Kochaj rodzinę, troszcz się o tych, których powierzono twojej opiece, nigdy się nie poddawaj, nigdy nie zaniechaj zabawy - oto wilcze zasady. Wilki z pełną empatią troszczą się o starych i chorych, z miłością wychowują dzieci, a w zabawie potrafią zapomnieć o wszystkim. Myślą, marzą, planują, inteligentnie porozumiewają się ze sobą i są bardziej podobne do nas niż może nam się wydawać.

Elli H. Radinger opowiada frapujące historie, które jak w soczewce ilustrują tak cenne cechy i wartości jak oddanie rodzinie, zaufanie do bliskich, cierpliwość, zdolności przywódcze, czujność, radzenie sobie z porażkami lub śmiercią. Odsłania zdumiewające i do tej pory nieznane fakty z życia wilków i pokazuje, że wilki byłyby lepszymi ludźmi niż my.

,,Jedna z najmądrzejszych i pełnych zrozumienia książek o naturze, jakie czytałem - w następnym życiu chciałbym być wilkiem!"

Peter Wohlleben, autor bestsellerów Sekretne życie drzew, Duchowe życie zwierząt i Nieznane więzi natury.

Informacje dodatkowe o Mądrość wilków. O tym, jak myślą i troszczą się o siebie. Zdumiewające fakty o zwierzęciu, które jest nam bliższe, niż się wydaje:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Die Weisheit der Wölfe. Wie sie denken, planen, füreinander sorgen Erstaunliches über das Tier, das dem Menschen am ähnlichsten ist

Kup książkę Mądrość wilków. O tym, jak myślą i troszczą się o siebie. Zdumiewające fakty o zwierzęciu, które jest nam bliższe, niż się wydaje

Mądrość wilków. O tym, jak myślą i troszczą się o siebie. Zdumiewające fakty o zwierzęciu, które jest nam bliższe, niż się wydaje - opinie o książce

'' Już zawsze będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś.''

- Antoine De Saint - Exupery.

; Mądrość wilków

Elli H. Radinger.

Wydawnictwo: Czarna Owca.

Literatura: Reportaż

Lubicie reportaże? podróżowanie po literaturze flory i fauny, poznawanie ; niby ; oczywistych faktów odnoszących się przyrody, zwierząt, porównywać siebie do...no właśnie, zawsze można powiedzieć że człowiek jako homo sapiens, człekokształtny posiada cechy nabyte przez przodków, w końcu pochodzimy z małpy, ale czy do końca to prawda? Była pani adwokat postanowiła nie tylko sprawdzić podobne cechy które upodabniają nas do WILKA, ich inteligencja, wrażliwość, troska o stado, przypomina mi nas samych, dorastanie w rodzinie, zdobywanie umiejętności które mają na celu opuszczenie gniazda, po to by zbudować własny dom i rodzinę, tak samo dotyczy watahy, jest samiec Alfa i samica Alfa którzy na podobieństwo człowieka posiadają silne charaktery, dominujące w stadzie, zazwyczaj samiec to opoka, pewny siebie basior którego szanuje reszta stada, samica na domiar wszystkiego, jak przystało na kobietę i nie ważne z jakiego jest gatunku, kręci szyją nadając kierunek, pozwalając na podejmowane decyzje, steruje przywódcą lub doprowadzając do katastrofy. Gdzie nie na próżno mówi się że wszelkie wojny i konflikty powstają przez piękną płeć. Reportaż ukazuje rodzinę i troskę o seniorów, gdzie dbają o starszych osobników do końca, szanując i uwzględniając ich potrzeby. W śród ludzi istnieje także widoczna i namacalna więź przekazywana w raz z wartościami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, choć często się zdarza że seniorzy pozostawieni sami sobie, samotnie odchodzą w niepamięć w hospicjach czy domu spokojnej starości. Książka pokazuje nie tylko piękne fotografie umieszczone na łamach książki, ale prezentuje nowe fakty że to zwierzęta byłyby lepszymi ludźmi niż my jesteśmy. Pełna empatii, ciepła i wrażliwości, książka która przeniosła mnie w dalekie strony, nie odkryte, zwodnicza przyroda która rozbudziła mój zmysł ciekawości, pozwoliła na buszowanie po stronach z wielką inspiracją pragnąć wiedzieć mimo wszystko o wilkach, w końcu będąc w posiadaniu suki która swój początek wzięła od wilka, szukałam porównań co do niej. Bo skoro uważamy że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, dlaczego nie zapożyczyć pewnych cech od zwierząt, które świetnie sobie radzą w świecie tak brutalnym. Powędrowałam palcem po mapie, gdzie kręta ścieżka zaprowadziła mnie do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone, gdzie tam stanęłam oko w oko z wilkiem. Polecam serdecznie.

Avatar użytkownika - ania_gt
ania_gt
Przeczytane:2021-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Mądrość wilków” to pozycja, która powinna zainteresować miłośników tych ssaków. Napisana przez niemiecką autorkę i dziennikarkę, która porzuciła życie prawnika, by poświęcić się obserwacji wilków. Od 30 lat obserwuje dziko żyjące wilki, przede wszystkim te żyjące w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone. To fascynująca podróż do świata wilków, niezwykłych stworzeń, które towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Inspirują, wzbudzają lęk i fascynację.

