Macochy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-09-10
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381691475
Liczba stron: 480

Ocena: 5 (2 głosów)

Czy można pokochać cudze dziecko?

Nadia i Anita to skłócone siostry, które jeszcze w dzieciństwie rozdzielił mur wzajemnej niechęci. Są absolutnie różne, ale łączy je pewne wspólne doświadczenie życiowe: ich partnerzy mają dzieci z poprzednich związków. Zbieg okoliczności, a może przeznaczenie, sprawia, że po latach milczenia obie spotykają się na zajęciach grupy wsparcia, to tu kobiety, będące w podobnej sytuacji, mogą porozmawiać o tym, do czego nie wypada głośno się przyznawać: o nienawiści do dziecka "tej pierwszej" i nieradzeniu sobie z rolą macochy.
Nadia i Anita stają w obliczu dramatów i trudnych wyborów, muszą zdobyć się na mnóstwo cierpliwości i dobrej woli. Czy potrafią dać sobie nawzajem wsparcie, czy też zadawnione urazy okażą się ważniejsze od siostrzanej więzi?

Danuta Awolusi, rocznik 86` - Ślązaczka, mieszkająca obecnie w Warszawie. Pisarka, autorka tekstów, od kilku lat prowadzi blog recenzencki "Książki Zbójeckie". Wokalistka Gospel w warszawskim chórze Soul Connection Gospel Group. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Tagi:

Kup książkę Macochy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Macochy

Początkowo sądziłam, że ta książka będzie dokumentem, może reportażem, wywiadem... Sięgnęłam po nią z czystej ciekawości...

Anita i Nadia są siostrami. Kłótnie i niesnaski z czasów wczesnej młodości spowodowały, że kobiety nie utrzymują ze sobą kontaktu. Ich łączniczką w wyjątkowych sytuacjach bywa matka, jednak nawet wtedy wiadomości są przepełnione złośliwością, goryczą, ewentualną chęcią zemsty. Pewnego dnia, całkiem przypadkowo, obie pojawiają się na spotkaniu macoch. I chociaż się do siebie nie przyznają, pozostałe kobiety z grupy wsparcia wyczuwają napięcie i złe emocje. Początkowa niechęć i złość, za radą prowadzącej przeradza się w wymuszony dialog. W końcu łączy je coś poza więzami krwi. czy dojdą do porozumienia? Jak dalej potoczą się losy sióstr?

Zacznę od tego, że książka "Macochy" autorstwa Danuty Awolusi, porusza temat, z jakim osobiście jeszcze się nie spotkałam. Pokazuje problemy kobiet, które są "matkami zastępczymi" z musu. Dlaczego tak to ujęłam? Ponieważ nie przejawiają chęci pełnienia takiej roli, nie tryskają euforią, kochają jednak faceta, który ma dziecko, a więc zakochane kobiety są zmuszone je zaakceptować i odnaleźć się w roli matki. Dzięki fantastycznemu pomysłu autorki, możemy poznać odczucia takiej patchworkowej rodziny z punktu widzenia 3, a nawet 4 osób - ojca, dziecka, macochy i matki. A siostry na swojej drodze spotkały 2 skrajnie różne przypadki. Jak zakończą się ich historie? Czy stworzą szczęśliwe rodziny?
Innym fantastycznym pomysłem w tej książce, jest "ukryty" faktyczny problem całej historii i problemów obu kobiet. Autorka w bardzo prosty i ciekawy sposób pokazała, jak dzieciństwo, rodzina - szczególnie rodzice - wpływają na dorosłe życie swoich dzieci i ich ewentualne problemy. Ta nienawiść łącząca Anitę i Nadię nie wzięła się z zazdrości i chęci pokazania jak jedna z nich jest lepsza od drugiej. W jaki sposób się pojawiła? To już musicie doczytać :)
Mimo problemów, niechęci, strachu przed wyśmianiem przez drugą osobę, kobiety z pomocą psychologa, a przede wszystkim ogromną pomocą losu, zaczynają odkrywać siebie i łączącą je więź na nowo. Przekonują się, że mimo różnic między nimi, niedomówień, to właśnie siostra - najbliższa rodzina - jest w stanie zrozumieć jak nikt inny. I to właśnie na nią, zawsze można liczyć.

Książka jest bardzo ciekawa, rewelacyjnie napisana, bohaterowie są świetnie wykreowani, a cała historia niezwykle życiowa.
Polecam serdecznie.

Link do opinii

Osobiście dalabym tej książce inny tytuł: "siostry", ponieważ ta ksiazka to przede wszystkim historia dwoch siostr, a że przy okazji sa też macochami stanowi tylko taki zapalnik w tej powieści. Pokazane są relacje dwoch kobiet pochodzacych z "dobrego domu" jak i dzieci z rozbitych rodzin. Warto przeczytac poniewaz ksiazka daje do myslenia i pewnych refleksji. 

Link do opinii
Inne książki autora
Odważona
Danuta Awolusi0
Okładka ksiązki - Odważona

Odważona to nie historia o diecie cud, wyrzeczeniach i godzinach spędzonych na siłowni. To dużo więcej: poruszająca, bardzo osobista opowieść o tym, jak...

Twoja wina
Danuta Awolusi0
Okładka ksiązki - Twoja wina

Miłość nie zadaje pytań, ale może właśnie ty powinnaś? Marcelina poznaje swojego przyszłego męża w trakcie wieczoru panieńskiego swojej najbliższej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje