Recenzja książki: Luizę pilnie sprzedam

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Sięgając po którąkolwiek publikację Danuty Noszczyńskiej, czytelnik może być pewny, że czas poświęcony lekturze nie okaże się zmarnowany. Autorka bowiem w swoich powieściach ukazuje rzeczywistość w krzywym zwierciadle, znacznie uproszczoną, jednak dzięki temu zabawniejszą i łatwiejszą do „strawienia” oraz zaakceptowania. Nie inaczej jest oczywiście w książce „Luizę pilnie sprzedam”, gdzie perypetie i przygody młodej dziewczyny wywołają salwy szczerego śmiechu u wszystkich miłośniczek lekkiej literatury kobiecej.

Luiza ma dwadzieścia kilka lat i wielki problem do rozwiązania. Jej ojciec, zagorzały i zadeklarowany hazardzista, pewnej pięknej i gwiaździstej nocy przegrał znaczną sumę pieniędzy, które – prawdę mówiąc – wcale nie były jego własnością. Aby wyjść cało z opresji, ojciec postanawia wydać Luizę bogato za mąż. Otrzymane pieniądze od zamożnego i leciwego męża pozwoliłyby spłacić wielotysięczny, karciany dług. Plan Luizy i jej ojca wydaje się tym prostszy, że w niedługim czasie udaje się zainteresowanym przydybać odpowiedniego, zasobnego w gotówkę, staruszka. Luiza wyrusza zatem na spotkanie ze swoim narzeczonym, jednak dziwne wydarzenia, których staje się uczestniczką, sprawiają, że pozornie banalne zamążpójście zmienia się w tajemniczą, pełną niedopowiedzeń intrygę.

Styl Danuty Noszczyńskiej sprawia, że trudno wymagać od jej powieści wiarygodnego i szczegółowego odbicia rzeczywistości. Obraz świata, jaki autorka serwuje swoim czytelnikom, jest satyrą na ludzkie wady i niedoskonałości. Noszczyńska w lekki, zabawny i niezwykle przyjemny sposób ukazuje życie prostych ludzi, których celem jest najczęściej osiągnięcie szczęścia przy pomocy odrobiny odwagi i sprytu. 

Fabuła powieści „Luizę pilnie sprzedam” tylko pozornie wydaje się banalna i przewidywalna. Autorka na zaledwie kilku stronach książki potrafi diametralnie zmienić akcję powieści, z prostego, romansowego wątku błyskawicznie przeskoczyć do treści o nacechowaniu kryminalnym. Noszczyńska doskonale łączy w ten sposób różne literackie gatunki, udowadniając tym samym, że w każdym z nich doskonale się odnajduje.

Chyba jedną z najbardziej charakterystycznych cech powieści Danuty Noszczyńskiej są znakomite kreacje bohaterów. Autorka we wszystkich swoich powieściach prezentuje czytelnikowi szeroką gamę ludzkich, nierzadko przerysowanych, charakterów. I tak w książce „Luizę pilnie sprzedam” czytelnik natknie się na postaci skrajnie komiczne, których samo tylko pojawienie się skutkuje niepohamowanym śmiechem. Nie zabraknie jednak także bohaterów nieziemsko poważnych, do bólu wręcz „sztywnych”, którzy – wbrew pozorom – swoim bezbarwnym zachowaniem także wprawią czytelnika w doskonały nastrój.

„Luizę pilnie sprzedam” to książka, po lekturze której trudno nie zachować dobrego humoru. Danuta Noszczyńska w zgrabny sposób serwuje czytelnikom historię zwyczajnej dziewczyny, do której szeroko uśmiecha się los. Błyskawiczne zwroty akcji, napięcie, które autorka utrzymuje do ostatniej strony powieści oraz nieoczekiwane zakończenie sprawiają, że do publikacji Danuty Noszczyńskiej chce się wielokrotnie wracać i zatapiać w nierealistycznej, wręcz baśniowej rzeczywistości. Książka Noszczyńskiej to doskonała pozycja, która z pewnością dostarczy solidną i długotrwałą dawkę optymizmu, zwłaszcza w okresie jesiennej chandry. 

Tagi: Luizę pilnie sprzedam, Luizę pilnie sprzedam recenzja, Luizę pilnie sprzedam książka, Danuta Noszczyńska Luizę pilnie sprzedam, Danuta Noszczyńska recenzja, Danuta Noszczyńska książka, Danuta Noszczyńska

Kup książkę Luizę pilnie sprzedam

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Luizę pilnie sprzedam
Książka
Luizę pilnie sprzedam
Danuta Noszczyńska
Inne książki autora
Wszystkie życia Heleny P
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Wszystkie życia Heleny P

Opowieść inspirowana jest losami polskiej aktorki, którą, jak to się mawia ,,przerosła kariera". Helena (imię zmienione) zaczęła wstępować przed kamerą...

Dopóki śmierć nas nie połączy
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Dopóki śmierć nas nie połączy

Czy można przełamać klątwę dzieciństwa? Małgorzata wyprowadza się z rodzinnej wsi do dużego miasta, gdzie ciężko pracuje, by zostać ,,kimś". Jest dziewczyną...

Recenzje miesiąca
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje