Lato

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2017-08-01
ISBN: 978-83-10-13232-1

Tove Jansson najbardziej znana jako autorka i ilustratorka niepowtarzalnej serii książek o Muminkach napisała również Lato - poruszającą i metaforyczną historię, w której w sposób prosty, z niespotykaną lekkością, opowiada o sprawach trudnych i poważnych. Ta ciepła i nastrojowa opowieść o wyspie, na której mieszka Sophia, jej babka i tata, to metafora ludzkiego losu. Starcie młodości i starości, uczenie się życia, świat ukryty w szczegółach, problem śmierci i Boga... Lato to dobra literatura i nie tylko miłośnik twórczości Tove Jansson powinien poznać tę książkę!

Kup książkę Lato

Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Tove Jansson już dawno przestała kojarzyć się szerszemu gronu odbiorców wyłącznie z Muminkami, które jednak - co tu kryć - przyniosły jej największy rozgłos i popularność, rokrocznie zapewniając jej kolejne pokolenia wiernych fanów. Nowych wydań doczekały się już kierowane do dorosłego odbiorcy Wiadomość, Córka rzeźbiarza i Słoneczne miasto, zaś Lato jest nieuniknioną, bardzo przyjemną konsekwencją szerzącej się w Polsce miłości do pisarki. Tę modę nazywamy dziś #tovelove. Lato stanowi zapis scen z życia babci i wnuczki. Sophie to sześcioletnia, rezolutna i zadziorna dziewczynka, który sporo czasu spędza ze starszą, charakterną kobietą, dzieląc z nią nie tylko tajemnice, ale także opowieści, które razem snują, dając popis swojej wyobraźni. Kobiety – młodziutka, wchodząca w życie i starsza, będąca już u jego kresu – spędzają lato na jednej z fińskich wysepek – w miejscu przyjaznym, obłaskawionym i cierpliwie wysłuchującym ich rozmów o życiu, śmierci, Bogu, lękach, miłości, otaczającym świecie, szacunku do zwierząt, nawet tych najdrobniejszych. Towarzyszy im tata – ten jest jednak jedynie tłem, elementem dalszego planu. Ojciec widnieje gdzieś na horyzoncie jako ten, przed którym obie mają sekrety. Bohaterki – obserwowane z daleka – mogą sprawiać wrażenie wiecznie skłóconych, ich relacja jest bowiem nietypowa. Sophie jawi się jako dziecko niewychowane – ...

Avatar użytkownika - mrowka
mrowka
Jest lato. Zupełnie różne od tego, które znamy: to lato w Finlandii, chłodne i parne. Dziwne, tajemnicze, intrygujące lato. Na pewnej wyspie mieszka z babką i tatą mała Sophia. Sophia nie ma mamy, a tata całymi dniami zarabia na życie łowieniem ryb. Towarzyską zabaw Sophii chcąc nie chcąc musi być babka – matka ojca. Babka jest stara – kiedy chodzi, podpiera się laską. Ma sztuczne zęby i jest bardzo, bardzo doświadczona. Towarzyszy Sophii w codziennych wyprawach i codziennych pomysłach. Stara się zastąpić wnuczce rówieśników i rodziców jednocześnie. A to nie może skończyć się dobrze…   Dla obserwujących przygody i zachowanie Sophii z zewnątrz, bez zaangażowania emocjonalnego, wydaje się oczywiste, że mała jest nadmiernie rozpieszczona i niewychowana. Do babki odnosi się opryskliwie, często ze złością i bez żadnych zahamowań. Przyzwyczajona jest do bezdyskusyjnego spełniania jej żądań – właśnie: żądań, nie próśb. Babka bez większych sprzeciwów ulega tyranii małej dziewczynki i tylko czasem ubolewa w duchu nad błędami wychowawczymi. Sophia bez oporów pyta, kiedy babka umrze, rozkazuje jej i wymusza realizowanie własnych zachcianek. Babka nigdy nie obraża się na Sophię, nie zachowuje się też jak zwyczajna opiekunka, raczej jak baśniowa istota – połączenie czarownicy i zdziecinniałej władczyni. To sprzyja tworzeniu aury tajemniczości.   „Lato” ...

Opinie o książce - Lato

Avatar użytkownika - wkp
wkp

WIOSNA, LATO, JESIEŃ ŻYCIA

Tove Jansson to jedna z niekwestionowanych mistrzyń powieści dziecięcych, ale jak na dobrą pisarską przystało, nie zapomniała także o starszy odbiorach swoich dzieł. Już przecież jej opus magnum „Muminki” w równym stopniu zachwycało dzieci, jak i dorosłych, jednak w swoim dorobku Jansson posiada także tytuły stricte dla tej drugiej grupy, a do nich należy „Lato”, piękna opowieść o życiu, jego początku i kresie, sentymencie i braku złudzeń, będąca specyficzną baśnią dla dojrzałych odbiorców.

Sześcioletnia Sophie spędza lato na małej fińskiej wysepce razem z tatą i babcią. Żyją w domku położonym niedaleko morza, a czas dziewczynka spędza głównie w towarzystwie babci, która nie traktuje jej jak inni dorośli – pozwala na wszystko, wydaje się być bardziej koleżanką niż opiekunką czy wzorem do naśladowania (do tej roli nieszczególnie zresztą pasuje). Obie spacerują, rozmawiają, zaglądają w miejsca, w jakie nie powinny zaglądać, poznają przyrodę… Sophie uczy się od staruszki wszystkiego o życiu i śmierci, Bogu, miłości, a także uczy się jej samej – kapryśnej, humorzastej, ale mądrej i wciąż pełnej energii. W małym, hermetycznym świecie powoli toczy się to ich życie, zmierzając… Do czego właściwie ono zmierza?

„Lato” to kolejna niezwykła powieść w dorobku Tove Jansson – pozornie prosta historia właściwie o niczym. O lecie, kiedy to zderzyła się wiosna życia pewnej sześcioletniej dziewczynki z jesienią życia jej babci. Wszystko tu jest nieskomplikowane, od losów bohaterek, przez styl opowieści, po jej poprowadzenie, ale mała Sophia uczy się od babci jak czerpać przyjemność z drobiazgów, jak w rzeczach zdawałoby się nieistotnych odnaleźć piękno i tego samego uczy nas Jansson. Ukazuje nam bogactwo przyrody i jej uroki, roztacza ujmującą wizje prostego, niespiesznego życia i zaprasza do swojego niezwykłego świata, gdzie to, co dojrzałe, miesza się z sentymentem graniczącym z baśniowością.

Poza szara prozą życia „Lato” oferuje bardziej niezwykłe elementy, chociaż także nie oderwane od rzeczywistości. Las duchów, specyficzne dary do niego zanoszone, przygody przyziemne, ale niezwykłe tak, jak niezwykłe było w dzieciństwie pójście tam, gdzie jeszcze się nie było, nawet jeśli owo miejsce znajdowało się blisko domu. To wszystko tu jest, a jednocześnie przemija, prowadząc nas coraz bliżej ku nieuchronnie nadciągającemu końcu – końcu dzieciństwa, ale i życia w ogóle. Brutalna szczerość tego wszystkiego, w połączeniu z lekkim stylem i ilustracjami rodem z opowieści dla dzieci tworzy intrygująca mieszankę, która dostarcza emocji, ale też i porusza na poziomie intelektualnym. Po prostu wspaniała lektura, dlatego też polecam ją gorąco Waszej uwadze.

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/07/20/lato-tove-jansson/

Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2013-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Do zdobycia,
Po raz kolejny nie zawiodłam się na autorce. Przedziwna, cudna opowieść o nietuzinkowych relacjach babki z wnuczką. W tle lato na wyspie. Kwitnienie, odkrywanie, umieranie. Wnuczki lęk przed życiem, babki lęk przed śmiercią, niezgoda na starość. Klimat fantastyczny. I sama nie wiem, czy to literatura dziecięca, choć z bibliotecznego działu literatury dziecięcej i młodzieżowej wyciągnęłam.

Książka z kategorii tych, które jeżeli ma się już w ręce, trzeba przeczytać!

Już od dłuższego czasu noszę się z zamiarem nadrobienia cyklu o Muminkach, ale jakoś ciągle mi nie po drodze... I tak w piątek, przeglądając półki w mojej bibliotece, natknęłam się na "Lato". Przeczytałam pierwszy rozdział i przepadłam!

Ta książka to zbiór pięknych i spójnych opowiadań, kręcących się wokół rozmów o życiu i śmierci, toczących się między kilkuletnią Sofią i jej ponad 80-letnią babcią. Obie mają silne i wybuchowe charaktery, często się nie zgadzają ze sobą, kłócą, ale jednocześnie bezgranicznie o siebie dbają. Niesamowicie wzruszyła mnie ich relacja.

Książka jest napisana przepięknym, obrazowym i niezwykle plastycznym językiem. Każdy opis przyrody pokazuje jak wielkim szacunkiem cieszy się na tej wysepce natura.

Piękna, po prostu piękna książka. Często żałuję, że pierwsze wrażenie można mieć tylko raz. I dlatego pewnie nigdy więcej już nie wrócę do tej książki, ale jestem pewna, że zapamiętam ją na długo.

„Lato” Tove Jannson to książka niezwykła. To zbiór pozornie prostych i łatwych opowiadań o sześcioletniej Sophii, która wraz z babcią spędza czas na maleńkiej, fińskiej wysepce. Razem przeżywają niezapomniane przygody, tęsknoty, smutki i radości, pierwsze zmartwienia, lęk przed śmiercią...

Nie jestem w stanie mówić o tych opowiadaniach.

Nadal jestem pod ogromnym wrażeniem i „pieję” z zachwytu nad tym, co stworzyła Jansson. Te krótkie opowiadania mają w sobie wszystko to, co kocham. Klimat maleńkiej wysepki, powolnej, leniwej atmosfery, w tle morze i roślinność żyjąca własnym życiem. A wszystko to owiane delikatną mgiełką tęsknoty i samotności oraz szczęścia, jakie daje odkrywanie i życie. Ujęła mnie metaforyczność tych krótkich form. Można je czytać na wiele sposobów i pewnie każdy z nas odczyta niektóre opowiadania inaczej.

Nie spotkałam się jeszcze z taką lekturą. Nigdy nie trafiłam na podobny klimat i podobny styl pisania.

To jest maleńkie arcydzieło, które będę polecać każdemu.

Avatar użytkownika - katibe
katibe