Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Rozwój nauki i technologii w ostatnich latach jeszcze bardziej przyspieszył. Wkrótce świat będzie wyglądał zupełnie inaczej. Nawet człowiek za kilkanaście lat może diametralnie różnić się od tego, kim jest dzisiaj. Ingerencje w DNA roślin, zwierząt i ludzi staną się powszechne. Z jednej strony pozwoli to na eliminację setek śmiertelnych chorób, z drugiej da szansę na ukształtowanie człowieka według naszych oczekiwań. Sztuczna inteligencja gwałtownie się rozwija i przejmuje coraz więcej naszych obowiązków. Świat, w którym nie będziemy musieli pracować, to niedaleka przyszłość, bo specjaliści dążą do tego, aby jak najszybciej stworzyć AI co najmniej równą ludzkiej.

Możemy negować te procesy, ale nie zmieni to faktu, że one już się dzieją. Będziemy więc musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości i przewartościować nasze życie.

Grzegorz Lindenberg opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja. Pokazuje też świat, jaki czeka na nas za rogiem.

To książka, którą musisz przeczytać.

Informacje dodatkowe o Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: Inne

Kup książkę Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy - opinie o książce

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2018-11-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy" to książka, ktora zdecydowanie daje do myślenia. Autor porusza w niej wiele interesujących tematów związanych z dwiemu podstawowymi dziedzinami : genetyką i sztuczną inteligencją. Grzegorz Lindenberg przedstawia nam w skrócie jak długą drogę przebyli naukowcy, aby znaleźć się w miejscu, w którym obecnie się znajdują oraz jak wiele może się jeszcze zmienić w ciągu najbliższych 20-30 lat. Opisywane fakty i prognozy autora łączą się w logiczną całość a obraz świata jaki powstanie zależy tylko i wyłącznie od ludzkiego umysłu.

Pierwsza część książki poświęcona genetyce i jej najnowszym osiągnięciom w zakresie ingerencji w ludzkie DNA pozwoliła mi inaczej spojrzeć na dobrze znane mi już wcześniej tematy. Nie od dziś wiadomo, że rozwój w tej dziedzinie daje szanse na wyeliminowanie wielu chorób i poprawe jakości życia ludzkości. Musimy tylko oddzielić kwestie ingerencji niezbędnej od ingerencji według ludzkiego "widzimisię".

Natomiast druga część dotycząca sztucznej inteligencji zdecydowanie bardziej rozszerzyła moją wiedzę. Korzystając z dobrodziejstw technologii (smartfony, strony do tłumaczeń, portale społecznościowe) nie zawsze zdajemy sobie sprawę w jakim kierunku zmierza dalszy rozwój w dziedzinie sztucznej inteligencji. Już teraz popularne wyszukiwarki internetowe czy portale wyświetlają reklamy na podstawie wcześniej przeglądanych przez nas stron, tak jakby śledziły każdy nasz krok... Dokąd zmierza rozwój technologii ? Czy chęć dążenia do nowych odkryć i rozwoju sztucznej inteligencji nie okażą się zgubne ? Czy rozwój genetyki pozwoli na poprawę jakości życia przyszłych pokoleń ? Czy ludzie zachowają rozsądek i będą korzystać z tych udogodnień "z głową" ? Myślę że przekonamy się o tym już wkrótce!