Konsekwencje

Tom 6 cyklu Freyja i Huldar

Zamordowana kobieta, uprowadzone niemowlę i ojciec pragnący zemsty za śmierć córki.

Pewnego chłodnego dnia z wózka zostawionego na tarasie luksusowej willi w Rejkiawiku znika śpiące niemowlę. Gdy później morze wyrzuca kocyk dziewczynki oraz zwłoki jej biologicznej matki, dziecko zostaje uznane za zmarłe.

Jedenaście lat później policja otrzymuje zgłoszenie o porzuconym na jednym z osiedli w Rejkiawiku samochodzie. W bagażniku detektywi Huldar i Erla odkrywają rozczłonkowane bezgłowe zwłoki kobiety. Do zespołu śledczego dołącza psycholożka dziecięca Freyja, która z izby dziecka przeszła do policji. Niebawem Freyja zostaje oskarżona o poważne naruszenie policyjnego protokołu. Czy Huldar będzie w stanie jej pomóc?

Tymczasem śledztwo w sprawie zidentyfikowania zmasakrowanych zwłok prowadzi funkcjonariuszy do zagadek z przeszłości i ponownego zbadania ukrywanych całymi latami przestępstw, które połączyły trzy różne rodziny.

Informacje dodatkowe o Konsekwencje:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2023-05-18
Tytuł oryginału: ÞÖGN (ang. The Fallout)
Tłumaczenie: Paweł Cichawa

Kup książkę Konsekwencje

Konsekwencje - opinie o książce

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2023-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Konsekwencje" to szósta część kryminalnego cyklu o detektywie Huldarze i policyjnej psycholożce Freyi, ale można czytać ją jako odrębną całość.
Yrsa Sigurdardottir kolejny raz udowodniła, że jest mistrzynią kryminalnych intryg, suspensu i podnoszenia czytelniczej adrenaliny do tego stopnia, że od lektury nie sposób się oderwać.
Akcja rozgrywa się współcześnie w Rejkiawiku, ale część zdarzeń ma miejsce jedenaście lat wcześniej.
Pewnego dnia policjanci dokonują makabrycznego odkrycia - w bagażniku źle zaparkowanego auta znajdują się poćwiartowane zwłoki kobiety. Właścicielka samochodu nie daje znaku życia, więc nie wiadomo, czy to ona jest sprawczynią tej straszliwej zbrodni, czy też ofiarą. Drugie pytanie nie jest bezpodstawne, gdyż w workach brakuje głowy...
Jednocześnie poznajemy zdruzgotane małżeństwo, którego nastoletnia córka umarła niedawno w dziwnych okolicznościach w szpitalu. Owładnięty chęcią zemsty ojciec postanawia znaleźć i ukarać winnego.
Jest jeszcze jeden wątek, tym razem sprzed lat. Dotyczy tajemniczego zniknięcia kilkumiesięcznej dziewczynki wychowywanej przez dwóch ojców. Dziecko nigdy się nie odnalazło, a jego biologiczna matka, podejrzewana o porwanie, utonęła w morzu.
Co łączy te trzy przerażające historie?
Na odpowiedź musimy zaczekać i uzbroić się w cierpliwość, gdyż nawet gdy wątki się krzyżują, nic nie okazuje się oczywiste. Wręcz przeciwnie - pojawiają się nowe postacie, poszlaki, podejrzenia, dowody i kolejne tajemnice.
Autorka, jak zwykle, największą niespodziankę zostawia na koniec, gdyż dopiero ostatnie strony odsłaniają całą prawdę i motywy postępowania postaci.
Plusem jest połączenie policyjnego śledztwa z wątkami obyczajowymi dotyczącymi policjantów. Poznajemy ich prywatne życie, rozterki, kłopoty, ale i nadzieje oraz radości, chociaż tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.
Bardzo lubię i cenię w prozie kryminalnej takie powiązania, tym bardziej, że Yrsa Sigurdardottir tworzy skomplikowane i niejednoznaczne portrety psychologiczne.
Powieść z tej serii kolejny raz podejmuje ważne społeczne problemy. Tym razem to nielegalne adopcje oraz takie które są w zgodzie z prawem, ale zostawiają wiele do życzenia pod względem moralnym.
Oprócz tego sporo miejsca autorka poświęciła kwestiom przeszczepów i antyszczepionkowcom. Co ważne, nie oceniając jednoznacznie, lecz dając do myślenia czytelnikom.
Nie da się przejść obok ,,Konsekwencji" obojętnie nie tylko ze względu na wątki kryminalne, ale i problemy etyczne. W tym kontekście tytuł nabiera szerszego znaczenia.
Polecam z czystym sercem - nie tylko miłośnikom wartkiej akcji i czytelniczej adrenaliny. BEATA IGIELSKA

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-05-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Konsekwencje" Yrsy Sigur?ardóttir to co prawda jest już szósty tom cyklu o Freyi i Huldarze, ale spokojnie można czytać go jak powieść osobną - sama sprawdziłam, nic tu nie brakuje, a wręcz przeciwnie - jest wszystko, czym można się zachwycić! Jest to kryminał rasowy, utrzymany w starym stylu, gdzie najważniejsza jest zagadka i skrupulatne dochodzenie do prawdy, które z początku wydaje się wręcz niemożliwe... Akcja toczy się przyjemnym rytmem, intryga jest przemyślana i z zaskakującymi twistami, a kreacje postaci fascynujące! Dialogi niepozbawione zadziorności, a tematy bardzo szerokie i życiowe - o rodzicielstwie i wszystkich jego odmianach, jak i konsekwencjach, jakie ze sobą niesie. Historia zaczyna się jedenaście lat wstecz, od porwania niemowlęcia, przechodzi przez śmierć kilkuletniej dziewczynki, by w końcu zacząć się współcześnie od zbrodni przerażającej... Fabuła wciąga dosłownie od pierwszej strony, a psychologia i wyjaśnianie motywów zbrodni, jak i innych, mniejszych przewin, jest tu tym, co naprawdę ważne. Uwielbiam takie kryminały! Polecam wszystkim, którzy doceniają powieści kryminalne skupione na solidnej zagadce z dobrym umotywowaniem psychologicznym.

Niechciani
Yrsa Sigurdardottir0
Okładka ksiązki - Niechciani

Historia zimna jak lód, straszna i wciągająca! Naprawdę dla ludzi o mocnych nerwach. Upiorny i bardzo ekscytujący thriller, który można czytać tylko...

Pamiętam cię
Yrsa Sigurdardóttir0
Okładka ksiązki - Pamiętam cię

"Pamiętam cię" to dwie równoległe historie, opowiadane naprzemiennie. O ile wątek drugi zaczyna się zgodnie z regułami kryminału, o tyle pierwsza historia...