Lekkomyślny umysł. Intelektualiści w polityce

Dwudziesty wiek to w dziejach Europy epoka najokrutniejszych tyranii. To również okres, w którym na niespotykaną dotąd skalę najwybitniejsi intelektualiści angażowali się w ich obronę i moralne usprawiedliwienie.
Bohaterowie „Lekkomyślnego umysłu̶: Martin Heidegger, Hannah Arendt, Karl Jaspers, Carl Schmitt, Walter Benjamin, Alexandre KojÝve, Michel Foucault i Jacques Derrida, to wybitni przedstawiciele wudziestowiecznej filozofii. Lilla przedstawia skomplikowany splot łączący ich życie i myśl z polityką. Zwięzłe, nakreślone w żywych barwach sylwetki ukazują odmienne postawy, które te znakomite umysły zajmowały wobec politycznych wyzwań epoki, sprzeciwiając się okrucieństwu albo dając się zwieść urokowi tyranii.
Wzorem dla przedsięwzięcia polegającego na śledzeniu paradoksalnych losów dwudziestowiecznych intelektualistów, których polityczne zaangażowanie doprowadziło do niebezpiecznego flirtu z tyranią, jest „Zniewolony umysł”. Mark Lilla, podobnie jak Czesław Miłosz, próbuje rozwiązać zagadkę tej fascynacji, tak żywej w europejskiej kulturze ufundowanej na greckim racjonalizmie. Odwołanie do tradycji antycznej pozwala dostrzec, że romans rozumu i okrucieństwa, filozofii i tyranii to nic zgoła nowego. Przykład Platona jest najbardziej wymowny. I właśnie u tego filozofa, który uległ tej samej słabości, co bohaterowie „Lekkomyślnego umysłu”, Lilla odnajduje odpowiedź na pytanie, skąd wzięło się owo chorobliwe zauroczenie.

Informacje dodatkowe o Lekkomyślny umysł. Intelektualiści w polityce:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: 83-7469-305-3

Kup książkę Lekkomyślny umysł. Intelektualiści w polityce

Lekkomyślny umysł. Intelektualiści w polityce - opinie o książce

Bardzo chętnie przeczytam ta książkę przy najbliższej okazji
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba
Przeczytane:2011-10-21, Przeczytałam,
Bezsilny Bóg. Religia, polityka i nowoczesny Zachód
Mark Lilla0
Okładka ksiązki - Bezsilny Bóg. Religia, polityka i nowoczesny Zachód

Ta książka rozczaruje tych, którzy: ? unikają trudnych pytań albo szukają łatwych odpowiedzi, ? teologię polityczną sprowadzają do postulatu zwiększenia...