Luizę pilnie sprzedam

Luizę od zawsze wychowywał Tatuś. Dbał o nią jak mógł i utrzymywał z tego, na czym sam znał się najlepiej - z hazardu i drobnych przekrętów. W dniu jej dwudziestych pierwszych urodzin postanowił wprowadzić córkę w fascynujący świat gier. Niestety, szczęście im nie sprzyja - przegrywają duże pieniądze. W dodatku cudze. Zemsta jest nieunikniona, chyba że zwrócą dług. Najlepszym pomysłem na szybkie zdobycie forsy wydaje im się... oszustwo matrymonialne. Następuje teraz szereg przezabawnych perypetii będących udziałem tytułowej bohaterki, która wcale nie ma zamiaru wpadać w ramiona podstarzałego nuworysza, próbuje więc zdobyć pieniądze w inny, niekoniecznie legalny sposób. Ostrzegamy: nie jest to książka dla miłośników ponurego realizmu!

Informacje dodatkowe o Luizę pilnie sprzedam:

Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2010-06-01

Kup książkę Luizę pilnie sprzedam

Luizę pilnie sprzedam - opinie o książce

Jak już wspominałam wielokrotnie, jestem teraz pochłonięta słuchaniem audiobooków, chociaż bardzo lubię książki papierowe, lecz taka forma czytania a właściwie słuchania książek jest o tyle lepsza, że mogę poznawać literaturę nawet wtedy kiedy nie mam czasu czytać...
A słuchanie lektorki Ewy Abart to już jest w ogóle wyższa szkoła jazdy! Pani Ewa robi to tak rewelacyjnie, ze niektóre książki w jej wykonaniu są o niebo lepsze niż te tradycyjne. Sama tak sprawdziłam dwie pozycje.
Książki pani Danuty Noszczyńskiej to również ostatnio jakieś moje uzależnienie chyba. Nic na to nie poradzę, że je lubię..., chociaż niektóre z nich nie są aż tak  bardzo wysokiej klasy, lecz dają niezłą rozrywkę i poprawiają zły nastrój. "Luizę pilnie sprzedam" to właśnie jedna z takich pozycji. To właściwie bajka dla dorosłych, bo taka historia raczej nie mogłaby się wydarzyć, chociaż różne rzeczy się zdarzają, więc dlaczego nie?

"Tak mi dopomóż Wielki Lord, Święty Spirytus i cały Trójnik."
Właśnie tego typu wstawki serwowane przez autorkę a interpretowane przez lektorkę, powodują wielkie rozbawienie i zdrowy uśmiech na twarzy. Lektura jest lekka i sympatyczna jednocześnie. W sam raz na odstresowanie po ciężkim dniu.
Perypetie Luizy, która wychowywał ojciec są bardzo specyficzne i zabawne. Tatuś nie zajmował się raczej uczciwa pracą, żył z hazardu i różnych drobnych przekrętów. Ojciec postanowił zabrać córkę w jej 21 urodziny do kasyna. Korzystając z nie swoich pieniędzy zaczął uczyć córkę gry. Gdy jednak zbyt bardzo przeholowali przegrywając niemal wszystkie (cudze) pieniądze, tatuś wpadł na pomysł jak się odegrać. Wymyślił matrymonialne oszustwo i chce bogato wydać za mąż swoją jedynaczkę Luizę. Dziewczyna po namyśle stwierdza, ze to genialny wprost pomysł i nie myśląc zbyt długo po prostu się zgadza na to. Właściwie nie ma przecież żadnej innej możliwości uzyskania pieniędzy. A dług trzeba spłacić...
Izydor to z pochodzenia Polak, postanowił po latach wrócić do kraju aby jego dzieci osiedliły się w ojczyźnie. Marzy o tym aby ożenić syna z rodowitą Polką i chce doczekać jeszcze wnucząt. Jego język polski jest tak poprzetykany rozmaitymi zwrotami angielskimi i przekręconymi słowami polskimi, że czasem trudno się nie roześmiać z tego słownego miszmaszu. Tak świetnych i zamierzonych błędów językowych dawno nie widziałam (a właściwie to nie słyszałam, bo przecież słuchałam...)