Autorka udowadnia, że jest on zwierzęciem, które pod względem zachowań społecznych jest do nas najbardziej podobne i od którego możemy się najwięcej nauczyć. U wilków wszystko kręci się wokół rodziny. Mają swoje rytuały, dbają o stare i chore osobniki i potrafią się bawić ze szczeniakami. Stereotypowe wyobrażenie o samcu alfa i kierowaniu watahą, w przyrodniczej rzeczywistości dziko żyjących wilków wygląda zupełnie inaczej.

Wilcze mądrości
Kochaj swoją rodzinę, troszcz się o tych, za których jesteś odpowiedzialny, nigdy się nie poddawaj, nigdy nie zaprzestawaj zabawy.

Po tej lekturze zrozumiałam, że moja fascynacja tymi zwierzętami nie jest bezzasadna. Moim marzeniem byłoby spotkać się z wilkiem w naturze. Do tej pory, udało mi się tylko słyszeć wilki w Bieszczadach i widziałam ich tropy, ale musiały być blisko, bo obserwowałam zmienione zachowanie mojego psa.

Żyjemy obok wilków już wystarczająco długo i w międzyczasie powinno już do nas dotrzeć, że nie pożera on czerwonych kapturków. Niestety, w kulturze europejskiej pokutuje w świadomości ludzkiej przekonanie o złych cechach wilka. Nie wszędzie tak jest. W kulturach animistycznych usiłowano w magiczny sposób pozyskać siłę i zdolności wilka, stąd amulety z wilczych kłów czy przywdziewanie wilczej skóry. Dla wojowników wilk był wzorem godnym naśladowania, w wierzeniach nordyckich pojawiają się niezwyciężeni wojownicy berserkowie, którzy byli nieustraszeni w walce i dysponowali wilczą bądź niedźwiedzią mocą. Przykładów jest wiele.

Zachęcam do lektury. Książka pisana jest przyjaznym i przyswajalnym językiem, bez naukowego dyskursu. Dodatkowym atutem są piękne zdjęcia. Wszystko to sprawia, że to spójna całość. A że trochę tam lobbingu na rzecz wilków? Mi to nie przeszkadza.

Avatar użytkownika - kamila9314
kamila9314
Przeczytane:2019-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Dziki, niebezpieczny, nieokiełznany, walczący w stadzie, myśliwy to pierwsze określenia jakie nasuwają mi się gdy pomyślę o wilku, podejrzewam że nie tylko mi. Nikt raczej nie postrzega tego zwierzęcia jako przyjaznego, a pierwsza reakcją na jego zobaczenie byłaby zapewne ucieczka. Prawda o tym stworzeniu okazuje się jednak dużo bardziej skomplikowana. Swoiste studium zachowań wilków prezentuje w swojej książce E.H. Radinger „Mądrość wilków”.

Elli H. Radinger to dziennikarka i pisarka której twórczość poświęcona jest wilkom oraz psom. Obecnie jest najbardziej renomowaną niemiecką ekspertką w tej dziedzinie. Chętnie dzieli się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem na wykładach i seminariach oraz w wielu książkach, wśród których znalazły się nawet dwie romantyczne powieści o miłości i wilkach na tle dzikiej przyrody.

„Mądrość wilków” to książka należąca do kategorii literatury non fiction, gdzie głównymi bohaterami i punktem odniesienia stają się właśnie wilki, które niejednokrotnie przejawiają zachowania typowo ludzkie. Kto by pomyślał że wilk może mieć wiele cech które upodabniają go do człowieka, myślą, marzą, planują, inteligentnie porozumiewają się ze sobą i naprawdę są bardziej podobne do nas niż może nam się wydawać.
Każdy rozdział tej książki to jak osobny odcinek niezwykle ciekawego filmu dokumentalnego. Dlatego nawet jeśli ominiemy któryś z rozdziałów, to i tak jesteśmy w stanie wynieść bardzo wiele z tej historii. Szczególnie spodobało mi się ich troska o rodzinę a szczególnie o najsłabsze jednostki jak młodzi i starzy. Wilki uczą nas podstawowych prawd m. in. właśnie o starszych osobach. Wbrew swoim ułomnościom i brakom postępującym wraz z wiekiem, starsze osobniki mają to coś czego nie można wycenić, ani zdobyć siłą i od czego niejednokrotnie zależy przetrwanie a mianowicie doświadczenie. Dysponują oni ogromną wiedzą Wilki jak mało, które istoty potrafią to zrozumieć.

Ja dzięki niej dowiedziałam się mnóstwo zdumiewających faktów o tych zwierzętach m.in. jak troszczą się o swoich starszych przedstawicieli, co łączy kobiety z wilkami, i czemu wilcze przedstawicielki cieszą się ogromnym szacunkiem, a także jak działać w efektywnie w zespole, czy radzić sobie z porażkami i śmiercią. Mają niezwykłe poczucie wspólnoty i świadomość bycia jedną z wielu jednostek w rodzinie o którą trzeba dbać.

Z książki bije profesjonalizm autorki ale również jej pasja do poznawania coraz to nowych tajemnic.
Ksiązka należy do literatury naukowej, mimo tego jest przystępna dla przeciętnego czytelnika, a barwny i obrazowy język niezwykle działa na wyobraźnię. Pod otoczką reportażu o wilkach możemy spojrzeć z perspektywy i przemyśleć własne zachowanie.

Cieszę się że sięgnęłam po te książkę. Przyznam ze o większości nie miałam pojęcia. Ksiązka rzucała nowe światło na te nieznane fakty i spędziłam z nią przyjemnie czas. Polecam wszystkim, którzy uwielbiają literaturę faktu i chcą dowiedziec się czegoś nowego na temat m.in. naszej polskiej fauny.