Kuchnia na plebanii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-12-08
Kategoria: Kuchnia
ISBN: 9788308062463
Liczba stron: 240

Ocena: 6 (1 głosów)

OPOWIEŚCI OSTATNICH KSIĘŻOWSKICH GOSPODYŃ.

WOKÓŁ JEDZENIA, TRADYCJI I CZASÓW.

Zasobne plebanie, osiem wspaniałych gospodyń i dwieście wyśmienitych przepisów z różnych stron Polski. Niektóre mają po 170 lat, inne zostały spisane na potrzeby książki, bo przecież gotować można ,,na orientację" -  jak twierdzi jedna z bohaterek. Ważne, żeby smakowało.

Smakuje, i to jak! Czasem tak, że gospodynie są zapraszane z jednej parafii do drugiej. Zdarza się, że gości zaprosi się za dużo, wówczas z takiej opresji muszą wybrnąć. Wykazują się tu sporym taktem i wiedzą, np. w sytuacjach: Co wrzucić do garnka na komendę ,,zagraj", ,,paluchy" czy ,,zarzutka"? Czy wypuścić chleb z pieca, gdy ,,puka"? Dokąd uciekły z plebanii raki? A także o rosole, co ma mrugać leciutko, ot, jak chłopak do swojej lubej.

Kuchnia na plebanii doskonale wpisuje  się w trend ,,powrotu do tradycji" - zarówno pod względem kulinarnym, jak i kulturowym. To mieszanka dawnych obyczajów, anegdoty, slow-foodu ze szczyptą nowoczesności. Książka, która z łatwością zaspokoi zarówno ciekawość, jak i podniebienie - także to świeckie.

Łukasz Modelski  - z wykształcenia historyk sztuki i kultury średniowiecza. Lubi jeść i pić. Zdarza się, że czyni to zawodowo. Pisuje felietony do ,,Czasu Wina", prowadzi literacko-kulinarną ,,Drogę przez mąkę" w radiowej Dwójce i rozmawia z szefami kuchni na świecie. Autor  Dziewczyn wojennych, Fotobiografii PRL i Piątego smaku. Rozmów przy jedzeniu.

Kup książkę Kuchnia na plebanii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Kuchnia na plebanii

Kuchnia na Plebani to zbiór 200 tradycyjnych przepisów księżowskich gospodyń. Przepisy na podane dania pochodzą z terenów: Małopolski, Śląska, Kaszub, Podlasia, Pomorza, Mazowsza. Książka ta zawiera alfabetyczny spis przepisów oraz spis przepisów według kategorii. Kuchnia na plebani wzbudza zainteresowanie, gdyż my jako czytelnicy nie wiemy co księża jadają, ale dzięki rozmowom autora przeprowadzonym z gospodyniami plebani nasza ciekawość w tym względzie zostaje zaspokojona. Przepisy ,na które zwróciłam szczególną uwagę zapoznając się z tą książką, są następujące: babka gotowana, biszkopt, borowiki marynowane, buchty z kruszonką, chałka, chleb domowy, ciasto makaronowe na łazanki, domowy ocet jabłkowy z obierek, gołąbki, gulasz, sernik wiedeński, murzynek, nalewka kawowo- pomarańczowa, pasztet lekki, pasztet klasyczny, ogórki kiszone, pączki, piernik, pierogi, sernik wiedeński. Każdy podany przez gospodynie przepis został bardzo dokładnie wyjaśniony, podane czynności, co po kolei się wykonuje. Wywiad autora książki Łukasza Modelskiego z gospodyniami stanowi uzupełnienie dotyczące powrotu do tradycji kuchni polskiej, która cały czas jest wzbogacana i unowocześniana. Sam mistrz kulinarnych smaków Pan Wojciech Modest Amaro poleca abyśmy zaglądnęli w zakamarki bożej spiżarni wraz z jej autorem. Książka zawiera 238 stron, ma twardą oprawę, wydana została przez Wydawnictwo Literackie. Zapraszam do zapoznania się z tą książką.
Link do opinii
Inne książki autora
Piąty smak. Rozmowy przy jedzeniu
Łukasz Modelski0
Okładka ksiązki - Piąty smak. Rozmowy przy jedzeniu

Więcej niż książka kucharska, więcej niż rozmowa! Piąty smak jest niczym szósty zmysł. Wykracza ponad doznania zarezerwowane dla podniebienia....

Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek
Łukasz Modelski0
Okładka ksiązki - Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek

Biblia smakoszy i erudytów, czyli rozmowy o literaturze i kuchni. Co jada szatan u Bułhakowa? Jak gotuje Julian Barnes? Czy przy politycznych dysputach...

Zobacz wszystkie książki tego autora