Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2016-08-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

O Kukuczce oficjalnie mówiono: największy polski himalaista, wspaniały, dzielny, silny. A za plecami szeptano: twardy, szalony, uparty, mało wrażliwy, pozbawiony sumienia, nieskory do wzruszeń. Który obraz jest prawdziwy? Portret człowieka bezwzględnego, który całe swoje życie poświęcił pasji zdobywania najwyższych gór? Czy osoby szorstkiej, która nie potrafiła dobrać odpowiednich słów, by o górach opowiadać?

,,Kukuczka" to pierwsza biografia jednego z najsłynniejszych himalaistów świata - drugiego po Reinholdzie Messnerze zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum - wszystkich 14 szczytów ziemi o wysokości ponad ośmiu tysięcy metrów.

Biografia ujawnia nieznane wcześniej fakty z życia Kukuczki - okoliczności śmierci i pogrzebu, stosunek kolegów do Kukuczki. Sam Kukuczka opowiada po raz pierwszy o uczuciach, kompleksach, kulisach wypraw, kobietach w górach czy rywalizacji z Reinholdem Messnerem o Koronę Himalajów. Autorzy korzystali m.in. z niepublikowanych pamiętników Jerzego Kukuczki.

Kup książkę Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Opinie o książce - Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2017-08-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Szczegółowa biografia naszego wielkiego himalaisty. Obraz człowieka zdetermonowanego, silnego, pełnego pasji, ale również zbyt łapczywego na bycie pierwszym, najlepszym. Mnóstwo zdjęć, które czarują czytelnika, fragmenty wspomnień ludzi z otoczenia Kukuczki, jak również cytaty z jego pamiętników. Książka pięknie obrazuje surowość  a zarazem piękno gór. Opowiada o sukcesach, radości, ale również o tragedii i stracie.

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-01-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Ebook- mobi, 52 książki 2017 ,
"Rywalizacja alpinisty jest niewymierna ani w centymetrach, ani w sekundach. Rozgrywa się w samotnym zmaganiu się z żywiołem góry, odnosi się do własnej osobowości, często jej niedomagań, a również niedoskonałości fizycznych. W istocie jest walką o poczucie własnej wartości." Chyba ten aspekt najmocniej ciągnie mnie do książek o himalaistach. I w ogóle do historii ludzkich. Fakt ciężkiej pracy nad sobą samym i poprzez nią, stanięcie ponad wszystkim, co ograniczało, blokowało, odbierało wartość samego siebie. Per aspera ad astra. Książka o człowieku niezwykłym, o budzącym kontrowersje wysokogórskim "sporcie" wspinaczkowym. O przekraczaniu siebie, ryzyku, strachu, błędach i zdobywaniu szczytów. Niezmiernie ważna książka, nie tylko po to, by upamiętnić Jerzego Kukuczkę.
Avatar użytkownika - GosiaCh
GosiaCh
Przeczytane:2017-01-15, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Przeczytana jednym tchem. Zaskakujące opisy trudów zdobywania szczytów, np. objawy choroby wysokościowej, problemów, które spotykał, walki z władzami o pozwolenia. Dużo szczegółowych informacji m.in. wyposażenia jakie ze sobą trzeba zabrać, trochę sytuacji humorystycznych. Zawiera autentyczne fragmenty pamiętnika bohatera, mnóstwo zdjęć, wypowiedzi znajomych. Pojawia się nutka rywalizacji z innym wspinaczem - Messnerem. Poznajemy w niej całą historię Jerzego Kukuczki również wydarzenia z życia prywatnego.
Avatar użytkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2016-12-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Nie chodzę w góry, ale kocham o nich czytać. Opowieść o Kukuczce była więc wspaniałym prezentem pod choinką. Pochłonęłam tę historię w jeden dzień, nawet mimo tego, że ciągle przerywałam ją, by wyszukać w Internecie zdjęcia gór i informacje o nieznanych mi wcześniej himalaistach. Oczywiście sporo informacji znalezionych w książce znałam już wcześniej i czasami pojawiała się myśl, że można by tu coś więcej dodać, ale tak naprawdę chcąc poczuć wszystko dokładnie, trzeba samemu w te góry pojechać. Dużo bym dała, by móc przeczytać dzienniki Kukuczki kilkakrotnie cytowane w tekście...
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-11-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Oprócz doznawanych przeżyć, wielkich uniesień, radości z samego ruchu i obcowania z wszechpotężną przyrodą (alpinizm) ma dla mnie bardzo znaczący aspekt sportowy. W alpinizmie jak w szachach jest miejsce na swego rodzaju twórczość i sportową rywalizację. Gdyby jej zabrakło, być może nigdy bym się nie wspinał." Bardzo porządnie wydana publikacja, interesująco podana wiedza o niesamowitych dokonaniach Jerzego Kukuczki. Mnóstwo zdjęć, cytatów, fragmentów wspomnień i zapisków. Przybliża surowe realia zaplecza ówczesnego polskiego alpinizmu i himalaizmu. Utrzymana w klimatycznej scenerii. Czytając liczne opisy zdobywania górskich szczytów, towarzyszące im spostrzeżenia i refleksje, mamy wrażenie jakbyśmy byli częścią opowiadanej historii, w pewien sposób sami pokonywali wszelkie trudności i przeszkody, czerpali radość z fenomenalnych sukcesów, ale również uczyli się godzić z porażkami, mobilizowali do kolejnych wyczynów, przekraczania granic wytrzymałości ciała i psychiki człowieka. Jak bardzo niebezpieczny i ryzykowny jest to sport, zdaje się wiedzieć każdy z nas, również jaki wiąże się z nim wysiłek, poświęcenie i wyrzeczenia. Zadziwia ludzka siła i determinacja w dążeniu do celu, pokonywania wyznaczonych szlaków, rozwijania pasji sięgania chmur i spoglądania na świat z perspektywy najwyższych szczytów. Silna wola, niezłomność, konsekwencja, pozytywna upartość, rozsądek podszyty jednak dozą szaleństwa, odpowiedzialność za siebie i innych, efektywne planowanie i zdobywanie funduszy na wyprawy. Ale jeszcze próba pogodzenia pasji z rodzinnymi obowiązkami, zapewnienia bliskim poczucia szczerej obecności i zaangażowania w sprawy rodziny. Inspirująca biografia, zachęcająca do realizacji pragnień, podążania za marzeniami, stawiania ambitnych wyzwań, nawet jeśli początkowo wydają się nierealne i niezwykle trudne, to jednak ich urzeczywistnianie sprawia największą satysfakcję. Książkę pochłania się w szybkim tempie, napisana we wciągającym stylu, pozbawiona specjalistycznego żargonu, podparta rzetelnymi informacjami, z dbałością o szczegóły. Z zaangażowaniem śledzimy rozwijającą się fascynację i miłość do gór, robiącą wrażenie pasję zdobywania śnieżnych szczytów, podporządkowania jej wszystkiego. Kształtowania się charakteru człowieka, wyzwalania sił, sprawności i umiejętności, których tylko nieliczni mogą doświadczyć. Ale to także nieustanne obcowanie z ogromnym niebezpieczeństwem, tragicznymi zdarzeniami i mroczną stroną przeznaczenia. Jak powiedział Jerzy Kukuczka "przyszłość nie jest jeszcze napisana, ale nie będziesz żyć sekundy dłużej, niż jest ci to dane. Nie uciekniesz od tego, choćbyś nie wiadomo jak próbował." Zginął na wysokości 8300 metrów podczas wejścia na Lhotse. Autorzy zdecydowali się pokazać jak najbardziej prawdziwą sylwetkę znanego na całym świecie himalaisty, wraz z jego złożoną osobowością, trudnymi do pogodzenia cechami. Nie zawsze wolnego od krytyki i zazdrości innych, ale którego wyczyny znajdują szeroki podziw i uznanie. Niekwestionowany autorytet w sięganiu tam, gdzie człowiek może najwyżej postawić stopę na Ziemi, drugiego na świecie zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum, warto sobie uświadomić w jak fenomenalnym stylu tego dokonał. bookendorfina.blogspot.com
Avatar użytkownika - wdowa86
wdowa86
Przeczytane:2020-04-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2020-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020,

