Macochy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-09-10
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381691475
Liczba stron: 480

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Czy można pokochać cudze dziecko?

Nadia i Anita to skłócone siostry, które jeszcze w dzieciństwie rozdzielił mur wzajemnej niechęci. Są absolutnie różne, ale łączy je pewne wspólne doświadczenie życiowe: ich partnerzy mają dzieci z poprzednich związków. Zbieg okoliczności, a może przeznaczenie, sprawia, że po latach milczenia obie spotykają się na zajęciach grupy wsparcia, to tu kobiety, będące w podobnej sytuacji, mogą porozmawiać o tym, do czego nie wypada głośno się przyznawać: o nienawiści do dziecka "tej pierwszej" i nieradzeniu sobie z rolą macochy.
Nadia i Anita stają w obliczu dramatów i trudnych wyborów, muszą zdobyć się na mnóstwo cierpliwości i dobrej woli. Czy potrafią dać sobie nawzajem wsparcie, czy też zadawnione urazy okażą się ważniejsze od siostrzanej więzi?

Danuta Awolusi, rocznik 86` - Ślązaczka, mieszkająca obecnie w Warszawie. Pisarka, autorka tekstów, od kilku lat prowadzi blog recenzencki "Książki Zbójeckie". Wokalistka Gospel w warszawskim chórze Soul Connection Gospel Group. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Tagi:

Kup książkę Macochy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Macochy

Początkowo sądziłam, że ta książka będzie dokumentem, może reportażem, wywiadem... Sięgnęłam po nią z czystej ciekawości...

Anita i Nadia są siostrami. Kłótnie i niesnaski z czasów wczesnej młodości spowodowały, że kobiety nie utrzymują ze sobą kontaktu. Ich łączniczką w wyjątkowych sytuacjach bywa matka, jednak nawet wtedy wiadomości są przepełnione złośliwością, goryczą, ewentualną chęcią zemsty. Pewnego dnia, całkiem przypadkowo, obie pojawiają się na spotkaniu macoch. I chociaż się do siebie nie przyznają, pozostałe kobiety z grupy wsparcia wyczuwają napięcie i złe emocje. Początkowa niechęć i złość, za radą prowadzącej przeradza się w wymuszony dialog. W końcu łączy je coś poza więzami krwi. czy dojdą do porozumienia? Jak dalej potoczą się losy sióstr?

Zacznę od tego, że książka "Macochy" autorstwa Danuty Awolusi, porusza temat, z jakim osobiście jeszcze się nie spotkałam. Pokazuje problemy kobiet, które są "matkami zastępczymi" z musu. Dlaczego tak to ujęłam? Ponieważ nie przejawiają chęci pełnienia takiej roli, nie tryskają euforią, kochają jednak faceta, który ma dziecko, a więc zakochane kobiety są zmuszone je zaakceptować i odnaleźć się w roli matki. Dzięki fantastycznemu pomysłu autorki, możemy poznać odczucia takiej patchworkowej rodziny z punktu widzenia 3, a nawet 4 osób - ojca, dziecka, macochy i matki. A siostry na swojej drodze spotkały 2 skrajnie różne przypadki. Jak zakończą się ich historie? Czy stworzą szczęśliwe rodziny?
Innym fantastycznym pomysłem w tej książce, jest "ukryty" faktyczny problem całej historii i problemów obu kobiet. Autorka w bardzo prosty i ciekawy sposób pokazała, jak dzieciństwo, rodzina - szczególnie rodzice - wpływają na dorosłe życie swoich dzieci i ich ewentualne problemy. Ta nienawiść łącząca Anitę i Nadię nie wzięła się z zazdrości i chęci pokazania jak jedna z nich jest lepsza od drugiej. W jaki sposób się pojawiła? To już musicie doczytać :)
Mimo problemów, niechęci, strachu przed wyśmianiem przez drugą osobę, kobiety z pomocą psychologa, a przede wszystkim ogromną pomocą losu, zaczynają odkrywać siebie i łączącą je więź na nowo. Przekonują się, że mimo różnic między nimi, niedomówień, to właśnie siostra - najbliższa rodzina - jest w stanie zrozumieć jak nikt inny. I to właśnie na nią, zawsze można liczyć.

Książka jest bardzo ciekawa, rewelacyjnie napisana, bohaterowie są świetnie wykreowani, a cała historia niezwykle życiowa.
Polecam serdecznie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-04-02, Ocena: 6, Przeczytałem,

Historia pani Danuty jest świeża niczym powiew letniego wiatru wiosną, choć roztrząsa domowe problemy. Jak wiadomo, nie każdemu jest dane stworzyć z dwojga ciał maleńką fasolkę, lub też stworzyć związek partnerski na całe życie. Bywa, że dzieci naszych partnerów nie przyjmują do wiadomości nowych towarzyszek swoich ojców, przez co robią wszystko, by w ich życiu nastała gorycz i złość. Bardzo ciężko jest wtedy pokochać takie dziecko. Bohaterki tej książki przekonały się o tym na własnej skórze. Zresztą ich dzieciństwo nie należało do łatwych. Zbyt wielkie wymogi rodziców i odmienność charakterów sióstr sprawiły, że straciły ze sobą kontakt. Teraz jako dorosłe zmagają się z dziećmi swoich mężczyzn, które są zanadto rozpieszczone i nastawiane przez swoje matki przeciwko nim. Czy kiedykolwiek między nimi uda się nawiązać jakąkolwiek relację? Obie siostry zapisały się na kurs, który miał im pomóc przetrwać w niecodziennych warunkach. Niestety ich nienawiść sprawia, że wciąż nie mogą dojść do ładu między sobą. Kłótnie, spory i życie prywatne wygląda niczym miasteczko po huraganie, a upór zdobi duszę każdej z nich. Czy kiedykolwiek uda im się dogadać? Jak poskromić pasierba, by dało się żyć dalej?
Kochani, książka pełna intryg, zawiści i codziennych problemów. Trzyma nas w napięciu, gdyż pomysły tych dzieciaków są naprawdę niecodzienne. Sama byłam na granicy wyczerpania, kiedy czytałam co wyprawiały. Jednak dzięki temu doceniałam to, co sama posiadam w domu.
Autorka ma niezwykłe pióro, które przyciąga niczym magnez. Jej historie niezwykle szczerze opisane odciskają na nas swoje piętno. Akcja, której nie sposób przewidzieć i problemy o których warto rozmawiać. Czasem warto poznać historie innych, by docenić to, co samemu się posiada. We mnie wywołała niesamowite napięcie i wstrzymywanie oddechu. Czytałam ją pomiędzy pieczeniem ciasta, a gotowaniem jajek na święconkę. Szukałam tego czasu, by poznać koniec losów obu kobiet, bo wciąż zaprzątały mi głowę. Po jej przeczytaniu z pewnością inaczej spojrzycie na życie.

Link do opinii

Osobiście dalabym tej książce inny tytuł: "siostry", ponieważ ta ksiazka to przede wszystkim historia dwoch siostr, a że przy okazji sa też macochami stanowi tylko taki zapalnik w tej powieści. Pokazane są relacje dwoch kobiet pochodzacych z "dobrego domu" jak i dzieci z rozbitych rodzin. Warto przeczytac poniewaz ksiazka daje do myslenia i pewnych refleksji. 

Link do opinii

Kup książkę Macochy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Nie proszę o miłość
Danuta Awolusi0
Okładka ksiązki - Nie proszę o miłość

Dwie singielki. Dwie historie. To samo pragnienie miłości. Przyjeżdżają do Warszawy w poszukiwaniu nowego życia. Hania pragnie prawdziwego uczucia...

Odważona
Danuta Awolusi0
Okładka ksiązki - Odważona

Odważona to nie historia o diecie cud, wyrzeczeniach i godzinach spędzonych na siłowni. To dużo więcej: poruszająca, bardzo osobista opowieść o tym, jak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Magik i złodziejka
Anniina Mikama
Magik i złodziejka
Pokaż wszystkie recenzje