Koszmar na różowo

Ocena: 0 (0 głosów)

Głównym bohaterem i narratorem powieści jest Travis McGee, czterdziestokilkuletni prywatny detektyw mieszkający na pokładzie wygranej przez siebie w pokera łodzi The Busted Flush (proponowany przekład polski: Szczęśliwa karta), zacumowanej przy stanowisku numer 18 w porcie jachtowym Bahia Mar w Forcie Lauderdale na Florydzie. McGee zostaje poproszony o pomoc przez przyjaciela z wojska, Mike'a Gibsona, niewidomego inwalidę wojennego przebywającego w domu opieki dla weteranów w Północnej Karolinie.

Młodsza siostra Mike'a, 22-letnia Nina Gibson, pracująca jako projektantka opakowań w Nowym Jorku, miała narzeczonego, Howarda Plummera, specjalistę w zakresie inwestycji finansowych; zginął on zamordowany podczas napadu rabunkowego na ulicy. Przeglądając rzeczy Plummera, Nina znajduje ukryte przez niego w szafie w swoim mieszkaniu dziesięć tysięcy dolarów w gotówce i dochodzi do wniosku, że Plummer musiał okradać firmę, w której pracował; należy ona do multimilionera Charlesa Armistera. Podejrzenie, że narzeczony mógł być złodziejem, wytrąca ją z równowagi. Przed śmiercią Plummer sugerował Ninie, że Armister jest przez kogoś okradany.

Mike Gibson zwraca się w tej sprawie do Travisa McGee, prosząc, by zbadał sprawę. McGee stara się czegoś dowiedzieć o firmie i rodzinie Armistera i rozmawia z osobami, które mogą mieć na ten temat informacje: finansistą Robertem Imberem, który kiedyś tam pracował, lecz się zwolnił, a także z Constance Trimble Thatcher, 72-letnią staruszką, której kiedyś pomógł, odzyskując jej pieniądze wyłudzone przez oszusta. Constance Trimble Thatcher należy do śmietanki towarzyskiej Nowego Jorku i umożliwia McGee kontakt ze szwagierką Armistera, 46-letnią Terry Drummond, milionerką będącą tematem kronik towarzyskich (Armister jest mężem siostry Terry Drummond, Joanny Howlan).

Ze śledztwa prowadzonego przez McGee wyłania się następujący obraz: Jakiś czas temu Charles Armister przeżył załamanie nerwowe i trafił do prywatnej kliniki psychiatrycznej, a po jej opuszczeniu całkowicie się zmienił - odszedł od żony, z którą nie chce się widywać, i zamieszkał w luksusowym apartamencie wraz ze swoim adwokatem, Baynardem Mulliganem, oraz prywatną sekretarką, Bonitą Hersch. Uderzające jest to, że Armister, niegdyś purytański w sprawach związanych z seksem, stale korzysta z usług luksusowych prostytutek. McGee dochodzi do wniosku, że Armister jest kontrolowany przez grupę oszustów kierowaną przez Mulligana, którzy defraudują jego majątek. Podejrzewa, że Armister został w jakiś sposób uzależniony, może od narkotyków.

Następny krok McGee to nawiązanie kontaktu z agencją towarzyską, która dostarcza Armisterowi prostytutek (agencja Arts and Talents). Udaje mu się wynająć jedną z dziewcząt, dwudziestokilkuletnią Rossę Hendit; zamierza ją zawieźć do apartamentu Terry Drummond i nagrać rozmowę, by uzyskać dowody pozwalające Terry podjąć działania prawne w sprawie Armistera. W czasie spotkania z Rossą McGee nagle zaczyna mieć halucynacje; następuje to wkrótce po upuszczeniu przez nią na podłogę zapalniczki; domyśla się, że dolała mu czegoś do drinka.

McGee jest w koszmarnym stanie, postrzega rzeczywistość w sposób zniekształcony, nie jest w stanie się bronić. Wbrew swojej woli zostaje przewieziony ambulansem do prywatnej kliniki Toll Valley koło Poughkeepsie w pobliżu Nowego Jorku i umieszczony na oddziale psychiatrycznym. Dręczą go halucynacje, w których często pojawia się kolor różowy (stąd tytuł powieści: Koszmar na różowo). Po pewnym czasie, gdy nieco dochodzi do siebie, odwiedza go Baynard Mulligan i wszystko wyjaśnia. Celem operacji, którą kieruje Mulligan, jest okradanie Armistera; docelowo grupa oszustów zamierza zdefraudować dwadzieścia milionów dolarów. Armistera poddano lobotomii, by na wszystko się zgadzał i podpisywał odpowiednie dokumenty; McGee czeka to samo. Objawy choroby psychicznej zostały wywołane u McGee za pomocą środków psychozomimetycznych; w klinice prowadzone są nielegalne eksperymenty medyczne na ludziach, którzy zaczęli się domyślać, że Armister jest okradany.

McGee znalazł się w pułapce. Nie ma drogi ucieczki. Za jakiś czas czeka go lobotomia. Zagrożona jest również Nina Gibson, z którą nawiązał romans.

Informacje dodatkowe o Koszmar na różowo:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2013-06-21
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788378856665
Liczba stron: 288

więcej

Kup książkę Koszmar na różowo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Koszmar na różowo - opinie o książce

Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2017-09-18,

Na okladce mozna przeczytac,ze autor to klasyk amerykanskiego kryminalu.W fym kontekscie nie dziwi,ze do inspiracji jego tworczoscia przyznaja sie:Stephen King,Lee Child,czy nawet Kurt Vonnegut.Ale trudno zeby bylo inaczej,skoro od razu odczuwa sie sympatie do glownego bohatera-Travisa McGee-swego rodzaju protoplasty Jacka Reachera.Z duza checia siegne po kolejne ksiazki z jego przygodami.

Link do opinii
Inne książki autora
Niebieskie pożegnanie
John D. MacDonald0
Okładka ksiązki - Niebieskie pożegnanie

Pierwsza z książek o Travisie McGee, „rycerzu w przybrudzonej zbroi”, jednym z najsłynniejszych seryjnych bohaterów amerykańskiej powieści...

Przebiegła i ruda
John D. MacDonald0
Okładka ksiązki - Przebiegła i ruda

Doskonałe przeciwieństwo damy w opałach: ciesząca się ogromną popularnością gwiazda kina, piękna kobieta, która doskonale panuje nad każdym aspektem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy