Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze

Kogo nazywano „Czerwonym Księciem”? Kim był serialowy bohater wszechczasów? Kto uchodził za najsłynniejszego erotomana PRL-u?
W czasach wszechobecnej szarzyzny PRL-u celebryci, kochani przez tłumy i rozpieszczani przez władzę, jawili się przeciętnemu obywatelowi niczym rajskie ptaki, istni królowie życia. Na temat owych sław krążyły rozmaite, często rozdęte do gra¬nic absurdu, a nawet krzywdzące plotki, czego na własnej skórze doświadczył niejeden z nich.
Iwona Kienzler snuje opowieść o politykach, artystach, dziennikarzach i sportowcach, zarówno tych powszechnie uwielbianych, jak i tych znienawidzonych ze względu na przynależność partyjną, czy oskarżanych o zaprzedanie się systemowi.
Cyrankiewicz, Sokorski, Łomnicki, Mikulski, Jaroszewicz, Ciszewski, Komar, Głowacki – w najnowszej książce Królowie życia PRL-u oglądamy ich z zupełnie innej niż dotąd, nieznanej strony.

Informacje dodatkowe o Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze:

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2022-02-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: polski

Kup książkę Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze

Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze - opinie o książce

Dla większości Polaków PRL kojarzy się z brakiem asortymentu na sklepowych półkach, nachalną propagandą sukcesu i cenzurą a także brakiem podstawowych wolności jakim była m.in. wolność słowa. Tymczasem byli ludzie, którym żyło się dobrze. Wśród wybrańców byli np. politycy, artyści, dziennikarze i sportowcy. Tym razem autorka snuje opowieść o: Józefie Cyrankiewiczu, Włodzimierzu Sokorskim, Tadeuszu Łomnickim, Stanisławie Mikulskim, Andrzeju Jaroszewiczu, Janie Ciszewskim, Władysławie Komarze i Januszu Głowackim, którzy właśnie należeli do wyżej wymienionej grupy wybrańców
Mam to szczęście, że PRL ,,znam'' jedynie z opowieści dziadków i rodziców, książek a także filmów i seriali, często powstałych w słusznie minionej epoce. Wszystkie te ,,źródła'', oczywiście poddane krytyce, w mniejszym bądź większym stopniu mają wpływ na to jak postrzegam okres PRL-u. Jakby nie było, chcemy czy nie to także część naszej historii, a więc należy co nieco na jego temat wiedzieć.
Jedną z książek, które przedstawia (nie)znane obliczy PRL-u jest właśnie ta książka. Niby autorka zaprezentowała w niej postacie znane szerszemu gronu Polek i Polaków, ale znając wcześniejsze książki tej autorki, wierzyłam, że czymś dzięki Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze mnie zaskoczy. Nie myliłam się. Autorka starając się zachować w jak największym stopniu bezstronność przedstawia w niej znane i nieznane fakty z życia bohaterów tej lektury oraz ciekawostki, które mogą czytelnika czasami zdziwić.
Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze po raz kolejny udowadnia, że historia ani nie jest nudna ani nie jest czarno-biała. Autorka pokazuje w niej cienie i blaski życia znanych i w większości lubianych w czasach PRL-u osobistości. To naprawdę wartościowa, przyjemna w odbiorze lektura. Osobiście cieszę się, że mogłam ją przeczytać.

Pisma i umowy w firmie
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Pisma i umowy w firmie

Atrakcyjność Polski dla inwestorów zagranicznych i możliwości, które daje obecność naszego kraju w strukturach Unii Europejskiej spowodowało gwałtowny...

Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu

Zapraszamy do świata polskich arystokratów XX wieku! Bohaterowie tej książki to barwne postaci, które w imię uczucia gotowe były wzniecać...