Krótka ksi±¿ka o mi³o¶ci

Ocena: 4.2 (5 g³osów)

Kochany Czytelniku, który w³a¶nie wzi±³e¶ do rêki tê ksi±¿kê, Nie bój siê, to nie jest kolejna nudna ksi±¿ka o filmach i kinie, napisana jêzykiem zrozumia³ym tylko dla wybrañców. To nie jest lista arcydzie³. To nie jest te¿ lista filmów, które „musisz obejrzeæ, zanim umrzesz”. Co to wiêc jest? To ksi±¿ka o mi³o¶ci, ogromnych i niezapomnianych emocjach, które kino wywo³uje. O moich emocjach. To pierwsza czê¶æ intymnej podró¿y przez moje najwiêksze filmowe fascynacje. Poczuj siê wiêc, Czytelniku kochany, jakby¶ by³ go¶ciem w moim mieszkaniu i ogl±da³ kolejne filmy, które znajdujesz na pó³kach rega³u z filmami. Ta ksi±¿ka to równie¿ przewodnik po filmowych kana³ach i sklepach z filmami, w których mo¿na dzisiaj zg³upieæ z nadmiaru oferty. Nie musisz wiedzieæ, bo i sk±d, co jest warte uwagi, na co warto po¶wiêciæ godzinê lub dwie ze swojego ¿ycia i nie wiesz, co mo¿e Ciê zainteresowaæ. S³u¿ê pomoc±. Usi±d¼ sobie wygodnie, we¼ do rêki moj± krótk± ksi±¿kê o mi³o¶ci i zacznijmy wspóln± i pe³n± emocji podró¿ w ¶wiat filmowej wyobra¼ni. Serce zabije ci mocniej, bêdziesz siê ¶miaæ i p³akaæ, bêdziesz siê baæ, wzruszaæ i zastanawiaæ. Zaczynamy! Kamera. Akcja. Start! Karolina Korwin Piotrowska – uznawana za jedn± z najbardziej opiniotwórczych, ale i kontrowersyjnych polskich dziennikarek, felietonistek i pisarek. Autorka ksi±¿ek „Bomba" i „Æwiartka raz!" Z wykszta³cenia historyk sztuki, z zami³owania promotorka kultury, znawczyni filmu i mi³o¶niczka psów. Prowadzi³a pamiêtne programy o filmie: „Filmid³o", „Kino, kanapa ksi±¿ki" w TVN Style i „ W kinie i na kanapie" w Radiu PIN. Kierowa³a promocj± filmu „Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana na targach filmowych w Cannes, pracowa³a w biurze prasowym filmu „Pianista" Romana Polañskiego. Szefowa³a dzia³om i redakcjom w magazynach „Pani”, „Uroda”, „Marie Claire”, „Sukces”, „Party”, portalach Plejada i tvn.pl. Obecnie prowadzi w TVN Style program „Magiel towarzyski”, pisze felietony do portalu Onet i dwutygodnika „Grazia”.

Informacje dodatkowe o Krótka ksi±¿ka o mi³o¶ci:

Wydawnictwo: Prószyñski i S-ka
Data wydania: 2016-02-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-8069-139-1

wiêcej

Kup ksi±¿kê Krótka ksi±¿ka o mi³o¶ci

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Krótka ksi±¿ka o mi³o¶ci - opinie o ksi±¿ce

Wcale nie krótki zbiór opisów filmów, które zajmuj± szczególne miejsce w sercu autorki ksi±¿ki. Napisana przystêpnym jêzykiem. Zbiór rzeczywi¶cie ciekawy i intryguj±cy, zawiera zarówno pozycje bardzo popularne, jak i te nieznane szerszej publiczno¶ci. Ciekawe spojrzenie nawet na znane tytu³y. Ka¿dy po lekturze tej ksi±¿ki zrobi sobie spis filmów, które jeszcze musi obejrzeæ ;) Czasem tylko przeszkadza³ mi zbyt potoczny jêzyk oraz zdradzanie zbyt wielu szczegó³ów fabu³y.
Avatar u¿ytkownika - MarthaOakiss
MarthaOakiss
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 4, Przeczyta³em, 52 ksi±¿ki 2016, Mam,
Filmów na naszym rynku jest mnóstwo - i tych ojczystych, i tych zza granicy, które u nas zarabiaj± kolejne miliony. Co tydzieñ do kin trafia przynajmniej jedna nowa produkcja, nam ¿ycie ubywa, a w umys³ach tworzy siê istna papka z kolejnych ekranizacji, z których wiêkszo¶æ nawet nie wywiera na nas wyj±tkowo pozytywnego wra¿enia. Jak wiêc wybraæ, co rzeczywi¶cie jest warte uwagi i nie odbierze nam dwóch godzin, jakie mo¿na by³oby po¶wiêciæ na co¶ o niebo lepszego? Krótka ksi±¿ka o mi³o¶ci to (wcale nie taki krótki!) zarys dziewiêædziesiêciu filmów, z którymi warto siê zapoznaæ wed³ug Karoliny Korwin Piotrowskiej. Mimo ¿e w ka¿dym rozdziale odnajdziemy zarówno kadry z filmu (kolorowa ksi±¿ka z obrazkami!), jak i kilka s³ów na temat re¿yserii, obsady czy zdobytych nagród, to nie jest to sztuczny opis jak spod pióra krytyka kinematografii. Autorka przystêpnie przedstawia ka¿d± z produkcji w sposób, który nie jest wa¿ny dla re¿ysera czy producenta, ale dla nas, dla zwyk³ego zjadacza chleba - to, co dla nas jest istotne, co liczy siê dla Kowalskiego czy Nowaka, bez zbêdnego zanurzania siê w aspekty technologiczne, a raczej skupiaj±c siê na uczuciach. To nie recenzje, a zbiór przemy¶leñ, spostrze¿eñ, wra¿eñ z zakoñczonego seansu i odpowiedzi na pytania, co sprawia, ¿e dany film jest tak uwielbiany, dlaczego siê nim zachwycamy (mimo wielu wad) lub z jakiego powodu ka¿dy z nas powinien chocia¿ raz go obejrzeæ. Mówi to Pani Karolina, ale chyba wszyscy mamy podobne odczucia. Czego dok³adnie mo¿ecie spodziewaæ siê po tej cegie³ce? Na pewno cofniemy siê do kilku starszych, kultowych filmów, takich jak Gwiezdne Wojny, Ojciec Chrzestny czy Forrest Gump, ale zajrzymy tak¿e do tych nieco ¶wie¿ych i do m³odszych widzów skierowanych, np. Drive, Gwiazd Naszych Wina czy Igrzyska ¦mierci. Autorka nie zamyka siê w dziale z klasykami, nie mówi o filmach, które koniecznie trzeba zobaczyæ przed ¶mierci±, o filmach ambitnych i nie do koñca rozumianych przez zwyk³ego cz³owieka. Mowa bêdzie o tym, na co nasta³o wielkie bum, co zmieni³o obraz kinematografii w danej dziedzinie, co mo¿e wywrzeæ na nas wra¿enie, czasem wrêcz niepokoj±ce. Co takiego mia³ w sobie Hugh Grant, ¿e zakocha³y siê w nim wszystkie kobiety? Dlaczego na dnie szafy ukrywamy miecze ¶wietlne? Po jakim filmie zechcemy czym prêdzej zrobiæ prawo jazdy? Dlaczego Gwiazd Naszych Wina nie zas³u¿y³o na falê hejtu? Który, niezwykle popularny film, by³by uznany dzi¶ za niepedagogiczny, a wrêcz pedofilski? Na te pytania na pewno znajdziecie odpowied¼ w tej pozycji. Krótka ksi±¿ka o mi³o¶ci to przyjemne w lekturze kompendium ³atwo przyswajalnej wiedzy dla osoby interesuj±cej siê filmem lub takiej, która po prostu ma ochotê na niemd³y seans, a nie mo¿e siê na ¿aden zdecydowaæ w aktualnie panuj±cej papce kinematografii. Nie musimy ze wszystkim zgadzaæ siê z autork±, ale to tak¿e dodatkowy bodziec, by z dan± produkcj± siê zapoznaæ i wyrobiæ sobie o niej w³asne zdanie, a mo¿e spojrzeæ na ni± z innej perspektywy, z której nie zdawali¶my sobie wcze¶niej sprawy. Ja na pewno bêdê wielokrotnie zagl±daæ do tej ksi±¿ki, bo wci±¿ wiele przede mn±, a od tego momentu zaczê³am zwracaæ wiêksz± uwagê na emocje, jakie towarzysz± mi podczas zanurzania siê w kinowy fotel z popcornem w rêce. Droga Pani Karolina. Wiemy, ¿e uka¿e siê podobna ksi±¿ka, tym razem z polskimi filmami. A mo¿e byæ tak stworzyæ jeszcze jedn±, tym razem w oparciu o seriale? Moi kochani Sherlock i Doctor Who czekaj± na kilka zdañ :) http://secret-books.blogspot.com/2016/02/krotka-historia-miosci-do-filmow.html
Avatar u¿ytkownika - malineczka74
malineczka74
Przeczytane:2016-02-16, Ocena: 4, Przeczyta³em, Mam,
Karolina Korwin-Piotrowska to wielka znawczyni i mi³o¶niczka kina. Dobrego kina, które jest godne polecenia. I w³a¶nie po to znana dziennikarka i felietonistka stworzy³a kapitaln± ksi±¿kê. Naprawdê wyj±tkowe dzie³o w którym opowiada o swoich ulubionych produkcjach. Gruby tom zawiera opowie¶æ o wielu filmach kina zagranicznego (na polskie przyjdzie czas w innej lekturze) . S± w¶ród dzie³a wyprodukowane w przeró¿nych krajach reprezentuj±ce rozmaite gatunki. Mowa jest o m.in. filmach amerykañskich, francuskich i rosyjskich. Wspomniane s± komedie, romanse, filmy obyczajowe i fantastyczne. Nie brak komercyjnych hitów i produkcji, które wesz³y do klasyki kinowej i zas³uguj± na miano arcydzie³. Autorka dobra³a repertuar do swojej publikacji bardzo starannie spo¶ród filmów nowych i tych, które powsta³y kilkana¶cie czy kilkadziesi±t lat temu. Wyprodukowa³y je ró¿ne wytwórnie z ca³ego ¶wiata a re¿yserowa³y wielkie, kultowe nazwiska. W tym zestawie ka¿dy znajdzie co¶ dla siebie. To nie jest pozycja dla znawców napisana trudnym jêzykiem, to nie jest lektura tylko dla koneserów. Mo¿e po ni± siêgn±æ ka¿dy, kto ma ochotê obejrzeæ dobry film, a nie jest zdecydowany na konkretny tytu³. Ta ksi±¿ka powsta³a z wielkiej mi³o¶ci Pani Karoliny do kina, z chêci podzielenia siê ogromem emocji jakie mia³y miejsce podczas godzin spêdzonych w kinowych salach i przed ekranem telewizora. To przewodnik po filmowej d¿ungli w której spo¶ród tysiêcy nakrêconych obrazów dostajemy na tacy te, które zas³uguj± na uwagê. Korwin-Piotrowska u³atwia nam zadanie doboru najlepszych spo¶ród dobrych. Lektura tej publikacji ma nas zainspirowaæ do zag³êbienia siê w królestwie X muzy i odnalezienia prawdziwych pere³ek. Tego, co warto¶ciowe w morzu przeciêtno¶ci. Autorka przybli¿a poszczególne tytu³y podaj±c datê ich produkcji, obsadê g³ównych ról oraz listê nagród jakie otrzyma³y. Opisuje pokrótce ich fabu³ê, wspomina kultowe sceny, podkre¶la czym dany film przyci±gn±³ t³umy, zarobi³ krocie czy wpisa³ siê do historii kina . Ta pozycja z pewno¶ci± te¿ pog³êbi wiedzê czytelnika o ¶wiecie filmu i pozwoli uzupe³niæ filmotekê o naprawdê warte polecenia filmy. To ksi±¿ka osobista, która jest napisana z autentycznej mi³o¶ci do kina i zawiera wiele personalnych opinii. Kochasz kino, szukasz ciekawego filmu przeczytaj tê wyj±tkow± publikacjê. To z pewno¶ci± nie bêdzie stracony czas!
Avatar u¿ytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 5, Przeczyta³em,
KSI¡¯KA Z MI£O¦CI DO FILMÓW Kiedy kocha siê filmy, nie tylko chce siê je ogl±daæ. Gdy widz zostaje wci±gniêty przez jaki¶ obraz kinowy, chce jak najbardziej przed³u¿yæ ta przyjemno¶æ. Kupiæ wydanie dla kina domowego, siêgn±æ po ksi±¿kê, je¶li takowa powsta³a. Czêsto chce poczytaæ o filmie, albo podzieliæ siê swoimi wra¿eniami. I z takiej w³a¶nie chêci i pasji powsta³a ,,Krótka ksi±¿ka o mi³o¶ci". I niech nie zmyli Was tytu³ - krótka oznacza w tym wypadku niemal 700 stron! Ksi±¿ek o filmach jest wiele. Odnosz±ce siê do wybranego- gatunku, u³o¿one tematycznie czy wed³ug innych kryteriów. Co wiêc ma do zaoferowania w tym temacie Karolina Korwin-Piotrowska? Przede wszystkim inne nieco podej¶cie. Wystarczy spojrzeæ na listê omawianych przez ni± tytu³ów by zadaæ sobie proste pytanie: wed³ug jakiego dobra³a je kryterium. ,,Gwiezdne Wojny", ,,Brudny Harry", ,,Drive", ,,Cztery wesela i pogrzeb", ,,Gwiazd naszych wina", ,,Zgaga", ,,Tajne przez poufne"... Nie s± to ani przedstawiciele jednego gatunku, ani nie reprezentuj± tak¿e ¿adnej konkretnej szko³y filmowej. Ró¿ni twórcy, ró¿ni aktorzy, ró¿ne daty powstania, tu nawet kultowe obrazy przeplataj± siê z tymi, które nie zdoby³y ani wiêkszego statusu ani szczególnie wielkiego rozg³osu. Co wiêc jest wspólnym ich mianownikiem? Odpowied¼ jest oczywista - ka¿dy z nich w jaki¶ sposób trafi³ do autorki i wiele dla niej znaczy. I tym dzieli siê ona z nami, zachêcaj±c do siêgniêcia, przekonania siê, mo¿e odkrycia czego¶ wspania³ego. Czy to ksi±¿ka tylko dla kinomanów? Ani trochê. Czytelnik nie musi znaæ siê na temacie, bo i nie atakuje go Korwin-Piotrowska terminologi± znan± tylko nielicznym. Nie ma tu tak¿e typowo krytycznego spojrzenia na kino, wielkich s³ów i wielkich analiz. Jest pasja i mi³o¶æ, a te przemawiaj± do ka¿dego, komu kino nie jest obojêtne. Oczywi¶cie nie brak tak¿e bardziej profesjonalnej perspektywy, która satysfakcjê przyniesie tak¿e znawcom tematu, przede wszystkim jednak jest to pozycja nie dla w±skiego grona odbiorców, a po prostu dla ka¿dego. Zamiast jednak wdawaæ siê w g³êbsz± analizê ksi±¿ki, zrobiê to, co zrobi³a sama autorka - opowiem o moich uczuciach. Kino to pasja równie dla mnie wielka, jak ksi±¿ki. Filmów obejrza³em wiêcej, ni¿ przeczyta³em powie¶ci, nie ukrywam, ale to g³ównie zas³uga ró¿nicy czasu, jakiego wymagaj± oba media. Kocham wiêc filmy ogl±daæ, ale i o nich czytaæ. Dowiadywaæ siê rzeczy, których nie dostrzeg³em, poznaæ zdanie zbie¿ne z moim, ale te¿ i odmienne. ,,Krótk± ksi±¿k± o mi³o¶ci" pokaza³a mi autorka czêsto inn± perspektywê i wnioski, a w³asnymi wspomnieniami przywo³a³a emocje, które czu³em pierwszy raz stykaj±c siê z danym obrazem. I choæ nie zawsze siê z ni± zagadza³em, zawsze jej zdanie docenia³em, a kilka polecanych przez ni± filmów, których jeszcze nie mia³em okazji zobaczyæ, chêtnie poznam, gdy nadarzy siê taka okazja. I có¿ jeszcze mogê dodaæ? Je¶li lubicie kino, siêgnijcie koniecznie. ,,Krótka ksi±¿ka o mi³o¶ci" to solidna, filmowa lektura, przyjemnie napisana i wzbogacona o wcale niema³± porcjê zdjêæ, lektura, któr± czyta siê szybko i chêtnie wraca by po seansie omawianych w niej filmów, skonfrontowaæ raz jeszcze to, co siê zobaczy³o, ze s³owami autorki. Polecam wiêc gor±co. Recenzja zamieszczona tak¿e na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/02/15/karolina-korwin-piotrowska-krotka-ksiazka-o-milosci/
