Kwadrans

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2013-11-08
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-64379-03-1
Liczba stron: 234

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Są miejsca, które przyciągają dziwne wydarzenia. Są chwile, które decydują o wszystkim. Co się może zdarzyć w ciągu kwadransa? I jak długo może trwać kwadrans? Kiedy Filip znajduje stary zegar, sprawy się zazębiają, a czas zaczyna się mylić. Tajemnicza i porywająca opowieść Emilii Kiereś prowadzi czytelnika przez labirynt przygód, mnoży niezwykłe pytania – i bawi nie tylko dzieci.

Kup książkę Kwadrans

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Kwadrans

ZAGADKA CZASU

Wydawnictwo Akapit Press specjalizuje się w literaturze dla dzieci i młodzieży. Szczególną dbałość przykłada do lektur oryginalnych i zawierających przesłanie. Taką też książką jest „Kwadrans” Emilii Kiereś.

Dziesięcioletni Filip po przeprowadzce z rodzicami do nowego domu odnajduje tajemniczy kluczyk. Jakież jest jego zdziwienie, gdy okazuje się, że zagadkowy przedmiot służy do nakręcania zegara. W pobliskim antykwariacie odnajduje zegar, który stanowi jedność z kluczykiem. Okazuje się jednak, że to dopiero początek tajemnicy. Nie jest to bowiem zwyczajny zegar...

Ludwika to dziewczynka chora na serce. Obserwuje świat z okien swojego pokoju. Wiecznie zapracowana mama i brat, który kształci się u zegarmistrza, są jej jedynymi przyjaciółmi. Uwięziona w czterech ścianach snuje marzenia o normalnym życiu. Jeremi, jej brat, nie mogąc patrzeć na cierpienie siostry wdraża w życie szalony plan... Czy uda mu się naprawić zegar odmierzający czas jej życia? Czym jest czas? Czy aby na pewno mierzymy go własciwymi proporcjami?

Dwa plany czasowe i dwie poruszające historie dzieci, które łączą się w zaskakujący sposób. Emilia Kiereś podjęła się niezwykle trudnego zadania : w pięknej, poetyckiej opowieści przybliża młodym czytelnikom pojęcie czasu, przeznaczenia i zwraca uwagę na to, co w życiu jest najważniejsze. Okazuje się, że kwadrans niekoniecznie trwa tyle ile przywykliśmy sądzić, a nasze życie odmierzane jest z nieubłaganą prędkością. Czy mamy wpływ na to jaki los został dla nas zapisany? Jak daleko posunąć się możemy z miłości do najbliższej osoby? „Kwadrans” to powieść, którą powinny przeczytać nie tylko dzieci. Urzekająca pięknem i dbałością o język, bardzo mądra, ale nie moralizatorska. Pisarka w cudowny sposób snuje swoją opowieść i niewątpliwie jest to książka, która swoim czarem może sprawić, że nawet oporni dotąd malcy pokochają piękno słowa pisanego. Baśniowy klimat, bardzo ładny styl narracyjny i świetnie stworzone postaci, które na pewno staną się bliskie sercu każdego czytelnika. Dwie opowieści o dzieciach są skarbnicą mądrości o tym, co ważne.

Emilia Kiereś plastycznie i uczuciowo maluje świat, który nie jest doskonały, ale tym, co jest cenne jesteśmy my – ludzie. Dzielny Jeremi podejmuje się bardzo trudnego i szalonego zadania, by uratować swoją chorą siostrę. Jest mnóstwo magii w tej opowieści. Zimowy klimat, cierpienie i, przede wszystkim, ogromna miłość jaka łączy rodzeństwo. „Kwadrans” to książka, która sporo czerpie z klasyki powieści dziecięcej. Wszystko to, za co kochamy baśnie Andersena czy bajki Perraulta. Jednocześnie autorka posiada własny, niezwykle charakterystyczny styl, który jest łatwo przyswajalny, ale także bardzo ujmujący swoim pięknem. Oczarowała mnie zarówna ta historia jak i język jakim jest napisana. Autorka dopieściła każdą frazę, każde słowo. Czyta się tę książkę z prawdziwą przyjemnością. Myślę, że młodzi czytelnicy, którzy dopiero wkraczają w świat liter, taki właśnie język powinni poznawać. Emilia Kiereś potrafi pisać o sprawach bardzo trudnych tak, że dla młodych ludzi tematy te stają się zrozumiałe i pozwalają zastanowić się nad rzeczami najistotniejszymi. „Kwadrans” to powieść, którą powinny czytać nie tylko dzieci. Wielu z nas w codziennym biegu przegapia to, co ważne. Lektura tej książki pozwoli nieco zwolnić, rozejrzeć się wokół i w zupełnie nowy sposób spojrzeć na kwestię czasu. To bardzo pouczająca i ważna książka, a takich zdecydowanie brakuje, nie tylko w literaturze dziecięcej.

W świecie, w którym żyjemy, czas zdaje się być wyrocznią. W ciągłym biegu i napięciu wskazówki zegarów wytyczają nasz byt. A gdyby tak czas był zupełnie innym wymiarem? Niewymierzalnym według naszych miar? W tym wielkim pędzie tak wiele nas omija, umyka nam. Zabiegani, zmęczeni i ciągle liczący minuty przeoczamy to, co stanowi prawdziwy sens naszego istnienia. A gdyby tak dać sobie zupełnie inny czas? Ta powieść pomoże nam spojrzeć w inny sposób na zagadnienie czasu, ulotność chwil, przemijanie. Emilia Kiereś napisała bardzo ważną książkę, którą z pełym przekonaniem polecam każdemu. Warto dodać jak pięknie jest ona wydana. Twarda oprawa i tajemnicze ilustracje stanowią dodatkowy atut.

Diabelska ocena to 6. „Kwadrans” powinien stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich młodych ludzi. Diabeł gorąco poleca

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ammala
Ammala
Przeczytane:2017-02-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Łowy
Emilia Kiereś0
Okładka ksiązki - Łowy

Dlaczego dorosły człowiek, który zna drogę do domu, nie powraca z lasu i wszelki słuch po nim ginie? W dodatku zdarzyło się to nie po raz pierwszy w tych...

Haczyk
Emilia Kiereś0
Okładka ksiązki - Haczyk

Czy chciałbyś zobaczyć siebie w przyszłości? Albo zajrzeć w drugą stronę czasu – w przeszłość? Znalezione przez Huberta szkiełko ujawni zapomnianą...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy