanym detektywem Billem Hodgesem i jego wiernymi towarzyszami. Finał, w którym Stephen King niewątpliwie zaskakuje, ale czy pozytywnie? Przypomnę jeszcze pokrótce, że pierwszy tom mnie absolutnie oczarował, drugi zaś zawiódł, a ten? Pan Mercedes stale przebywa w Klinice Traumatycznych Uszkodzeń Mózgu, ale zaczyna dziać się z nim coś dziwnego. Niby jest w stanie wegetatywnym, ale odzyskuje świadomość i odkrywa w sobie potężne moce, którymi jest w stanie zawładnąć innymi ludźmi. I zamierza to wykorzystać... Napisałam, że King w tej części zaskakuje. A zaskakuje tym, że pojawiają się elementy paranormalne, których poprzednio nie było. Ogólnie myślałam, że będzie to od początku do końca czysta seria kryminalna, ale jak widać King i tutaj wplata swoje "specjały". Czy to dobrze, czy źle? Szczerze powiedziawszy ciężko jednoznacznie ocenić. Na pewno przez to ta część znaczenie różni się od poprzednich, może nawet i nie pasuje, ma inny klimat. Mnie nie do końca te wątki paranormalne przekonywały, troszeczkę to było przekombinowane. Uważam też, że przez nie postać Pana Mercedesa sporo straciła. Stał się teraz mniej przerażający, bardziej odległy przez te swoje zdolności. Nierealne wątki - mniej realny bohater. Początek "Końca warty" mnie zauroczył i po pamiętnym rozczarowaniu związanym z czytaniem drugiego tomu, poczułam, że to będzie coś fajnego, że wróci wysoki poziom, który zastałam na start w "Panu Mercedesie". Niestety byłam w błędzie. Początek, owszem, jest bardzo wciągający, ale potem wkrada się nuda. W pewnym momencie nie dzieje się już nic, jest za to całe mnóstwo opisów i prób tłumaczenia nadnaturalnych poczynań Pana Mercedesa. Na koniec, tradycyjnie, akcja znowu rusza, ale jak dla mnie to za mało, by uratować całość. Ja niestety się wynudziłam. Już nawet nie chcę wspominać o przewidywalności, ale muszę, bo autor i tu się nie popisał. Całkowicie brakuje elementów zaskoczenia, nawet na końcu. Po przeczytaniu całej serii z przykrością stwierdzam, że trzeba było skończyć na "Panu Mercedesie" i darować sobie dwa kolejne tomy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2016-12-01, Ocena: 4, Przeczytałam, wyzwanie 12 książek 2016,
Książka łącząca bohaterów poprzednich części, świetnie spinająca wątki. Dobrze się czytało ale chyba była zbyt przewidywalna. Trylogia dobra ale każda część charakteryzowała się podobnym schematem więc plus za fabułę ale zabrakło pewnego elementu zaskoczenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-06-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Trzecia część Pana Mercedesa nie była może książką Kinga, na którą czekałam z wielką niecierpliwością, natomiast pewne było, że ją przeczytam. Patrząc na zapowiedzi zastanawiałam się nad okładką. Czyżby King zaczął pisać o rybach? Cóż...poniekąd tak:) Po zapoznaniu się z treścią muszę przyznać, że okładka świetnie ją odzwierciedla . Koniec warty, czyli przejście policjanta na emeryturę, dla Billa Hodgesa, który już od dawna jest na emeryturze, oznacza tutaj zupełnie coś innego. Zanim jednak Bill będzie mógł zakończyć swoją wartę, stanie przed ostateczną rozgrywką ze swoim wrogiem, złem w czystej postaci, Brady'm Hartsfieldem. Brady, zamieniony w poprzedniej części w "warzywko", dzięki nielegalnej terapii zastosowanej przez jednego z lekarzy, zaczyna powracać do zdrowia. Jego ciało nadal jest niesprawne, natomiast psychika ma się coraz lepiej, co Brady skutecznie ukrywa. Nie dość tego, zaczyna u siebie odkrywać nowe zdolności parapsychiczne, nad którymi bezustannie pracuje. W jego głowie rodzi się plan zemsty, który może kosztować życie wiele niewinnych istnień. "Koniec waty" to dobre zwieńczenie trylogii, w której autor do wątku kryminalnego dodał wątki parapsychiczne. Telekineza, zawładnięcie umysłem innego człowieka, oddziaływanie na dużą grupę ludzi przy pomocy przekazów podprogowych, zaszczepianie złych myśli, użycie techniki przeciwko człowiekowi. King ukazuje również, jak bardzo ludzie samotni oraz nastolatki są podatni na sugestie dotyczące samobójstwa. Przerażająco ukazane jest zaszczepianie myśli samobójczych i efekt, do jakiego to prowadzi. Fragmenty opisujące Brady'ego, jego przebudzenie i dochodzenie powoli do celu, bardzo mi się podobały, chociaż siłą rzeczy są mało wiarygodne, zwłaszcza te dotyczące użycia techniki. Jednak nie będę się czepiała. To jest King, to jest fantastyka i to mi się podobało. Inna sprawa to warstwa kryminalna, która tutaj akurat jest średnio zadowalająca. Zaangażowanie policji jest praktycznie zerowe, cała sprawa spada na Billa i Holly, pod koniec dołącza do nich także Jerome. Zakończenie jest przewidywalne i nie tak widowiskowe, jak mogłoby być. Całość jednak czyta się naprawdę szybko i z dużym zaangażowaniem, gdyż w tym tomie akcja jest naprawdę szybka. Są także momenty smutne, momenty wzruszeń oraz chwile grozy. Bohaterowie są ciekawie wykreowani, nie ma wprawdzie głębszej analizy psychologicznej, z któej King jest znany, jednak jego postaci na pewno nie są papierowe. Kreacja Brady'ego, zła wcielonego, moim zdaniem jest świetna a elementy parapsychiczne dodają tutaj smaczku. Chociaż można by tu znaleźć parę mankamentów, ja osobiście jestem zadowolona z lektury. Było zabawnie, było smutno i powiało grozą. Czego chcieć więcej?
Link do opinii
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2016-08-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Ostatnia część trylogii o detektywie Hodges i jego towarzyszach podsumowuje i kończy całą historią dotyczącą mordercy z mercedesa. Brady Hartsfield, zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, wegetuje po ciosie, którym uraczyła go Holly Gibney. Pomimo jego braku reakcji na cokolwiek, Hodges jest przekonany, że Brady nadal w jakiś przewrotny sposób funkcjonuje zamknięty w swoim ciele. I okazuje się, że prze tyle lat detektyw miał rację. Trochę fantastyki w stylu King'a wraca na karty kryminału i mamy okazję znów obcować z nadprzyrodzonymi zdolnościami, wykorzystywanymi w tym razem złych celach.... Czy trójce przyjaciół uda się powstrzymać po raz kolejny mordercę? Czy tym razem zdrowie, wiek i zdolności mordercy im na to nie pozwolą? Czy książka zakończy się happy endem? Przeczytajcie. Nie zawiedziecie się :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - kingakolbasiuk
kingakolbasiuk
Przeczytane:2021-04-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Avatar użytkownika - Kalinka89
Kalinka89
Przeczytane:2020-10-05, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020,
Avatar użytkownika - Gramona97
Gramona97
Przeczytane:2019-06-19, Ocena: 4, Przeczytałam,