Bardzo ciekawa i dobrze napisana książka! Naprawdę warto przczytać!

Avatar użytkownika - madame-malade
madame-malade
Przeczytane:2020-03-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Zaczęłam czytać tę książkę, dlatego, że Jerzy Kukuczka był kuzynem mojego dziadka i bardzo chciałam poznać historię jednego z najbardziej znanych himalaistów świata. Książka rozpoczyna się od tego jak tak na prawdę zginął Jerzy, później dowiadujemy się o nim tego jak zaczynał swoją przygodę ze wspinaczką, jak organizował wyprawy, w jaki sposób zdobywał niezbędne sprzęty. W bardzo niewielkim stopniu opisanej jest jego życie rodzinne, jego relacje z żoną i synami.

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-04-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Bardzo ciekawa książka o Jurku Kukuczce. Jest pełna ciekawostek z jego życia, wspomnień ze szkoły, okresu gdy był ciężarowcem, służby wojskowej a także początków jego pasji jaką były góry. Początki były ciężkie, brakowało odpowiednich ubrań i sprzętu wspinaczkowego. W tej książce są wzmianki o tworzeniu samemu części a także o tym jak zdobywali pieniądze na wyprawy. Książka obfituje w zdjęcia z wypraw a także w fragmenty niepublikowanych nigdzie dzienników, są także mapki tras jakie przeszli by zdobyć szczyt. Książka jest o niesamowitej sile, samozaparciu, by pomimo przeciwnościom natury, resztkami sił iść do przodu. Jest także o utracie bliskich przyjaciół, o tym jak ważne jest zaufanie do drugiej osoby tam wysoko na szczycie. Ogólnie na mnie zrobiła smutne wrażenie, ludzie dla pasji porzucają swoje rodziny i uświadomiła jak niezdrowa może być pełna niebezpieczeństw dla ludzkiego życia rywalizacja wśród sportowców.

Jerzy Kukuczka prze w górę jak taran. Jest niesamowitym wspinaczem. Zalicza górę na górą. W końcu daje się ponieśc wyścigowi o Koronę Najwyższych Gór - 14 najwyższych szczytów Ziemii.

W domu żona i dzieci. Wyścigu nie wygrywa, ale w karju jest Wielki. I tak jest do tej pory.

Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało
Marcin Pietraszewski0
Okładka ksiązki - Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało

Najnowsza biografia laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań ukaże się już 27 listopada nakładem wydawnictwa Agora. Jej autorami są Dariusz Kortko...

Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos
Marcin Pietraszewski0
Okładka ksiązki - Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos

,,Cena nieważkości" Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to fascynujący reportaż, który odsłania kulisy polskiego lotu w kosmos w czerwcu 1978...