"Rzecz to haniebna i niewybaczalna, dlatego nie będę dłużej owijał w kądziel."
Książka ta to jakby parodia wielu filmów gangsterskich, trochę bajkowych a częściowo nawet wziętych rodem z Dynastii, bo sam Polonus z Ameryki zachowuje się jak sam Blake Carrington, oczywiście tak z przymrużeniem oka.
Postaci są bardzo dobrze wykreowane, czasem tajemnicze, ale dość ciekawe i dlatego lektura tej opowieści jest bardzo wciągająca.
Mogę powiedzieć, że ten audiobook to bardzo trafny wybór. Polecam wszystkim mającym odrobine chociaż poczucia humoru, bo już na okładce widnieje napis: "Ostrzegamy: nie jest to książka dla miłośników ponurego realizmu!". Dlatego osoby zbyt poważne z pewnością nie uznają tej lektury za interesującą i może nie przypaść im do gustu, ale myślę, że zawsze warto spróbować.

Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2017-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Rewelacyjna książka na poprawę humoru, uśmiech nie opuszczał mnie praktycznie podczas całego czytania.
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2013-06-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Luiza główna bohaterka nie pamięta swojej matki, jest wychowywana tylko przez tatusia- mężczyznę specyficznego, zajmującego się hazardem, nielegalnymi grami, który szuka zarobku łatwego, czyli zarobić a nie przerobić się, aż pewnego dnia wpada w poważne kłopoty, zadziera bowiem z członkiem mafii, który to powierza mu sporą sumę na przechowanie a którą tatuś przegrywa w karty. Kiedy pieniądze trzeba zwrócić, a nie ich skąd wziąć, Luiza z tatusiem wpadają na genialny według nich pomysł mianowicie dług ten ma spłacić przyszły, bogaty małżonek Luizy znaleziony z ogłoszenia w gazecie. Jadąc na spotkanie w ciemno ze swoim przyszłym mężem Luiza wieziona przez podejrzanych koleżków taty wpada na pomysł porwania samej siebie, aby uniknąć małżeństwa a dostać okup który miałby zostać przeznaczony dla mafioza prześladującego tatusia. Prawda że paradoks? Taka jest właśnie ta książka, pełna niespodzianek, zaskoczeń, dużej dawki humoru i szalonych pomysłów bohaterki, których nie zdradzę aby nie psuć lektury. Książkę p. Noszczyńskiej czyta się z przymrożeniem oka, wymyślone sytuacje bawią, bo takie zadanie ma ta lektura, odprężyć i przenieść w nierealny świat, zwariowanych wydarzeń.
Avatar użytkownika - pani_karka
pani_karka
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Znowu zarwana noc, bo znowu nie mogłam odłożyć książki, dopóki jej nie doczytałam do końca. Bawiłam się świetnie, mimo że fabuła jest absolutnie nierealna. A może właśnie dlatego:) Bohaterka jest szalona i cudna, bohaterowie są niezwykłymi indywidualnościami - rewelacja. Lekki styl, kapitalna zabawa językiem (np. robić coś z czystą krwią i zimnym sumieniem). Polecam:)
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-01-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Luiza kończy 21 lat. W dniu urodzin córki Henryk zabiera ją do kasyna. Szczęście im nie dopisuje i przegrywają tam czterysta tysięcy, które należały do Strasznego Mafiozo. Wydaje się, że jedynym wyjściem z sytuacji jest bogate za mąż pójcie Luizy. Pomysł jest bliski realizacji. Jednakże Luiza obmyśla inny plan. I wtedy zaczyna się istny galimatias. Co rusz na jaw wychodzą powiązania rodzinne i wszystkie plany
Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-02, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - babet
babet
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wszystkie życia Heleny P.
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Wszystkie życia Heleny P.

Opowieść inspirowana jest losami polskiej aktorki, którą, jak to się mawia „przerosła kariera”. Helena (imię zmienione) zaczęła wstępować przed...

Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana

W Marianie już od dzieciństwa tkwi głęboko zakorzeniony kompleks: obraz ojca-pijaka, poczciwej, ale niezbyt przedsiębiorczej matki i doświadczanej na...