Recenzja książki: Luizę pilnie sprzedam

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Sięgając po którąkolwiek publikację Danuty Noszczyńskiej, czytelnik może być pewny, że czas poświęcony lekturze nie okaże się zmarnowany. Autorka bowiem w swoich powieściach ukazuje rzeczywistość w krzywym zwierciadle, znacznie uproszczoną, jednak dzięki temu zabawniejszą i łatwiejszą do „strawienia” oraz zaakceptowania. Nie inaczej jest oczywiście w książce „Luizę pilnie sprzedam”, gdzie perypetie i przygody młodej dziewczyny wywołają salwy szczerego śmiechu u wszystkich miłośniczek lekkiej literatury kobiecej.

Luiza ma dwadzieścia kilka lat i wielki problem do rozwiązania. Jej ojciec, zagorzały i zadeklarowany hazardzista, pewnej pięknej i gwiaździstej nocy przegrał znaczną sumę pieniędzy, które – prawdę mówiąc – wcale nie były jego własnością. Aby wyjść cało z opresji, ojciec postanawia wydać Luizę bogato za mąż. Otrzymane pieniądze od zamożnego i leciwego męża pozwoliłyby spłacić wielotysięczny, karciany dług. Plan Luizy i jej ojca wydaje się tym prostszy, że w niedługim czasie udaje się zainteresowanym przydybać odpowiedniego, zasobnego w gotówkę, staruszka. Luiza wyrusza zatem na spotkanie ze swoim narzeczonym, jednak dziwne wydarzenia, których staje się uczestniczką, sprawiają, że pozornie banalne zamążpójście zmienia się w tajemniczą, pełną niedopowiedzeń intrygę.

Styl Danuty Noszczyńskiej sprawia, że trudno wymagać od jej powieści wiarygodnego i szczegółowego odbicia rzeczywistości. Obraz świata, jaki autorka serwuje swoim czytelnikom, jest satyrą na ludzkie wady i niedoskonałości. Noszczyńska w lekki, zabawny i niezwykle przyjemny sposób ukazuje życie prostych ludzi, których celem jest najczęściej osiągnięcie szczęścia przy pomocy odrobiny odwagi i sprytu. 

Fabuła powieści „Luizę pilnie sprzedam” tylko pozornie wydaje się banalna i przewidywalna. Autorka na zaledwie kilku stronach książki potrafi diametralnie zmienić akcję powieści, z prostego, romansowego wątku błyskawicznie przeskoczyć do treści o nacechowaniu kryminalnym. Noszczyńska doskonale łączy w ten sposób różne literackie gatunki, udowadniając tym samym, że w każdym z nich doskonale się odnajduje.

Chyba jedną z najbardziej charakterystycznych cech powieści Danuty Noszczyńskiej są znakomite kreacje bohaterów. Autorka we wszystkich swoich powieściach prezentuje czytelnikowi szeroką gamę ludzkich, nierzadko przerysowanych, charakterów. I tak w książce „Luizę pilnie sprzedam” czytelnik natknie się na postaci skrajnie komiczne, których samo tylko pojawienie się skutkuje niepohamowanym śmiechem. Nie zabraknie jednak także bohaterów nieziemsko poważnych, do bólu wręcz „sztywnych”, którzy – wbrew pozorom – swoim bezbarwnym zachowaniem także wprawią czytelnika w doskonały nastrój.

„Luizę pilnie sprzedam” to książka, po lekturze której trudno nie zachować dobrego humoru. Danuta Noszczyńska w zgrabny sposób serwuje czytelnikom historię zwyczajnej dziewczyny, do której szeroko uśmiecha się los. Błyskawiczne zwroty akcji, napięcie, które autorka utrzymuje do ostatniej strony powieści oraz nieoczekiwane zakończenie sprawiają, że do publikacji Danuty Noszczyńskiej chce się wielokrotnie wracać i zatapiać w nierealistycznej, wręcz baśniowej rzeczywistości. Książka Noszczyńskiej to doskonała pozycja, która z pewnością dostarczy solidną i długotrwałą dawkę optymizmu, zwłaszcza w okresie jesiennej chandry. 

Tagi: Luizę pilnie sprzedam, Luizę pilnie sprzedam recenzja, Luizę pilnie sprzedam książka, Danuta Noszczyńska Luizę pilnie sprzedam, Danuta Noszczyńska recenzja, Danuta Noszczyńska książka, Danuta Noszczyńska

Kup książkę Luizę pilnie sprzedam

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Luizę pilnie sprzedam
Książka
Luizę pilnie sprzedam
Danuta Noszczyńska
Inne książki autora
Mogło być gorzej
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Mogło być gorzej

Julia, ambitna trzydziestosześciolatka, miotana emocjonalnie pomiędzy własnymi potrzebami, a potrzebami rodziny, stara się, jak potrafi pogodzić z sobą...

Zła miłość
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Zła miłość

Dzieciństwo Marzeny kończy się równo z jej piątymi urodzinami. Tego dnia dziewczynka dostaje zobowiązujący prezent: pianino. Przez kolejne lata...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Everest
Sangma Francis
Everest
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy