Mag ze świątyni ognia

"Mag ze świątyni ognia" jest powieścią opartą na wydarzeniach z historii Iranu w okresie panowania dynastii Sasanidów (III-VII w.n.e.). Jest to epoka najbarwniejsza w całej historii Persji, epoka, do której odnoszą się piękne legendy ludowe i podania o bohaterskich czynach rycerzy, o wielkich i mądrych władcach. Epos narodowy - poemat Firdousiego "Szach-Name" otoczył tę epokę mgiełką romantyzmu. Czerpiąc z historii Persji i z poezji, Simaszko na tle barwnej panoramy epoki rozwija tragiczną historię powstania chłopów i biedoty miejskiej pod wodzą kapłana Ognia, Mazdaka - "proroka" nowej nauki.

Informacje dodatkowe o Mag ze świątyni ognia:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1974 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: brak
Tytuł oryginału: Mazdak
Tłumaczenie: Jerzy Litwiniuk

Tagi: Sasanidzi Persja powstania chłopskie

Kup książkę Mag ze świątyni ognia

Słowo ujarzmiło świat, napełniło go fałszem. Kogo sycą nasze modlitwy, nasze malowidła i pieśni, nasze obliczenia ruchów planet? Jedynie ten, co idzie za wołami w polu, jest źródłem prawdy. Ci, co sieja zboże i kują żelazo, powinni rządzić światem!

Myśl i Słowo to jedynie przydatki nie mające znaczenia. Obojętne, co wielbimy: aryjski ogień, żydowską księgę czy głazy Hunów. Są to jedynie różne formy dążenia do prawdy. A czym jest forma, jeśli nie łupina? I co warte jest samo dążenie? Czyn jest prawdą. Dla niego nie szkoda formy, choćby była nie wiem jak piękna. Natura stworzyła ludzi równymi i trzeba zawrócić do tej pierwotnej prawdy!

Mag ze świątyni ognia - opinie o książce

Avatar użytkownika - melkart1
melkart1
Przeczytane:2021-10-11, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Choć książkę ciężko się czyta, to zarys fabuły jest naprawdę interesujący. Szkoda, że Autor tak mało miejsca poświęcił tytułowemu bohaterowi - magowi Mazdakowi. Plus za irańskie, a właściwie aryjskie tytuły rządzących państwem Sasanidów. Trochę mało cytatów z Szahname. Jeśli ktoś się nie zna na historii opisywanego regionu, nie zrozumie książki i się tylko znudzi.