Kontratak

Druga powieść autorki Almonda, książki przetłumaczonej na dwadzieścia języków, która w samej Korei Południowej sprzedała się w nakładzie ponad dwóch milionów egzemplarzy.

Wyróżniona prestiżową południowokoreańską Literacką Nagrodą Jeju 4.3 (2017), nagrodą japońskich księgarzy Japan Bookstore Awards (2022, tłum. Akiko Yajima), polecana przez Bibliotekę Narodową Korei Południowej i koreańskie media (m.in. dzienniki ,,Dong-a Ilbo", ,,The Hankyoreh", ,,Kyunghyang Shinmun"). ,,The Economist" uznał ją za powieść inspirującą japońskie pisarki i czytelniczki.

Niezwykła historia o poczuciu straty i obawach nieobcych młodym Koreańczykom, którzy chcą stać się pełnoprawnymi dorosłymi.

Czy to jest dorosłość, o jakiej marzyliście?

Ji-hye urodziła się w 1988 roku. Ma pospolite imię, prozaiczne życie i nudną pracę jako stażystka w seulskiej korporacji. Ma też całkowitą świadomość, że niczym się nie wyróżnia w tłumie podobnych do niej ludzi. Tak jak inne Ji-hyes, urodzone w tym samym czasie, należy do ,,pokolenia 880 000 wonów", które nawet po ukończeniu studiów musi pracować na czarno, żyjąc w lęku przed niepewną przyszłością.

Samotna, niesprawiedliwie traktowana i wykorzystywana. Ledwie wiąże koniec z końcem, a jej szefowa Yu to gwarancja nieotrzymania awansu. Ji-hye czuje się bezradna w rzeczywistości, w której dorosłością powinno być posiadanie pieniędzy i wyzbycie się marzeń, przy czym ona jest przede wszystkim pozbawiona złudzeń.

Z marazmu wyrywa ją pojawienie się w firmie nowego stażysty Gyu-oka, z którym zawiązuje firmową działalność konspiracyjną. Wspólnie dokonują drobnych, banalnych aktów oporu. Mają plan, jak anonimowo i prawie bezboleśnie podokuczać tym, którym zazwyczaj wszystko uchodzi na sucho. I chociaż ich żarty nie wpływają znacząco na społeczeństwo, to stanowią angażujący czas i energię manifest młodych trzydziestoletnich, dostrzegających absurdalność struktur społecznych i buntujących się przeciwko wyzyskowi i instytucjonalnej władzy.

Autorka bestsellera Almondpo raz kolejny z ogromną wrażliwością przygląda się młodym ludziom. Dla Ji-hye, która czuje się jak pył we wszechświecie, kontratak to jedyna szansa na to, aby coś w jej życiu się zmieniło.

Won-pyungSohn (ur. 1979) - pochodząca z Seulu południowokoreańska pisarka i reżyserka filmowa, studiowała filozofię i socjologię na Uniwersytecie Sogang oraz reżyserię w Koreańskiej Akademii Sztuk Filmowych. Autorka bestsellerowej książki ,,Almond" (2016), za którą otrzymała Nagrodę Changbi, oraz powieści ,,Kontratak. Gniewni trzydziestoletni" (2017), uhonorowanej m.in. prestiżową Literacką Nagrodą Jeju 4.3 (2017). Jako reżyserka i autorka produkcji krótkometrażowych została wyróżniona przez Science Fantasy Writers (2006) i Przegląd Filmowy 6. Cine21 (2001).

Informacje dodatkowe o Kontratak:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2024-01-24
Tytuł oryginału:

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Kontratak

Kontratak - opinie o książce

W „Kontrataku” Sohn Won-Pyung przenosi nas w świat codzienności Ji-hye, która jak wiele osób doświadcza rozczarowania dorosłością. Jej życie to monotonny ciąg dni spędzonych jako wieczna stażystka w korporacyjnym molochu, gdzie czuje się jak niewidzialny trybik w wielkiej machinie.
Ji-hye, mając popularne imię, doskonale symbolizuje masowość i anonimowość współczesnego społeczeństwa. Jej marzenia o buncie stają w kontraście do wygody wybranego przez brata życia, co prowokuje ją do refleksji nad sensem i wartością swoich działań.
Spotkanie z Gyu-okiem, innym stażystą, staje się punktem zwrotnym, który skłania Ji-hye i jej nowo poznanych znajomych do refleksji nad własnym miejscem w świecie oraz nad wartością uczciwości w społeczeństwie, gdzie każdy stara się osiągnąć sukces kosztem innych.
Powieść Sohn Won-Pyung, chociaż rozwija się powoli, przepełniona jest głębokimi refleksjami nad sensem życia i własną tożsamością. Autorka zręcznie wplata w nudną codzienność bohaterów ważne przemyślenia na temat znaczenia pokory, uczciwości oraz własnego istnienia.
„Kontratak” to opowieść o walce z niesprawiedliwością oraz o poszukiwaniu sensu życia i odkrywaniu własnej wartości w społeczeństwie, które często ogranicza nas do roli jednego z wielu.
Wnioski, które wyciągają bohaterowie, są uniwersalne i dotykają każdego, kto kiedykolwiek zastanawiał się nad własnym miejscem w świecie. Sohn Won-Pyung zaprasza nas do refleksji nad sensem życia oraz nad tym, co naprawdę oznacza być wyjątkowym w społeczeństwie, które często stara się nas zatrzeć w szarej masie.

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2024-01-10, Ocena: 4, Przeczytałam,

Kontratak" to dojrzała powieść, która może nie zaskakuje przewrotnością i dynamiczną akcja, ale za to niesie ze sobą inne walory i przesłanie. Sama okładka sugeruje nam, co może stać się z psychika człowieka, który jest zmęczony, sfrustrowany i przytłoczony swoją codziennością. Czasem potrzeba takiego impulsu, jakim był Gyu-oka dla Ji-hye, który przewartościowuje nasze życie.

Ta książka to historia wielu zwykłych ludzi o ich zwykłym, pozbawionym barw życiu...i choć z pozoru książka może wydawać się niezbyt interesująca to tak naprawdę jest ciekawa, poprzez przesłanie które niesie. Jeśli lubicie tego typu literaturę, która nie stawia na pierwszym miejscu akcji, a przesłanie to polecam

Almond
Won-Pyung Sohn0
Okładka ksiązki - Almond

Spotykają się dwa potwory. Jednym z nich jestem ja. Yunjae od urodzenia nie przejawia żadnych emocji. Cierpi na aleksytymię - zaburzenie, które utrudnia...