Avatar u¿ytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 4, Przeczyta³am,
"Usi±d¼cie wiêc teraz wygodnie, we¼cie do rêki moj± krótk± ksi±¿kê o mi³o¶ci i zacznijmy razem wspóln± i pe³n± emocji podró¿ w ¶wiat filmowej wyobra¼ni." Ksi±¿ka o charakterze mapy i przewodnika po filmach, które z ró¿nych wzglêdów mocno zafascynowa³y autorkê, zmieni³y jej postrzeganie kina, sta³y siê ulubionymi, ukochanymi, wywo³a³y niezapomniane wzruszenia i elektryzuj±ce emocje. Prawdziwa pasja i mi³o¶æ do kina, bogata wiedza na jego temat, umiejêtno¶æ interesuj±cego jej przedstawienia czytelnikowi, w znacz±cy sposób rzutuj± na pozytywne odbieranie przez nas tego subiektywnego przegl±du filmów. Wszystko podane w bardzo ciekawej i wci±gaj±cej formie, bez pompatyczno¶ci i ¶miertelnej powagi krytyka, ale tak na luzie, zachêcaj±co i z pe³nym przekonaniem. Autorka opowiada o swoich wra¿eniach podczas ogl±dania filmów, towarzysz±cych wspomnieniach i bie¿±cych odniesieniach. Przywo³uje wiele interesuj±cych informacji na temat wybranych filmowych produkcji, które umykaj± lub ulegaj± zapomnieniu w dzisiejszym chaosie komunikacyjnym. Mnóstwo ciekawostek, anegdot, cytatów, zdjêæ, profili aktorów i przybli¿eñ sylwetek osób zaanga¿owanych w produkcjê. Szczegó³owe sportretowanie ka¿dego z filmów traktujê jako zaproszenie do mi³ego spêdzenia wolnego czasu na ogl±daniu i dyskutowaniu o nich. Autorka proponuje nam bardzo ró¿norodn± gatunkowo mieszankê ¶wiatowych filmów, bardziej i mniej znanych, superprodukcji i niszowych, starszych i nowszych. Z tej mnogo¶ci tytu³ów z pewno¶ci± ka¿dy wybierze co¶ dla siebie, zgodnie ze swoimi preferencjami, z czym wcze¶niej mia³ lub nie mia³ okazji siê zapoznaæ, a mo¿e pokusi siê zajrzeæ do produkcji wcze¶niej instynktownie odrzucanych. Zgadzam siê z autork± co do wiêkszo¶ci filmów, równie¿ na mnie wywar³y one ogromne wra¿enie, wspó³kszta³towa³y filmowy gust, lecz z niektórymi propozycjami zupe³nie siê mijamy, ale o to w³a¶nie chodzi. Z pewno¶ci± ponownie obejrzê kilka tytu³ów, które wcze¶niej nie zrobi³y na mnie wiêkszego wra¿enia. Spojrzê na nie z perspektywy autorki, mo¿e co¶ mi umknê³o, czego¶ nie dostrzeg³am, albo najzwyczajniej w ¶wiecie obejrza³am je za wcze¶nie lub za pó¼no. bookendorfina.blogspot.com
Inne ksi±¿ki autora
Wszyscy wiedzieli
Karolina Korwin Piotrowska0
Ok³adka ksi±zki - Wszyscy wiedzieli

Wszyscy wiedzieli. Wszyscy milczeli. Co¶ wreszcie pêk³o. ,,Pani, jak na kobietê, to nawet nie jest g³upia!". ,,Szkoda, ¿e tych t³ustych nóg nie mo¿esz...

#S³awa
Karolina Korwin Piotrowska0
Ok³adka ksi±zki - #S³awa

Opowie¶æ o tym, czym by³a kiedy¶ i czym jest dzi¶ jedna z najwiêkszych fantazji ludzko¶ci, magiczna, po¿±dana przez wszystkich S£AWA. Historia gwiazd,...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Znajdziesz mnie w¶ród chmur