Po przeczytaniu dwóch poprzednich części byłam ciekawa ostatniej. Ale chyba mam mieszane uczucia. Może sprawił to powrót do parapsychicznych wątków. Może nadnaturalne możliwości jednostki. A może jakiś taki ponury, czarny, zrozpaczony klimat. Nie wiem, ale czułam się jakoś dziwnie. Pan mercedes zieje chęcią zemsty unieruchomiony w ciele, ale z bronią jeszcze większą niż za "życia". Jego mózg włada innymi jak swoim własnym, zmusza do samobójstwa, chce zniszczyć Hodgsa i jego Holy, całe miasto. Znów Bill musi się zmierzyć ze złem, ale już ponadnaturalnym, zanim zakończy wartę. Powrót do suspensu parapsychologicznego udany, ale trochę przewidywalny. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2019-04-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

Ta książka to ostatni tom z tej serii, i warto ją przeczytać, aby przekonać się jak to wszystko się kończy. Nie będę pisał jej recenzji, bo nie umniem ich pisać, ale polecam ją każdemu, kto przeczytał już dwa pierwsze tomy: "Pana Mercedesa" i jego kontynuacje: "Znalezione nie kradzione". To tyle.

Link do opinii
Inne książki autora
Billy Summers
Stephen King0
Okładka ksiązki - Billy Summers

Najnowsza książka mistrza gatunku. Billy Summers jest najlepszy w swoim fachu. Eliminuje ludzi, ale tylko tych naprawdę złych. Był snajperem w Iraku...

Dallas '63
Stephen King0
Okładka ksiązki - Dallas

22 listopada 1963 roku w Dallas padły trzy strzały, które zabiły prezydenta Kennedy’ego i zmieniły świat. A gdyby tak można było temu zapobiec...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy