Lektor

Arcydzieło tłumaczone na 52 języki. 5 nominacji do Oscara dla filmu!

Pamiętna ekranizacja S. Daldry'ego - Kate Winslet, David Kross i Ralph Fiennes w rolach głównych

Pięć nominacji do Oscara i statuetka, a także Złoty Glob i nagroda Bafty dla Kate Winslet, odtwórczyni Hanny

Piętnastoletni Michael Berg poznaje piękną dojrzałą kobietę, w której zakochuje się bez pamięci. Rodzi się między nimi namiętny romans, ale i czuła bliskość, gdy chłopak czyta Hannie na głos książki. Po jakimś czasie Hanna jednak znika niespodziewanie, bez śladu. Już jako student prawa Michael spotyka ją przypadkowo na procesie strażniczek w obozie koncentracyjnym - na ławie oskarżonych. Poznaje mroczną przeszłość ukochanej, ale zaczyna też rozumieć, że Hanna skrywa znacznie dla niej boleśniejszą tajemnicę...

Powieść o niezbywalnym prawie człowieka do wolności i godności, o konsekwencjach trudnych wyborów, o etyce w świetle sprawiedliwości - a wszystko to osnute na kanwie żarliwego, burzliwego uczucia.

Informacje dodatkowe o Lektor:

Lektor - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-05-29, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
BEZ ZŁUDZEŃ Jeśli podobnie jak ja, najpierw widzieliście filmową adaptację ,,Lektora", lepiej o niej zapomnijcie. Choć film był całkiem udany, do pięt nie dorasta swojemu literackiemu pierwowzorowi, który najlepiej jest przyjmować z czystym umysłem. Dzieło Bernharda Schlinka bowiem to zachwycająca powieść o miłości mylonej z pragnieniem, odpowiedzialności, uległości i moralnych dylematach, mających wpływ na cale nasze życie. A także uderzająca realizmem analiza męskiego pożądania, podana pięknym, choć bardzo oszczędnym stylem. Kiedy piętnastoletni Michael Berg zapada na żółtaczkę, nie wie jeszcze jak bardzo choroba odmieni jego życie. Poznana przypadkiem kobieta imieniem Hanna, która udziela mu pomocy, staje się dla chłopaka obiektem seksualnej obsesji. Mimo bardzo dużej różnicy wieku, wkrótce oboje zostają kochankami. Ich namiętna, choć bardzo przy tym kompulsywna relacja powoli się rozwija, kształtują się pewne rytuały, jak wspólne kąpiele czy czytanie Hannie książek, Michael uczy się seksu, miłości, kobiet... Aż pewnego dnia jego kochanka znika bez wieści. Sześć lat później Michael, już student prawa, wraz z kolegami obserwuje procesy za zbrodnie wojenne. Pewnego dnia wśród sądzonych strażniczek z obozu koncentracyjnego rozpoznaje Hannę. Im więcej dowiaduje się o jej mrocznej przeszłości, tym bardziej sprzeczne uczucia zaczynają nim targać. Jakie będą moralne konsekwencje jego dawnego związku z tą kobietą? Chociaż ,,Lektor" to powieść bardzo mocno skupiona na seksualnej stronie życia głównego bohatera (a przynajmniej jej pierwsza część), nijak nie można powiedzieć, że to jest to literatura erotyczna. Schlink stworzył bowiem dzieło wielkie, absolutnie zachwycające psychologią, głębią i literackim pięknem. Jednocześnie historia Michaela stawia przed czytelnikiem niezwykle ciężkie wyzwanie zajęcia stanowiska wobec opisywanych wydarzeń. Autor odziera i nas, i bohatera z wszelkich złudzeń. Bestię też można kochać, bestii można pragnąć, można się nauczyć od niej czegoś pięknego. Bestia także może się zmienić - ale czy aby na pewno? I co z nami samymi, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, kogo los postawił przed nami? Co z wybaczeniem, kiedy czyn popełniony jest dla nas całkowicie niezrozumiałym okrucieństwem? Co ze zrozumieniem i akceptacją? Tragedia przyćmiewa wszystkie dobre chwile, dobre strony, ale przecież one istniały - i to właśnie boli najbardziej. Przy okazji ,,Lektor" to także genialne studium męskiej (młodzieńczej, ale też i na swój sposób dojrzałej) seksualności. Schlink, z podobnym mistrzostwem co Philip Roth czy John Irving, rozbiera na czynniki pierwsze porządnie, miłość z nim myloną, miłość rodzącą się pod jego wpływem i wszelkie związane z tym uczucia i aspekty. Robi to w sposób oszczędny w słowa, skromny, delikatny i łagodny, ale w punkt trafiony. Ujmujący i zachwycający, jak cała ta powieść. Dlatego też jeśli nie mieliście jeszcze okazji jej poznać, nadróbcie jak najszybciej ten błąd. Warto pod każdym względem. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/05/29/lektor-bernhard-schlink/
Avatar użytkownika - ola0034
ola0034
Przeczytane:2017-05-02, Ocena: 4, Przeczytałem,
Pewnego dnia,chłopak imieniem Michael zachorował.Z pomocą przyszła mu przypadkowa kobieta.Tak zaczęła się znajomość z Hanną Schmitz,starszą od niego o dwadzieścia lat.Jej uroda i kobiecość sprawiały,że Michael chciał coraz częściej odwiedzać kobietę.Zakochał się w niej bezgranicznie.Brał z nią kąpiel,czytał jej i stał się jej lektorem.. Hanna była osobą twardą i bardzo tajemniczą.Nagle zniknęła..Po kilku latach,los przypadkowo ich ze sobą łączy.Spotykają się na sali sądowej-Michael jako student prawa,obecny na rozprawie dotyczącej obozów koncentracyjnych,a Hanna-oskarżona aufzejerka. Narrator opowiadając historię,oddaje się wspomnieniom.Przypomina sobie wszystko-jej gesty,zapach i wypowiadane słowa. "Lektor" jest napisany łatwym językiem i książkę czyta się bardzo szybko.Rozdziały są krótkie.Podczas czytania pierwszej połowy tej powieści,dzieje się praktycznie cały czas to samo.Natomiast w drugiej połowie,akcja rozgrywa się szybciej. Bernhard Schlink porusza trudny temat Holocaustu i pokazuje obraz powojennego pokolenia Niemców.Sama powieść jest pełna filozoficznych przemyśleń. Lektor to książka oryginalna,pozostaje na długo w pamięci.Odkrywa,że miłość w życiu człowieka jest związana z bólem i cierpieniem. Powieść wywarła na mnie duże wrażenie i nie mogę o niej przestać myśleć.Jednak nie podobało mi się to,że autor nie rozwinął bardziej tej książki.Opisy były dla mnie takie nijakie i było ich zdecydowanie za mało,co można zauważyć po objętości książki. Bohaterowie są ciekawie skonstruowani,szczególnie Hanna,która jest niezwykle ciekawą i tajemniczą postacią.Końcówka złamała mi serce,skłoniła mnie do refleksji.Po skończeniu jej czułam taką pustkę w środku,zostało tyle pytań bez odpowiedzi.Poruszyła mnie niezwykle i zostanie ze mną na długo.
Hanna i Michael to niezwykła para. Ich historia szokuje człowieka i wali pięścią prosto w serce. To nie opowieść o miłości trudnej i niebanalnej, ale także rozrachunek ze zbrodniami hitlerowskimi. Smutna, nostalgiczna, mocna i bardzo piękna.
Czego można się wyrzec, by chronić swój sekret? Czy strach przed kompromitacją może odebrać wolność? "Lektor" to powieść osadzona w powojennych Niemczech. Ukazuje siłę gwałtownej miłości i tęsknoty. Stawia jednego z bohaterów książki między uczuciem potępienia a miłością do starszej od niego kobiety. Powieść ukazuje także próbę odkupienia swych win. Lektor to pięknie napisana książka, która zawiera w sobie mnóstwo przemyśleń. Warto przeczytać!
Książkę, a w zasadzie audiobooka podsunęłam mi mama. I nie żałuję. Na prawdę wzruszająca historia.... miłości? więzi? Po prostu o ludziach i tym co siedzi im w głowach.... I o lektorze, który dodawał ukochanej kobiecie nadziei, dzięki czytaniu.
Mroczne czasy, mroczne strony życia bohaterów. Dużo emocji, wiele problemów do przemyślenia. Książka, której treść może budzić różne emocje, ale na pewno nie jest "letnia"...
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-03-03,
Bardzo ciekawa historia, która powoli się rozwija z zaskakującym finałem, który mówi o tym, że braku wiedzy można wstydzić się bardziej niż haniebności popełnianych czynów. Radzę nie czytać opisu książki - odsłaniając niemal wszystko, psuje połowę przyjemności z czytania.
Przyzwyczajona do sensacji znalazłam tak ważne dla mnie elementy zaskoczenia. Losy bohaterów nie pozwalają czytelnikowi na jednoznaczną ocenę zachowań ludzkich. Postaci są kontrowersyjne, ich postępowanie wydaje się być łatwe do oceny, jednak wymaga od czytelnika znajomości wnętrza człowieka, dojrzałości i historii. Zagłębiając się w tę historię można by się doszukać kilku nieścisłości związanych przede wszystkim z funkcjonowaniem prawa, jednak nie są one ważne w obliczu znaczenia moralności i etyki w życiu człowieka. Bez wątpienia nie da się zapomnieć o tej książce.
Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2021-08-22, Ocena: 4, Przeczytałam,

Michael natoletni chlopak zakochuje sie z wzajemnoscia w dojrzalej kobiecie imieniem Hannah. Wywiazuje sie miedzy nimi plomienny romans ,ktory konczy sie tak samo szybko jak sie zaczal. Po kilku latach Michael juz jako dorosly mezczyzna spotyka Hannah w sadzie.On student prawa ona jako oskarzona. Cala historia wpleciona jest w rozliczanie grzechow przeszlosci Niemcom winnym smierci Żydów. Ciekawa ksiazka .Historia wojny polaczona z lekkim romansem .

Avatar użytkownika - rozczytana
rozczytana
Przeczytane:2019-04-29, Ocena: 5, Przeczytałem,

Piętnastoletni Michael Berg poznaje piękną, starszą od niego o dwadzieścia lat kobietę, która kradnie jego serce. Rodzi się między nimi wielkie uczucie, ale i szczera przyjaźń. Michael czyta kobiecie książki, udają się razem na wycieczkę rowerową,. Za namową Hanny, chłopiec nadrabia zaległości w szkole. Pewnego dnia Hanna Schmitz niespodziewanie znika. Mimo usilnych starań Berga, nie udaje mu się odnaleźć ukochanej.

Kilka lat później Michael spotyka Hannę na rozprawie sądowej. On jest studentem prawa, ona oskarżoną w procesie aufzejerką z różnych obozów koncentracyjnych. Mężczyźnie nie udało się wymazać z pamięci pierwszego związku. Odzywają w nim wspomnienia, widzi Hannę z czasów, gdy oboje byli szczęśliwi. Czy to jednak wystarczy by zatuszować krzywdę, jaką wyrządziła więźniarkom? Czy Michaelowi uda się dowieść niewinności dawnej kochanki?

Książka napisana jest oszczędnym, ale harmonijnym językiem. Nie należy jednak do łatwych i przyjemnych. Bernhard Schlink zadaje kłopotliwe pytania, skłania czytelnika do refleksji. W umiejętny, oszczędny w słowa sposób porusza bardzo istotne tematy, od kontrowersyjnego związku z nieletnim do granic moralności

Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:2010-01-01, Ocena: 4, Przeczytałam,

Historia miłości w czasach po drugiej wojnie światowej. Czasach trudnych dla wielu osób. Szczególnie dla tych, którzy brali czynny udział w tej wojnie (po tej złej stronie).
Mamy tu historię nastoletniego chłopca i pięknej (tajemniczej) kobiety, których losy nieoczekiwanie się ze sobą splatają. Połączy ich uczucie, które jest błahostką, przelotnym romansem - przynajmniej takie wrażenie czytelnik odczuwa na początku, ale czy rzeczywiście to tylko przelotny romans? O tym każdy powinien przekonać się sam z lektury tej książki.
Ta pozycja nie należy z pewnością do tych, które czyta się szybko i łatwo. Tej książki nawet nie należy czytać szybko. Trzeba ją smakować i "dawkować" sobie powoli, w skupieniu by po skończeniu poddać rozważeniu. Polecam choć przyznaję, że niektóre fragmenty mogą nużyć.

Avatar użytkownika - amrr
amrr
Przeczytane:2020-08-18, Przeczytałam,
Bernhard Schlink0
Okładka ksiązki - Olga

Najnowsza powieść autora bestsellerowego Lektora. Kobieta, która walczy, i mężczyzna, który marzy. Życie między rzeczywistością, tęsknotą...

Lektor
Bernhard Schlink0
Okładka ksiązki - Lektor

Hanna jest piękna, pociągająca i znacznie starsza od piętnastoletniego Michaela, który zakochuje się w niej bez pamięci. Chłopak zaczyna bywać w...