Quantcast

Kot Mali. Wspomnienia dziewczynki, która przetrwała Zagładę

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-01-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324083756
Liczba stron: 304

Ocena: 6 (1 głosów)

PAMIĘTNIK MAŁEJ ŻYDÓWKI, KTÓRĄ OCALIŁ KOT

Mała Mala przygląda się armii nazistowskich żołnierzy depczących jej świat.

Zostaje zamknięta w getcie. Wymyka się z niego, by zdobywać jedzenie dla rodziny. Jest dzieckiem postawionym przed dylematami, które złamałyby dorosłego.

Jak ma powiedzieć rodzicom, że jej brat został zastrzelony?

Czy powinna uciekać z Tarnogrodu, wiedząc, że zostawia swojego dziadka na pewną śmierć?

W swoim pamiętniku opowiada o samotności w czasie wojny, kiedy jedyną przyjaciółką jest kotka. Przybłęda okazuje się Aniołem Stróżem ostrzegającym ją przed nazistami. Jej towarzystwo pozwala Mali przezwyciężyć strach, kiedy musi się ukrywać w ciemnym lesie.

Kot Mali, pamiętnik pochodzącej z Lubelszczyzny dziewczynki, pokazuje czytelnikowi prawdziwe oblicze wojny. Kacenberg nie uchyla się przed opowiedzeniem wprost tego, co ją spotkało. To Zagłada widziana oczami dziecka.

,,Może zabrzmi to dziwnie, ale jestem przekonana, że [kotka] była prawdziwym (...) Aniołem Stróżem zesłanym z niebios, aby wyprowadził mnie z piekła, które pochłonęło moich bliskich, rodzinne miasto i sześć milionów Żydów. Czym zasłużyłam sobie na anioła i dlaczego właśnie ja?"

Tagi: biografie

Kup książkę Kot Mali. Wspomnienia dziewczynki, która przetrwała Zagładę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Kot Mali. Wspomnienia dziewczynki, która przetrwała Zagładę

Avatar użytkownika - etiudyliterackie
etiudyliterackie
Przeczytane:,
Czy mieliście kiedyś wrażenie, że w trudnych chwilach czuwa nad Wami Anioł Stróż?Może przyjmować różne oblicza, a w przypadku Mali, Żydówki, która próbowała przeżyć, żyć z dnia na dzień podczas wojny owy anioł przybrał postać kota…Stał się jej codziennym towarzyszem w walce o każdy oddech, o każdą minutę życia, w walce o wolność. Historia Mali to niezwykle wzruszająca opowieść o tym jak trudno było Żydom podczas wojny, jak trudno było im przetrwać i o tym ile musieli poświęcić. Przecież tak wielu z nich zginęło tylko ze względu na swoje pochodzenie. To pamiętnik skrywający w sobie ogrom emocji, ogrom samotności, cierpienia, strachu, ale również siły, którą miała w sobie ta dziewczynka. Siły, która pozwoliła jej przeżyć, choć uczucie trwogi cały czas dawało o sobie znać. Każdy dzień, każda godzina stanowiła wyzwanie, bo czy znowu uda się uciec przed złem… Choć dziewczyna wielokrotnie znajdowała się, mogło się wydawać, w sytuacji bez wyjścia, sytuacji, która doprowadzi do śmierci, jej Anioł sprawiał, że zdarzał się cud.Mala pochodziła z Lubelszczyzny. To tu w Tarnogrodzie zaczęła się jej walka o przetrwanie. Straciła wiele, a przede wszystkim rodzinę, ale nigdy nie straciła nadziei. Sama wspomniała w swoich zapiskach: „…człowiek potrafi czasem przeżyć bez jedzenia, ale nigdy nie przeżyje bez nadziei.” Od samego początku podziwiałam Male, za jej wytrwałość, hart ducha, za odwagę i ze łzami w oczach ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Kot Mali. Wspomnienia dziewczynki, która przetrwała Zagładę

"Kot Mali" to pamiętnik żydowskiej dziewczyny spisany wiele lat po wojnie.

To co przeżyła ta żydowska dziewczyna może wydawać się nieprawdopodobne, ale to wszystko prawda. Wiele miesięcy tułała się z miejsca na miejsce ze swoją kotką, jedyną przyjaciółką- aniołem. Mala cały czas musiała ukrywać swoje żydowskie pochodzenie, choć na szczęście jej wygląd nie wskazywał na to, że jest Żydówką. 

Widziała śmierć swojego brata, reszta jej rodziny również zginęła.

 

"Może zabrzmi to dziwnie, ale jestem przekonana, że [kotka] była prawdziwym (...) Aniołem Stróżem zesłanym z niebios, aby wyprowadził mnie z piekła, które pochłonęło moich bliskich, rodzinne miasto i sześć milionów Żydów. Czym zasłużyłam sobie na anioła i dlaczego właśnie ja?"

Link do opinii
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy