Lepszy byłby martwy

Z paryskiego hotelu znika sześcioletnia Amerykanka, przebywająca z rodzicami na wakacjach we Francji. Szybko okazuje się, że w tle tajemniczego porwania trzeba brać pod uwagę nie tylko podziemie przemysłu pornograficznego czy ewentualne żądania finansowe, ale również motywy polityczne oraz korzyści technologiczne dla terrorystów. Mijają jednak kolejne godziny, a nikt nie wysuwa żadnych żądań. Dziewczynka przepadła jak kamień. Mglistymi tropami podąża za nią kontrowersyjny amerykański detektyw, obecny akurat w Paryżu. Śledztwo zaprowadzi go z Francji przez Niemcy do Polski i dalej na wschód, a jednocześnie w głąb jego własnej mrocznej historii rodzinnej. Sprzymierzy się z młodą polską prawniczką, a narazi między innymi mafiozom z Pruszkowa – ale nie jest jasne, czy to wszystko wystarczy, by wygrać z czasem i niejasnymi motywami zleceniodawców zbrodni. Książka napisana jak film akcji. Wydarzenia i komplikacje piętrzą się w zawrotnym tempie, tak że brakuje czasem nawet chwili na oddech.

Informacje dodatkowe o Lepszy byłby martwy:

Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2013-10-14
ISBN: 978-83-7229-346-6

Kup książkę Lepszy byłby martwy

Lepszy byłby martwy - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Simon Fisk to były pracownik agencji federalnej US Marshals Service. Obecnie pomaga odzyskiwać dzieci, które zostały porwane przez rodziców w separacji, którym odebrano prawa rodzicielskie. Detektyw ma jedną zasadę: nie podejmuje się prowadzenia spraw dziwnych przypadków porwań. Nadal nawiedzają go koszmary wywołane uprowadzeniem własnej córki 10 lat temu, która nie została odnaleziona do dnia dzisiejszego i późniejszym samobójstwem żony.
Jednak gdy 6-letnia Lindsay Sorkin znika z pokoju w hotelowego w Paryżu francuska policja stawia naszemu bohaterowi ultimatum: może spędzić rok w więzieniu za nie do końca legalne działania podczas prowadzonej ostatnio sprawy lub może rozpocząć współpracę z nimi, aby odnaleźć Lindsay. Więc Simon przystaje na ich propozycje nie do odrzucenia i od tego momentu próbuje rozwikłać zagadkę jej zniknięcia. Podążanie według poszlak prowadzi go przez cały kontynent, poprzez bogate kluby i podejrzane miejsca w przerażającym świecie międzynarodowych intryg... Jaki jest powód porwania Lindsay? Kto i dlaczego ją uprowadził?
Jego śledztwo zabierze nas w podróż z Paryża do Niemiec, Polski, Ukrainy, Białorusi i Rosji. Będzie musiał ścigać się z czasem, aby uratować dziecko, zanim będzie za późno. W trakcie śledztwa nasz bohater szybko się nauczy, że nie wszystkim można ufać. Na swojej drodze spotka złodziei, gangsterów, skorumpowanych prawników i policjantów.
Simon to bardzo rozbudowana postać. Jego ból i żal po stracie córki i późniejszym samobójstwie żony są namacalne. Bohater jest nad wyraz moralny, niweluje nieuzasadnioną przemoc i śmierć do minimum. Jest bardzo wrażliwym człowiekiem. Jego jasność umysłu i procesów myślowych jest zdumiewająca. To skupiony, zdyscyplinowany, systematyczny, dokładny i skrupulatny mężczyzna. Jak orzeł dostrzega najdrobniejsze szczegóły, a jego logika sprawia, że łączy fakty z niezwykłą precyzją.
Autor stworzył wyjątkowo skomplikowaną fabułę z szybkimi zwrotami akcji. Corleone rozumie jak mieszać składniki aby uzyskać udany thiller. Umiejętnie wplótł w fabułę tematy trudne. Pisarz posiada ogromną wiedzę na tematy, które porusza. Nie boi się szczerości. Momentami jest nawet dowcipny.
Utwór jest pełen tajemnic, bardzo wciągający. Trzyma czytelnika w napięciu do końca. A na końcu zaskakuje niespodziewanym zakończeniem. Zdecydowanie polecam tą książkę każdemu, kto lubi podnoszącą ciśnienie lekturę.

