Luizę pilnie sprzedam

Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2010-06-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788362405015
Liczba stron: 320

Ocena: 5 (7 głosów)

Recenzja: Luizę pilnie sprzedam

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Sięgając po którąkolwiek publikację Danuty Noszczyńskiej, czytelnik może być pewny, że czas poświęcony lekturze nie okaże się zmarnowany. Autorka bowiem w swoich powieściach ukazuje rzeczywistość w krzywym zwierciadle, znacznie uproszczoną, jednak dzięki temu zabawniejszą i łatwiejszą do „strawienia” oraz zaakceptowania. Nie inaczej jest oczywiście w książce „Luizę pilnie sprzedam”, gdzie perypetie i przygody młodej dziewczyny wywołają salwy szczerego śmiechu u wszystkich miłośniczek lekkiej literatury kobiecej.

Luiza ma dwadzieścia kilka lat i wielki problem do rozwiązania. Jej ojciec, zagorzały i zadeklarowany hazardzista, pewnej pięknej i gwiaździstej nocy przegrał znaczną sumę pieniędzy, które – prawdę mówiąc – wcale nie były jego własnością. Aby wyjść cało z opresji, ojciec postanawia wydać Luizę bogato za mąż. Otrzymane pieniądze od zamożnego i leciwego męża pozwoliłyby spłacić wielotysięczny, karciany dług. Plan Luizy i jej ojca wydaje się tym prostszy, że w niedługim czasie udaje się zainteresowanym przydybać odpowiedniego, zasobnego w gotówkę, staruszka. Luiza wyrusza zatem na spotkanie ze swoim narzeczonym, jednak dziwne wydarzenia, których staje się uczestniczką, sprawiają, że pozornie banalne zamążpójście zmienia się w tajemniczą, pełną niedopowiedzeń intrygę.

Styl Danuty Noszczyńskiej sprawia, że trudno wymagać od jej powieści wiarygodnego i szczegółowego odbicia rzeczywistości. Obraz świata, jaki autorka serwuje swoim czytelnikom, jest satyrą na ludzkie wady i niedoskonałości. Noszczyńska w lekki, zabawny i niezwykle przyjemny sposób ukazuje życie prostych ludzi, których celem jest najczęściej osiągnięcie szczęścia przy pomocy odrobiny odwagi i sprytu. 

Fabuła powieści „Luizę pilnie sprzedam” tylko pozornie wydaje się banalna i przewidywalna. Autorka na zaledwie kilku stronach książki potrafi diametralnie zmienić akcję powieści, z prostego, romansowego wątku błyskawicznie przeskoczyć do treści o nacechowaniu kryminalnym. Noszczyńska doskonale łączy w ten sposób różne literackie gatunki, udowadniając tym samym, że w każdym z nich doskonale się odnajduje.

Chyba jedną z najbardziej charakterystycznych cech powieści Danuty Noszczyńskiej są znakomite kreacje bohaterów. Autorka we wszystkich swoich powieściach prezentuje czytelnikowi szeroką gamę ludzkich, nierzadko przerysowanych, charakterów. I tak w książce „Luizę pilnie sprzedam” czytelnik natknie się na postaci skrajnie komiczne, których samo tylko pojawienie się skutkuje niepohamowanym śmiechem. Nie zabraknie jednak także bohaterów nieziemsko poważnych, do bólu wręcz „sztywnych”, którzy – wbrew pozorom – swoim bezbarwnym zachowaniem także wprawią czytelnika w doskonały nastrój.

„Luizę pilnie sprzedam” to książka, po lekturze której trudno nie zachować dobrego humoru. Danuta Noszczyńska w zgrabny sposób serwuje czytelnikom historię zwyczajnej dziewczyny, do której szeroko uśmiecha się los. Błyskawiczne zwroty akcji, napięcie, które autorka utrzymuje do ostatniej strony powieści oraz nieoczekiwane zakończenie sprawiają, że do publikacji Danuty Noszczyńskiej chce się wielokrotnie wracać i zatapiać w nierealistycznej, wręcz baśniowej rzeczywistości. Książka Noszczyńskiej to doskonała pozycja, która z pewnością dostarczy solidną i długotrwałą dawkę optymizmu, zwłaszcza w okresie jesiennej chandry. 

Tagi: Luizę pilnie sprzedam, Luizę pilnie sprzedam recenzja, Luizę pilnie sprzedam książka, Danuta Noszczyńska Luizę pilnie sprzedam, Danuta Noszczyńska recenzja, Danuta Noszczyńska książka, Danuta Noszczyńska

Kup książkę Luizę pilnie sprzedam

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Luizę pilnie sprzedam
Inne książki autora
Nieświęta rodzina
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Nieświęta rodzina

Czy można nauczyć się  miłości?  Przewrotna opowieść o rodzinie tak typowej, że aż innej ... Aga przyszła na świat w domu, w którym...

Historia nie Magdaleny
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Historia nie Magdaleny

Akcja powieści toczy się w zmyślonej mazurskiej wsi i okolicach. Bohaterką jest trzydziestotrzyletnia Magdalena, porzucona przez męża dla innej kobiety...

Recenzje miesiąca
Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka
Czego uszy nie widzą
Uciec jak najbliżej
Barbara Ciwoniuk
Uciec jak najbliżej
Kołysanka z Auschwitz
Mario Escobar
Kołysanka z Auschwitz
Pokaż wszystkie recenzje