Luizę pilnie sprzedam

Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2010-06-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788362405015
Liczba stron: 320
Dodał/a recenzje: Magdalena Galiczek-Krempa

Ocena: 5 (7 głosów)

Sięgając po którąkolwiek publikację Danuty Noszczyńskiej, czytelnik może być pewny, że czas poświęcony lekturze nie okaże się zmarnowany. Autorka bowiem w swoich powieściach ukazuje rzeczywistość w krzywym zwierciadle, znacznie uproszczoną, jednak dzięki temu zabawniejszą i łatwiejszą do „strawienia” oraz zaakceptowania. Nie inaczej jest oczywiście w książce „Luizę pilnie sprzedam”, gdzie perypetie i przygody młodej dziewczyny wywołają salwy szczerego śmiechu u wszystkich miłośniczek lekkiej literatury kobiecej.

Luiza ma dwadzieścia kilka lat i wielki problem do rozwiązania. Jej ojciec, zagorzały i zadeklarowany hazardzista, pewnej pięknej i gwiaździstej nocy przegrał znaczną sumę pieniędzy, które – prawdę mówiąc – wcale nie były jego własnością. Aby wyjść cało z opresji, ojciec postanawia wydać Luizę bogato za mąż. Otrzymane pieniądze od zamożnego i leciwego męża pozwoliłyby spłacić wielotysięczny, karciany dług. Plan Luizy i jej ojca wydaje się tym prostszy, że w niedługim czasie udaje się zainteresowanym przydybać odpowiedniego, zasobnego w gotówkę, staruszka. Luiza wyrusza zatem na spotkanie ze swoim narzeczonym, jednak dziwne wydarzenia, których staje się uczestniczką, sprawiają, że pozornie banalne zamążpójście zmienia się w tajemniczą, pełną niedopowiedzeń intrygę.

Styl Danuty Noszczyńskiej sprawia, że trudno wymagać od jej powieści wiarygodnego i szczegółowego odbicia rzeczywistości. Obraz świata, jaki autorka serwuje swoim czytelnikom, jest satyrą na ludzkie wady i niedoskonałości. Noszczyńska w lekki, zabawny i niezwykle przyjemny sposób ukazuje życie prostych ludzi, których celem jest najczęściej osiągnięcie szczęścia przy pomocy odrobiny odwagi i sprytu. 

Fabuła powieści „Luizę pilnie sprzedam” tylko pozornie wydaje się banalna i przewidywalna. Autorka na zaledwie kilku stronach książki potrafi diametralnie zmienić akcję powieści, z prostego, romansowego wątku błyskawicznie przeskoczyć do treści o nacechowaniu kryminalnym. Noszczyńska doskonale łączy w ten sposób różne literackie gatunki, udowadniając tym samym, że w każdym z nich doskonale się odnajduje.

Chyba jedną z najbardziej charakterystycznych cech powieści Danuty Noszczyńskiej są znakomite kreacje bohaterów. Autorka we wszystkich swoich powieściach prezentuje czytelnikowi szeroką gamę ludzkich, nierzadko przerysowanych, charakterów. I tak w książce „Luizę pilnie sprzedam” czytelnik natknie się na postaci skrajnie komiczne, których samo tylko pojawienie się skutkuje niepohamowanym śmiechem. Nie zabraknie jednak także bohaterów nieziemsko poważnych, do bólu wręcz „sztywnych”, którzy – wbrew pozorom – swoim bezbarwnym zachowaniem także wprawią czytelnika w doskonały nastrój.

„Luizę pilnie sprzedam” to książka, po lekturze której trudno nie zachować dobrego humoru. Danuta Noszczyńska w zgrabny sposób serwuje czytelnikom historię zwyczajnej dziewczyny, do której szeroko uśmiecha się los. Błyskawiczne zwroty akcji, napięcie, które autorka utrzymuje do ostatniej strony powieści oraz nieoczekiwane zakończenie sprawiają, że do publikacji Danuty Noszczyńskiej chce się wielokrotnie wracać i zatapiać w nierealistycznej, wręcz baśniowej rzeczywistości. Książka Noszczyńskiej to doskonała pozycja, która z pewnością dostarczy solidną i długotrwałą dawkę optymizmu, zwłaszcza w okresie jesiennej chandry. 

Kup książkę Luizę pilnie sprzedam

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Luizę pilnie sprzedam
Inne książki autora
Blondynka moralnego niepokoju
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Blondynka moralnego niepokoju

Edwina, tytułowa blondynka, jest owocem krótkiego, miłosnego porywu zapyziałej dewotki i cynicznego ateisty - karierowicza. Jak sama mówi, „formowała...

Pod dwiema kosami czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Pod dwiema kosami czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana

W Marianie już od dzieciństwa tkwi głęboko zakorzeniony kompleks: obraz ojca-pijaka,  poczciwej, ale niezbyt przedsiębiorczej matki i doświadczanej...

Recenzje miesiąca
Dom bez klamek
Jędrzej Pasierski
Okładka książki - Dom bez klamek
Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
wybór Małgorzata Kotwica
Okładka książki - Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
Ognisty krzyż
Diana Gabaldon
Okładka książki - Ognisty krzyż
Pieśń odkupienia
Lynn Austin
Okładka książki - Pieśń odkupienia
Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Rachel Renee Russell
Okładka książki - Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy