Kruki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-06-21
ISBN: 9788382025897

Kontynuacja przygód wiedźmy Biwii, znanej z powieści Wiedma Gdy ma się moc, łatwo ulec złu... Nad przemyskim grodem krąży chmara kruków. Nikogo by nie zaniepokoił ten widok, gdyby nie fakt, że ptaki te zazwyczaj latają w niewielkich stadach. Kruki są spragnione padliny i przeczuwają, że wkrótce będzie jej pod dostatkiem. Czyżby śmierć wyruszyła zbierać swe żniwo? Żerca, sprawujący opiekę nad świątynią Swaroga, odczytuje złowróżbne znaki. Nie potrafi ich jednak jednoznacznie zinterpretować. Obawia się, że mieszkańcom pobliskiego grodu zagraża niebezpieczeństwo. I to niejedno. Zaniepokojony szuka pomocy u Wiedmy. Mimo że cieszy się ona coraz większym poważaniem wśród ludzi, przeszkody, które się przed nią piętrzą, są potężniejsze.

Kup książkę Kruki

Opinie o książce - Kruki

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2022-09-11,

1 część książki "Wiedma" wspominam dobrze i byłam ciekawa kontynuacji. "Kruki" mają równie silnie przyciągającą okładkę co pierwsza część! Czasami lubię wskoczyć w świat fantasy i otworzyć się na zupełnie inny klimat książki.

👉 Biwia w drugiej części już jest bardziej pewna siebie. Wie, co i jak ma robić. Życie ją nieco poturbowało, dlatego jest też bardziej nerwowa i zawistna, dlatego czasami wykorzystuje swoją magiczną wiedzę, by... komuś zaszkodzić. Czy opamięta się i wróci na dobrą ścieżkę? Jakie znaczenie mają kruki, które całymi chmarami krążą nad Przemyślem?

👉 Dobra książka choć czasami gubiłam się w wielowątkowości. Miałam wrażenie, że niektóre tematy były potraktowane zbyt pobieżnie, za to inne na wyrost naciągnięte. Ogólnie czytało się dobrze i szybko, ale czegoś mi w niej brakowało. Sam styl pisania autorki jest imponujący i potrafi budować napięcie- tego nie można odmówić!

❗ Ocena: 6/10

Avatar użytkownika - Czytamtu
Czytamtu
Przeczytane:2022-07-22, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Kruki" to drugi tom po "Wiedmie", poświęcony wiedźmie Biwii. W pierwszym tomie Biwia uczyła się sztuki magicznej, pożegnała dwóch kochanków, była trochę zagubiona i niepewna.

W "Krukach" Biwia już jest bardziej pewna siebie, wie co i jak ma robić. Jest też bardziej zawistna i nerwowa i zdarza jej się wykorzystać magiczną wiedzę by szkodzić. Czy opamięta się i wróci na dobrą ścieżkę? Jakie znaczenie mają kruki, które całymi chmarami krążą nad Przemyślem? Na pewno chcą ludziom coś przekazać, czy oni zdążą odczytać wiadomość na czas? Bo taka ilość kruków nie wróży nic dobrego.... Biwia będzie musiała odnowić kontakt ze swoim bratem bliźniakiem, który, opętany przez biesa, zamordował jej ukochanego, czy da radę wybaczyć i zapomnieć? A może to on powinien jej wybaczyć, że pragnęła go zabić? W tej części pojawią się upiry, utopce i inne demony, a wiedźmy będą musiały stawić im czoła. Do tego dojdzie walka z wrogim ludem. Akcji na pewno nie zabraknie.

Biwia dojrzalsza i bardziej pewna siebie bardziej mi się podoba, jednak trochę irytuje to, że zawsze jest w centrum uwagi. W sumie to powieść o niej ze słowiańskimi wierzeniami w tle. Autorka napisała ją w ciekawy sposób, gdyż narracja prowadzona jest w języku współczesnym, natomiast dialogi - w staropolskim. Myślę, że jeśli ktoś polubił Biwię w pierwszej części to będzie zadowolony z tej części. Natomiast nie jest to seria, którą można zacząć od drugiej części i wszystko rozumieć, kolejność ma znaczenie.

Nad przemyskim grodem zaczęło gromadzić się spore stado kruków. To oznaczało kłopoty. Duże kłopoty. Ta niecodzienne sytuacja martwi żercę, który sprawuje opiekę nad świątynią Swaroga. Mężczyzna obawia się, że nadchodzą niebezpieczne czasy. By rozwiązać problemy, które zaczynają się piętrzyć, zwraca się o pomoc do Wiedmy. Ta jej nie odmawia, ale z czasem przekonuje się, że przeszkody, które się piętrzą są bardzo potężne.

Z roku na rok mamy coraz więcej książek, których akcja dzieje się na ziemiach polskich w epoce przedchrześcijańskiej. Powinnyśmy się z tego cieszyć, bo mogą one stanowić pierwszy krok ku poznaniu naszych słowiańskich korzeni. Jedną z takich książek są Kruki. Oto ona zabiera czytelnika do tajemniczego, trochę egzotycznego świata, który istniał przed ponad tysiącem lat. Ten świat określiłabym jako mroczny i nieprzewidywalny. Człowiek był wtedy tylko igraszką losu. Jego życie zależało od humoru wielu bogów, których należało przebłagać składając często krwawe ofiary. Tym zajmowali się żercy. O pomoc ludzie zwracali się również do wiedźm, które m.in. leczyły. Jedną z nich była główna bohaterka, Biwia.

Jej życie nie należało do najłatwiejszych. Miało nie tylko pokusy jako człowiek, ale również jako wiedźma. Nie raz będąc w centrum wydarzeń była narażona na utratę zdrowia a nawet życia a trzeba przyznać, że w jej życiu było wiele ważnych dla społeczności wydarzeń.

To sprawiło, że fabuła nie zwalniała ani na chwilę. Czytelnik ma szansę być świadkiem wydarzeń, które w tamtym czasie, w świecie śmiertelników były na porządku dziennym oraz takich, które swoje źródło miały w świecie nadnaturalnym. Oba te światy przenikały się i wpływały na siebie nieustannie.

Kruki to książka, w której świat śmiertelników nieustannie przenikał się ze światem słowiańskich bóstw i demonów. To lektura o czasach ukrytych w mrokach czasów, niemal zapomnianych. Dzięki Krukom poznajemy cienie i blaski tamtych niełatwych czasów, bolączki zwykłych ludzi i przede wszystkim folklor. Życie, które wieść mogliby zwykli ludzie gdyby istnieli miesza się z silną wiarą w nieustanne ingerencje bóstw, demonów itp. To niezwykle klimatyczna historia, która zawiera sobie wiele prawd, które dla współczesnego człowieka mogą być kompletnym absurdem. Po pierwsze po zachowaniu zwierząt można sporo wywnioskować. Trzeba tylko dobrze obserwować co się wokół nas dzieje a po jakimś czasie będziemy wiedzieli co oznacza konkretne zachowanie u zwierzęcia. Po drugie autorka pokazała, że pielęgnowanie w sobie negatywnych emocji i braku chęci wybaczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami dla jakości naszego życia. Dzięki wybaczeniu sobie i innym życie staje się bardziej radosne i harmonijne. Jednym słowem prostsze.

Niesamowity, momentami mroczny klimat, świetnie zarysowanie postaci, fabuła trzymająca w napięciu aż do ostatniej strony, akcja dziejąca się w czasach przedchrześcijańskich to elementy, które sprawiają, że czas z Krukami nie można uznać za zmarnowany.

Wiedma
Monika Maciewicz0
Okładka ksiązki - Wiedma

Czy wiedźmy latają na miotłach? Jak wygląda sabat? Których ziół użyć w razie choroby?Poznaj świat rytuałów i zaklęć. Świat, w którym...

Więcej niż zło
Ewelina Stefańska