Avatar użytkownika - aleksa6
aleksa6
Przeczytane:2016-12-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Powieść sensacyjna utkana z niezwykłą wrażliwością. Dotyka tak trudnych tematów, że rozstrzygnięcie wyciska łzy z czytelnika. Wtapiasz się w całą fabułę i nawet nie myślisz, że coś jeszcze gorszego może się zdarzyć. Pędzisz kartka za kartką, aby tylko poznać ostatnią stronę. Zaskakująca fabuła, która przenosi nas w kilka światów. Paryski hotel zostaje owiany dramatyczną historią. Sześcioletnia dziewczynka zostaje porwana. Za jej tropem zaczyna podążać kontrowersyjny detektyw. Walka z czasem okazuje się niezwykle trudna. Nie tylko czas staje na drodze Amerykanina. W pewnej chwili odkrywa, że to nie żądania finansowe, motywy polityczne czy przemysł pornograficzny stoi za porwaniem małej Lindasy, ale bezradność zawładnięta chęcią poświęcenia.
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-06-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Simon Fisk to facet około czterdziestki, wdowiec, którego żona popełniła samobójstwo po zaginięciu ich sześcioletniej córeczki. Pomimo tego, iż Simon pracował dla agencji rządowej, nie udało się znaleźć żadnego śladu po jego małej dziewczynce. To zdarzenie zmieniło jego życie. Mężczyzna zrezygnował z pracy dla rządu na rzecz rodziców poszukujących swoich porwanych dzieci. Stał się specjalistą w odzyskiwaniu dzieci porwanych przez rodzica pozbawionego praw rodzicielskich. Jego metody oscylują niejednokrotnie na granicy prawa a podejmowane ryzyko wielokrotnie doprowadziło na granice śmierci. Fisk to bohater ze wszech miar pozytywny, wzbudzający sympatię swoją wrażliwością i zaangażowaniem w pracę. "Lepszy byłby martwy" to opowieść o poszukiwaniu sześcioletniej amerykańskiej dziewczynki, która została uprowadzona z pokoju hotelowego we Francji. Fisk, przymuszony niejako przez francuską policję do zaangażowania się w sprawę, zostaje rzucony na głęboką wodę. Jego pogoń za porywaczami zacznie się w Paryżu a zakończy w Rosji. W międzyczasie namiesza w Berlinie, w Warszawie dołączy do niego pewna pani adwokat, by wraz z nim pojechać na Ukrainę i Białoruś. Jak można się domyślić, fabuła jest dość przewidywalna. Nie zmienia to jednak faktu, że książkę czyta się bardzo dobrze a to głównie za sprawą bohaterów i szybkiej, wartkiej akcji. Pierwsza część powieści, moim zdaniem, jest lepsza. W drugiej akcja wprawdzie nadal się toczy dość szybko, brakuje jej jednak rozmachu i elementów zaskoczenia. Co mnie drażniło, to fakt, że Simon praktycznie pozbawiony jakichkolwiek wskazówek, bardzo łatwo wpada na kolejne tropy. Mało wiarygodne. Niemniej był to chyba jedyny zarzut, jaki miałam względem tej powieści. Nastawiłam się na dobrą, męską rozrywkę w iście hollywoodzkim stylu i ją dostałam. Bonusem było także umieszczenie części akcji w Polsce, wmieszanie w nią pruszkowskiej mafii a partnerką Fiska uczynienie polskiej adwokatki. Książka napisana jest fajnym stylem, wciąga od samego początku i gna aż do końca. Simon jest sympatyczny, stroniący od przemocy, choć jednocześnie nie może bez niej brnąć do przodu, dlatego też nie obyło się bez kilku trupów. Mamy też skorumpowaną policję, bezwzględną mafię, bogatych sponsorów, polityczne matactwa. "Lepszy byłby martwy" to połączenie thrillera, kryminału i sensacji, co daje bardzo dobry efekt, jeśli tylko czytelnik nastawi się na lekturę typowo rozrywkową, nie wymagającą wysiłku intelektualnego. W moim wypadku książka spełniła swe zadanie, czyli pozwoliła mi się dobrze bawić, wciągnęła mnie w swój świat i odprężyła.