Las

Przeprowadzka ze Sztokholmu na plantację choinek na północy Szwecji jest beznadziejna sama w sobie, ale kiedy śnieg zaczyna padać wcześniej niż zwykle i odcina dostęp do reszty świata, robi się jeszcze gorzej. W starym lesie czają się postacie, które zbliżają się do odciętego od cywilizacji domku. Jedynym co oddziela mieszkającą w nim rodzinę Stombergów od złowrogich istot są ściany. W obliczu niebezpieczeństwa, które w każdej chwili może uderzyć, coraz trudniej jest odróżnić rzeczywistość od iluzji. Przed Stombergami naprawdę stoi trudne zadanie - pozostać przy zdrowych zmysłach i przetrwać tę pełną mroku zimę.

Informacje dodatkowe o Las:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2019-02-13
Tytuł oryginału: Fir
Tłumaczenie: Mateusz Rulski-Bożek

Kup książkę Las

Las - opinie o książce

Mocno przeciętny horror. Klimat i atmosfera grozy wytworzone są dosyć dobrze, ale postać Dorothei jest niedopracowana, poświęcono jej też za mało uwagi. Cała fabuła ma spore luki, które można było dopracować. Postacie rodziców, geneza mitu o ofiarach dla lasu, to wszystko bardzo dobry pomysł, który można było pociągnąć. Tak naprawdę 3/4 książki przydałoby się zmienić i zamiast powolnego wprowadzania klimatu zła, zacząć trochę wcześniej wprowadzać odkrycie mitu, przeszłość Dorothei, pociągnąć ten temat dalej.

Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2020-11-06, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Autorką powieści pod tytułem ,,Las" jest Sharon Gosling. Narratorem książki o charakterze dziennika uczyniła nastoletniego naburmuszonego chłopaka. Został on zmuszony przez rodziców do przeprowadzki do Storaskogen. Gdzie okiem sięgnąć tylko drzewa, drzewa, drzewa i jeszcze raz drzewa. Chłopak wychowany w Sztokholmie, po szkole spędzał czas na grach i buszowaniu po internecie poczuł się więc bardzo rozgoryczony, bo w nowym domu nie było nawet zasięgu w telefonie komórkowym a co dopiero dostępu do ukochanej sieci. Uznał, że całkowicie stracił kontakt ze światem. W wielkim domu była za to dziwnie zachowująca się gospodyni Dorotea, która przywitała ich słowami: ,,Ten las rośnie tutaj od zawsze. Jest starszy niż możecie sobie wyobrazić. Są sprawy, których nigdy nie pojmiecie. Mieszkamy tu, ale nie jesteśmy jego częścią. Ludzie wychodzą do lasu i nie wracają. Rozumiecie? W tym lesie ciągle ktoś ginie. Zawsze tak było i zawsze tak będzie.". Tymczasem zmienia się pogoda, zaczyna padać śnieg, coraz mocniej i mocniej. Biały puch odetnie naszych bohaterów od reszty świata.   Dużym atutem książki jest idealnie wykreowana przez Autorkę aura tajemniczości. Nieprzenikniona ściana lasu, szybko zapadający zmrok, oddalenie od siedzib ludzkich, gęsto padający śnieg, tajemnicze zaginięcia dzieci, dziwne zachowanie gospodyni, dom z sekretnymi korytarzami, mama chłopaka podupadająca na zdrowiu psychicznym, tajemnicze dźwięki i zwidy. Mimo wszystko jest to książka dla ludzi o słabych nerwach albowiem nie muszą się bać, że się będą bać! Z grozą i horrorem ta powieść nie ma nic wspólnego. Ani razu nie zjeżyły mi się włosy na karku, a gałąź drzewa poruszana wiatrem i skrobiąca szybę w oknie za moimi plecami nie robiła na mnie żadnego wrażenia. No może czasem ...   Drugim plusem książki jest intrygujące wplecenie w treść skandynawską legendę z dalekiej północy o varulvach. Według pradawnych podań ludowych varluv jest leśnym duchem powstałym z połączenia wilka i człowieka. Przemiana jest wynikiem ugryzienia przez innego varlulva, a ludzka tożsamość może być odzyskana tylko wtedy, gdy ktoś zawoła varulva po imieniu, które nosił jako człowiek. Jeśli czytelnik lubi rodzime dusiołki, strzygi, inkuby itp. powinien być zadowolony.   Podsumowując ,,Las" czyta się szybko i przyjemnie. Klimat psują trochę wstawki między rozdziałami. Chyba miały wzbudzić niepokój, ale nie wyszło to na in plus. Powieść ma nawet swoje przesłanie - ekologię i dbałość o otaczające nas środowisko. Zakończenie o dziwo jest bardzo interesujące i zaskakujące, ale książka nie zostanie na długo w mojej pamięci.

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-05-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

To książka raczej dla nastoletniej młodzieży ale muszę przyznać, że wciągająca, bardzo byłam ciekawa zakończenia. Książka opowiadana jest z perspektywy nastoletniego chłopca a więc napisana młodzieżowym językiem a co za tym idzie, typowym slangiem i myśleniem ja kontra "starzy". Jego rodzice postanawiają nagle z Sztokholmu wyjechać na południe gdzie są same lasy choinkowe, jego ojciec wpada na szalony pomysł założenia plantacji i tartaku. Na miejscu okazuje się, że kupili nie zwykły dom ale ogromny dworek takie jak kiedyś budowano, z niezliczoną ilością pokoi dla służby, z okazałą biblioteką. A dodatkowo znajduje się tam dziwna budząca grozę służąca Dorothea, która wydaje się, że jest tam od wieków, plus ekolog pan Tomas z grupką dzieci. W okolicy część lasu jest nowo wyhodowana, przeznaczona na wyręb a część jest stara pierwotna mająca tysiące lat. Chłopiec początkowo nudząc się bada to wielkie domostwo, i zaczynają dziać się dziwne rzeczy, chłopiec też odkrywa zdjęcia poprzednich mieszkańców a ponadto fotografie i zapiski, z których wynika, że giną dzieci i dzieją się dziwne przypadki w okolicy. Dopada ich zamieć śnieżna, zostają odcięci, las a także strasząca Dorothea "tutaj dzieci giną", "tutaj ludzie nie wychodzą z lasu" i do tego szwedzki, mroczny klimat lasu wydającego dziwne dźwięki.... No ciekawa książka!

Avatar użytkownika - karolina__1
karolina__1