Ludność Królestwa Polskiego 1864-1914

Witold Pruss — historyk, warsawianista, pedagog i społecznik. Urodził się 2 maja 1943 roku w Warszawie. Zmarł tragicznie 16 czerwca 2005 roku.

W 1961 roku uzyskał świadectwo dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie i rozpoczął studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracę magisterską „Rozwój przemysłowy i urbanistyczny dzielnicy zachodniej Warszawy 1864-1914” obronił w 1967 roku. W tym samym roku został asystentem w Zakładzie Historii Gospodarczej XIX i XX wieku, w Katedrze Ruchów Społecznych IH UW. Przez kilkanaście lat, do 1985 roku, pozostawał sekretarzem naukowym Komisji Historii Przemysłu Komitetu Nauk Historycznych PAN.

W 1974 roku, na podstawie rozprawy „Rozwój przemysłu warszawskiego w latach 1864-1914”, uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Pozostawał cenionym i lubianym nauczycielem akademickim.

Witold Pruss odszedł z Instytutu Historycznego UW w 1986 roku, od tego czasu jego życie zawodowe wypełniła praca w warszawskich liceach, a od 1995 roku regularnie poświęcał czas osobom, które z różnych powodów znalazły się na marginesie życia społecznego.

Książka jest zredagowaną wersją nieobronionej rozprawy habilitacyjnej Witolda Prussa pt. „Ludność Królestwa Polskiego w dobie pouwłaszczeniowej do początków XX w. (zagadnienia dynamiki i struktury)”.

Informacje dodatkowe o Ludność Królestwa Polskiego 1864-1914:

Wydawnictwo: Semper
Data wydania: 2019-02-08
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7507-262-4

Kup książkę Ludność Królestwa Polskiego 1864-1914

Ludność Królestwa Polskiego 1864-1914 - opinie o książce

Witold Pruss 0
Okładka ksiązki - The Population of the Kingdom of Poland, 1864–1914: Statistics and Historical Background

This book is intended as a discussion of certain phenomena from the period of great demographic transformations within a small patch of...