KTO NAPISZE NASZĄ HISTRORIĘ. OSTATNI ROZDZIAŁ ZAGŁADY WARSZAWSKIEGO GETTA.

Książka w przekładzie i opracowaniu specjalistów z Żydowskiego Instytutu Historycznego imienia Emanuela Ringelbluma w Warszawie, opatrzona przedmową zastępcy dyrektora ŻIH dra Andrzeja Żbikowskiego Od roku 1940 do wiosny 1943 w warszawskim getcie działało Oneg Szabat – konspiracyjna organizacja założona, by dokumentować losy Żydów w okupowanej Polsce i stworzyć archiwum, które zachowałoby tę dokumentację dla potomności. Jej twórca Emanuel Ringelblum – historyk, pedagog, działacz społeczny – wierzył, że historia Żydów polskich stanowi integralną część historii Polski, a więc w dziele jej tworzenia muszą uczestniczyć sami Żydzi, a w obliczu Zagłady – gromadzić jej świadectwa. Tak powstało Archiwum Ringelbluma (Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego) – unikatowy zbiór dokumentów, jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o życiu w getcie i eksterminacji warszawskich Żydów. I choć prawie wszyscy współpracownicy Oneg Szabat zginęli, część archiwum ocalała. Ukryte w bańkach na mleko i blaszanych pojemnikach dokumenty urzędowe i osobiste, listy, dzienniki, wspomnienia, relacje, teksty literackie i prasowe, rysunki, zdjęcia przetrwały zakopane na terenie getta. W 1946 i 1950 roku odnaleziono dwie części archiwum. Trzeciej nie odnaleziono do dziś.\r\n\r\nSamuel D. Kassow profesor historii Trinity College w Connecticut, wybitny znawca historii Żydów, dziejów Rosji oraz historii polsko-żydowskiej, należy do zespołu konsultantów powstającego w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest jednym z największych badaczy przechowywanego obecnie w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie Archiwum Ringelbluma, które Komitet UNESCO w uznaniu jego nadzwyczajnej wartości umieścił na liście „Pamięć Świata” wśród najcenniejszych zabytków światowego piśmiennictwa.\r\n

Informacje dodatkowe o KTO NAPISZE NASZĄ HISTRORIĘ. OSTATNI ROZDZIAŁ ZAGŁADY WARSZAWSKIEGO GETTA.:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010-03-23
Kategoria: Historyczne

Kup książkę KTO NAPISZE NASZĄ HISTRORIĘ. OSTATNI ROZDZIAŁ ZAGŁADY WARSZAWSKIEGO GETTA.

KTO NAPISZE NASZĄ HISTRORIĘ. OSTATNI ROZDZIAŁ ZAGŁADY WARSZAWSKIEGO GETTA. - opinie o książce

Avatar użytkownika - yerba
yerba
Przeczytane:2010-03-18,
To niezmiernie ważna książka, szczególnie dla ludzi młodych dla których takie słowa jak getto czy wojna światowa to słowa bez wyraźnego odniesienia, tchnące pustką. Czy można przekazać te obrazy w książce słowami? To jest książka która niesie za sobą według mnie bardzo udana próbę przekazania historii w sposób świeży oraz prawie sensacyjny. Autor stawia wiele trudnych pytań i usiłuje na nie odpowiedzieć. Czy mu się to udaje? W moim mniemaniu jak najbardziej.Myślę że to ważna książka, jedna z tych które są ważne aby zrozumieć przeszłość, a także się z nią rozliczyć.