Mądrość ciała

Mądrość ciała

,,Im mniej rozpoznaję się w swoim ciele, tym bardziej czuję się zobowiązana do tego, by o nie dbać. Zostało mi ono powierzone: pielęgnuję je niczym przyjaciela, którego potrzebuję" - pisała Simone de Beauvoir. Ciało to niezwykle istotny element naszej tożsamości. Mimo że często zaczynamy się na nim koncentrować, dopiero gdy przestaje spełniać swoje podstawowe funkcje, nie można sprowadzić jego istnienia jedynie do zwykłej mechaniczności. W ciele zapisana jest wielka mądrość. Gdy jesteśmy zmęczeni i najwyższy czas, by zwolnić, to ono często jako pierwsze wysyła sygnały wskazujące, że trzeba się o siebie zatroszczyć.

Jakie sygnały ostrzegawcze wysyła nam ciało? W jaki sposób pracować ze swoimi emocjami? Kiedy dziedziczymy traumę?

Odpowiadają: Olga Gitkiewicz, Kaja Tomczyk, Małgorzata Lebda, Filip Zawada, Mira Marcinów, Małgorzata Karga i Katarzyna Schier

Ponadto w numerze:

Zabójstwa, ambicje, pieniądze. Filipińskie House of Cards

Czy Niemcy zmienią Kościół? Dokąd zaprowadzi Droga Synodalna

Czytanie musi budzić emocje. Jak odświeżyć kanon lektur?

Opowiadanie Andrzeja Muszyńskiego

Kategoria: Czasopisma i magazyny
ISBN: 5902490419063

Kup książkę Mądrość ciała

Dodaj cytat

Mądrość ciała - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-12-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

Ostatnia część miesięcznika tak mnie zafascynowała, że musiałam od razu przeczytać kolejny numer!

,,Im mniej rozpoznaję się w swoim ciele, tym bardziej czuję się zobowiązana do tego, by o nie dbać. Zostało mi ono powierzone: pielęgnuję je niczym przyjaciela, którego potrzebuję".

Ten numer jest również bardzo interesujący, gdyż poruszył wątki migreny, która dotyka bardzo dużą część populacji. Sama wiele razy słyszałam, że jestem zwyczajnym leniem, bo z bólem głowy można żyć. Lecz czy aby na pewno? Co na to miesięcznik? Opowieść, którą tutaj zawarł przeczytałam jednym tchem. Podpowiem wam tylko tyle, że za obecność migreny odpowiedzialnych może być około 40 genów. Dowiecie się tutaj również co dany bodziec naszego ciała mówi o naszym stanie psychologicznym. Radzi, że rodzic nie jest po to, by rozwiązywać za nasze dziecko problemy. Ma być obok, bo to jego bliskość i rozmowa rozluźnia stan umysłu naszego dziecka, a co za tym idzie, jest skory do samodzielnego podejmowania decyzji i ujrzenia problemu jako bodziec rozwiązalny. Jak to jest, kiedy umawiamy się z kimś na spotkanie, a on nie przychodzi? Co wtedy odczuwa nasze ciało? Czy znajdujemy później w tym jakieś konsekwencje?

,,Jeśli straumatyzowany pacjent w psychoterapii dostaje dobre wsparcie, to następuje u niego zmiana narracji o sobie i świecie. Przechodzi od pozycji ofiary poprzez pozycję ocalonego do pozycji odrodzonego, nastawionego na rozwój i wzrost".

Przeczytałam tutaj o wartościowym spostrzeżeniu jakim jest relaks. Jeśli za dnia nie zaznamy nawet najmniejszego relaksu, to nie potrafimy oddać szczęścia nawet własnemu dziecku. Z tego powodu i ono jest smutne, a z tego rodzi się frustracja i płacz. Występuje tu później błędne koło, które uruchamia nasz stres, a stres daje bodziec do nerwów, które pobudzają ból głowy i inne choroby rozpoczynają swoje kiełkowanie. Gdy to sobie uświadomiłam, wiem, że to prawda. Naprawdę zachęcam do zapoznania się z miesięcznikiem. Dla mnie jest jak matka, która daje dobre rady, ale to nadal ode mnie zależy, czy się do nich zastosuję.

Królewny pikseli
autor zbiorowy 0
Okładka ksiązki - Królewny pikseli

KGK, zrozpaczona faktem, że tak mało gości przyszło na jej urodziny, decyduje się porzucić bycie królewną. Tymczasem komuś innemu bardzo marzy się ten...

Cienie Nocnego Targu
autor zbiorowy0
Okładka ksiązki - Cienie Nocnego Targu

Autorzy: Cassandra Clare, Maureen Johnson, Kelly Link, Sarah Rees Brennan, Robin Wasserman   Autorka bestsellerów Cassandra Clare opublikowała nowy ekscytujący...

Paderborn
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona