Kontrrewolucja. Eseje i szkice

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2021-05-27
Kategoria: Publicystyka

Pojawienie się eseisty, czującego głęboko wymiar teologiczny literatury i sztuki jest wielkim dla naszego piśmiennictwa darem, choćbyśmy nie zawsze zgadzali się z jego orientacją. Po Pawle Lisickim mamy prawo spodziewać się, że będzie następcą młodo zmarłego Bolesława Micińskiego.

Czesław Miłosz

Lisicki konfrontuje mądrość zawartą w tradycji, przede wszystkim chrześcijańskiej, z czasami nowożytnymi, które, zbuntowane przeciw wieczności i absolutowi, ściągnęły klęskę na filozofię, religię, literaturę, na rozum i wiarę Zachodu.

Tropi i ujawnia katastrofalne następstwa, które spowodowały wyniesienie doczesności ponad wieczność i zatarcie różnicy między prawdą a urojeniem. Ujawnia skutki pokusy podstawienia człowieka na miejsce Boga i dostrajanie prawdy o Nim do naszych chimerycznych życzeń.

Tomasz Burek

Podstawowe pytanie, z jakim usiłuje się uporać Lisicki, sformułowałbym następująco; na czym polega i skąd się wziął kryzys zmysłu prawdy do tego stopnia charakterystyczny dla naszej mentalności, że wystawiony jest przez niektórych filozofów jako szczytowe osiągnięcie ludzkiego ducha?

Jacek Salij

Tagi: Paweł Lisicki esej publicystyka Filozofia lisicki książka wydawnictwo fronda religia

Kup książkę Kontrrewolucja. Eseje i szkice

Opinie o książce - Kontrrewolucja. Eseje i szkice

Wiosna Kościoła, która nie nadeszła
Paweł Lisicki0
Okładka ksiązki - Wiosna Kościoła, która nie nadeszła

Potrzebujemy radykalnej odnowy, powrotu do korzeni, dbałości o to, co święte. Dlaczego Kościół katolicki jest pogrążony w tak głębokim kryzysie? Co...

Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu
Paweł Lisicki0
Okładka ksiązki - Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu

Autorytet Kościoła przejawiał się w tym, że pilnował, zachowywał, przekazywał i chronił Bożą prawdę, i w tym, że potępiał, zwalczał i skutecznie gromił...

Syrena
Mariusz Kaszyński